Cântărețul Iurie Sadovnic a fost petrecut pe ultimul drum
Chişinău, 9 iun. /MOLDPRES/. Interpretul de muzică ușoară Iurie Sadovnic, Artist al Poporului, deținător al ”Ordinului Republicii”, a fost petrecut astăzi pe ultimul drum. Artistul s-a stins subit din viață pe 7 iunie, la vârsta de 69 de ani, informează MOLDPRES.
În legătură cu trecerea în eternitate a cunoscutului cântăreț, președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a semnat un decret prin care ziua de 9 iunie a fost declarată zi de doliu în întreaga țară.
La mitingul de doliu, prim-ministrul interimar Aureliu Ciocoi a trecut în revistă meritele regretatului artist și i-a mulțumit pentru creația sa. La rândul său, compozitorul Eugen Doga a afirmat că Iurie Sadovnic a dat viață multor cântece, care vor rămâne în istoria muzicii ușoare contemporane din Republica Moldova.
Solicitată de MOLDPRES, cântăreața Zinaida Julea a menționat că artistul a fost un creator de frumos. ”Va trebui să treacă mult timp ca să mă împac cu gândul că Iurie Sadovnic a rămas doar o amintire”, a remarcat Zinaida Julea.
Iurie Sadovnic s-a născut pe 14 decembrie 1951 în satul Jura, raionul Râbniţa. A fost solist al mai multor ansambluri vocal-instrumentale - „Haiducii din Susleni”, „Haiducii” de la Institutul de Arte (1968-1973), „Sonor” (1973-1976), „Contemporanul” (1977-1981) şi „Bucuria” (1980-1983), toate constituind etape firești în devenirea formației care l-a înscris pentru totdeauna în galeria marilor Artiști - „Legenda” (1983-1996).
De-a lungul carierei artistice a evoluat pe diverse scene de acasă și din lume, dar și pe scenele improvizate din sutele de sate ale Moldovei. A fost mereu alături de oameni, pășind în ritmul timpului și al evenimentelor ce ne-au marcat pe toți în ultimii 30 de ani. Era o prezență activă la Cenaclul „Dialog” de la Uniunea Scriitorilor, iar în piesele sale nu o dată s-a regăsit vibrația vremurilor și a încercărilor prin care a trecut țara noastră.
„Mi-e dor de tine, mamă” și „Faţa pâinii”, „Andrii Popa” și „Demnitate”, „Drago! O, Tee” și „Oglinda clipelor”, „Meditație” și „Cât trăim pe-acest pământ” sunt doar câteva dintre șlagărele cu care Iurie Sadovnic va rămâne în istoria muzicii naționale și pe care le-a adunat în albumele „Legenda”, „Enigmatica femeie”, „Masa de piatră”, „În limba ta” (pe versuri de Grigore Vieru), „Liniștea patriei mele”. A trăit în și din poezie, inspirându-se din marii poeți ai neamului. Din această inspirație s-a născut și propriul volum de poezie „Am să plec în codrul verde” (1999). Iar cel din urmă album, intitulat simbolic „Evadare”, a devenit între timp testamentul regretatului om de artă.
Pentru meritele deosebite în dezvoltarea artei muzicale, în activitatea de creație și contribuția la procesul de renaștere națională, Iurie Sadovnic a fost distins cu titlurile onorifice Artist Emerit (1984) și Artist al Poporului (2011), cu medaliile „Meritul Civic” (1993) și „Mihai Eminescu” (2000), și cu „Ordinul Republicii” (2015).
Cântărețul Iurie Sadovnic a fost înmormântat cu onoruri militare la Cimitirul Central Ortodox de pe strada Armenească din Chișinău.
Speakerul Igor Grosu, mesaj de condoleanțe după decesul chitaristului Alexandru Cazacu: „O generație întreagă de oameni îi va ține minte muzica”
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de condoleanțe după decesul maestrului Alexandru Cazacu: „Sunetul chitarei sale a răsunat în inimile a mii de oameni”
Actorul Gabriel Spahiu la Chișinău: „Marile performanțe vin atunci când actorul nu face nimic, dar totul e extraordinar”
Doliu în muzica moldovenească: chitaristul Alexandru Cazacu a încetat din viață
ZFR // Pelicula „Kontinental ’25”, filmată cu telefonul mobil, proiectată la Chișinău. Regizorul Radu Jude: „M-a obligat să gândesc altfel”
Filmul „Comatogen”, o coproducție România–Moldova, va fi proiectat în cadrul Zilelor Filmului Românesc
Filmul „Kontinental ’25” de Radu Jude deschide Zilele Filmului Românesc în Republica Moldova
Noile norme metodologice privind elaborarea și aprobarea rutelor turistice naționale vor contribui la valorificarea patrimoniului cultural al Moldovei
Zilele Filmului Românesc în Republica Moldova au fost declarate deschise. Dumitru Grosei: „Doritori sunt de trei ori mai mulți decât locurile pe care le putem oferi”
Un tânăr din regiunea transnistreană este cercetat pentru implicarea în cazuri de escrocherie cu date bancare. Prejudiciul ajunge la peste 168 000 de lei
DOC // Directorul CNA, Alexandr Pînzari, a primit gradul special de general-locotenent
Vicepremierul Vladimir Bolea: „Angajații CFM își primesc lunar salariile, iar restanțele pentru lunile anterioare s-au redus”
Igor Grosu, despre eventualitatea evaluarii avocaților: „Unii au ajutat la tergiversarea proceselor. Breasla are nevoie de curățare”
Președinta Maia Sandu a conferit distincții de stat mai multor scriitori și critici literari
Vârsta medie a deputaților din noul Parlament este de 48 de ani
Republica Moldova nu va fi afectată de sancțiunile impuse unor companii petroliere rusești, susține speakerul Igor Grosu
Investiții record în infrastructură în ultimii ani. Vicepremierul Vladimir Bolea: „Acest mandat a fost despre fapte, nu promisiuni”
VIDEO // Contrabandă la Lipcani. Peste 1, 8 milioane de țigarete ascunse urmau să ajungă la București
Președinta Maia Sandu l-a desemnat pe Alexandru Munteanu în calitate de candidat la funcția de Prim-ministru al Republicii Moldova
MAE anunță o operațiune de evacuare a cetățenilor din Fâșia Gaza, cu sprijin internațional
Peste 40 de misiuni diplomatice și consulare au fost dotate cu echipamente pentru prelevarea datelor biometrice
Mihai Popșoi: „Republica Moldova are astăzi mai mulți prieteni ca niciodată” . Vicepremierul în exercițiu a prezent un bilanț al activității MAE
Președintele Senatului, Mircea Abrudean, l-a felicitat pe Igor Grosu cu prilejul realegerii în funcția de președinte al Parlamentului: „Am transmis întreg sprijinul României pentru continuarea parcursului european al R. Moldova”
Patru sate din Turcia, desemnate de ONU printre cele mai bune destinații turistice rurale ale anului 2025
Piscicultorii, consultați în elaborarea Programului Strategic al Sectorului de Acvacultură 2026–2030