ro

 

Cultură
26 Iunie, 2026 / 04:42
/ 09 Martie, 2022

Copiii refugiați din Ucraina au vizionat un spectacol la Teatrul ”Licurici”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 9 mar. /MOLDPRES/. 18 copii refugiați din Ucraina au vizionat astăzi spectacolul „Elefănțelul curios” de Rudyard Kipling, prezentat de actorii Teatrului Republican de Păpuși „Licurici”. Acțiunea a fost posibilă grație colaborării dintre Ministerul Culturii, Teatrul Republican de Păpuși „Licurici” și Universitatea de Stat din Moldova (USM), informează MOLDPRES.

”Cultura unește, iar în această perioadă dificilă este important să fim solidari cu poporul ucrainean”, se menționează într-un comunicat de presă al USM.

Universitatea de Stat din Moldova continuă să fie alături de refugiații din țara vecină. Centrele de găzduire a refugiaților, create în blocul nr.6, Căminul nr. 19 și sala sportivă din str. Gheorghe Asachi 62/6, au adăpostit deja în decursul unei săptămâni peste 2000 de refugiați.

Foto: USM


 
Ultimele Știri
/ 17 Iunie, 2026

FOTO // Proiectele admise în Concursul cinematografic 2026 au fost prezentate public

/ 17 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Destinele frânte în perioada sovietică, prezentate într-o expoziție în aer liber la Chișinău

/ 16 Iunie, 2026

În premieră, arta contemporană din Republica Moldova ajunge la VOLTA Basel 2026

/ 16 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // 15 iunie 1989: Literatura și Arta” apărea pentru prima dată în alfabet latin, un moment-cheie al renașterii naționale

/ 16 Iunie, 2026

Poetul Mihai Eminescu, comemorat la Viena de reprezentanții Republicii Moldova și României

/ 15 Iunie, 2026

Spectacolul „Între noi e totul bine”, prezentat la Festivalul Internațional BABEL de la Târgoviște

/ 15 Iunie, 2026

Memoria deportărilor în opera lui Val Butnaru: „O lacrimă poate spune mai mult decât o lecție de istorie”

/ 15 Iunie, 2026

BTA: Ediția revistei LIK dedicată lui Christo și Jeanne-Claude este prezentată la Paris

/ 15 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Deportările sovieticie, în documente de arhivă: ce erau obligați să semneze deportații la eliberare

/ 14 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Anatol Dumitraș, artistul care a transformat versurile în șlagăre

/ 14 Iunie, 2026

Expoziție dedicată costumului tradițional românesc, deschisă la Biblioteca Națională

/ 14 Iunie, 2026

Gusturi, tradiții și tehnologie la „Zilele Chinei”. Ambasadoarea Dong Zhihua: „Nimic nu poate înlocui comunicarea directă”

/ 13 Iunie, 2026

VIDEO // Ministerul Culturii îi îndeamnă pe cetățeni să lase telefonul și să descopere arta

/ 12 Iunie, 2026

GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai