ro

 

Cultură
03 August, 2026 / 21:20
/ Acum 1 oră

Cronica ARHIVELOR // Maria Bieșu, vocea care a dus faima operei din Republica Moldova pe marile scene ale lumii

O fotografie de arhivă surprinde un moment important din cariera sopranei Maria Bieșu, una dintre cele mai valoroase voci ale operei naționale, în timpul unei înregistrări realizate în anul 1965, perioadă în care artista a evoluat pe scena celebrului teatru La Scala din Milano. Imaginea a fost publicată de Agenția Națională a Arhivelor în memoria marii interprete, transmite MOLDPRES.

Maria Bieșu s-a născut la 3 august 1935, în satul Volintiri, raionul Ștefan-Vodă, și a devenit una dintre cele mai apreciate soprane de operă și lied din spațiul românesc și internațional.

Debutul său pe scena Operei Naționale a avut loc la 28 aprilie 1962, în rolul titular din opera „Tosca” de Giacomo Puccini, prezentată pe scena Teatrului de Operă și Balet „A.S. Pușkin” din Chișinău, instituție care astăzi îi poartă numele – Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”.

Talentul și expresivitatea artistică i-au adus recunoaștere internațională. În anul 1967, Maria Bieșu a obținut titlul de „Cea mai bună Cio-Cio-san” la prima ediție a Concursului Internațional „Miura Tomaki” de la Tokyo, pentru interpretarea rolului principal din opera „Madama Butterfly” de Puccini.

De-a lungul carierei, soprana a evoluat pe scene prestigioase ale lumii, devenind un simbol al artei lirice din Republica Moldova și un ambasador cultural al țării.

Maria Bieșu s-a stins din viață la 16 mai 2012, la Chișinău, lăsând în urmă o moștenire artistică remarcabilă.

Sursa: Agenția Națională a Arhivelor.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Claca, reînviată în satul Văratic. Localnicii s-au adunat pentru o zi de muncă și voie bună

/ Acum 7 zile

FOTO // Tradiția olăritului, valorificată la Hoginești, la cea de-a X-a ediție a Târgului „La Vatra Olarului Vasile Gonciari”

/ Acum 7 zile

GALERIE FOTO // Claca de odinioară a prins din nou viață în satul Văratic

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Petru Baracci, legenda scenei și filmului moldovenesc

/ 26 Iulie, 2026

Expoziția „Roger Ballen. Umbrele minții”, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei

/ 26 Iulie, 2026

BTA: Bear With Me” va avea premiera mondială la cea de-a 32-a ediție a Festivalului de Film de la Sarajevo, în august

/ 25 Iulie, 2026

„Miros de pâine caldă”. O expoziție despre istoria pâinii, deschisă la Muzeul Național de Istorie a Moldovei

/ 25 Iulie, 2026

FOTO // Peste 160 de documente din opera lui Vasile Vasilache și Vladimir Beșleagă, expuse la Biblioteca Națională

/ 25 Iulie, 2026

FOTO // Festivalul Internațional de Film Transilvania a început la Chișinău

/ 25 Iulie, 2026

Manuscrise, fotografii și amintiri despre Vladimir Beșleagă, reunite într-o expoziție la Muzeul Literaturii Române

/ 24 Iulie, 2026

ADMITERE 2026 // AMTAP oferă 240 de locuri bugetare la admiterea 2026. Înscrierile încep pe 27 iulie

/ 24 Iulie, 2026

GALERIE FOTO // Expoziția lui Roger Ballen, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei

/ 23 Iulie, 2026

Noul sediu al Teatrului „B.P. Hasdeu” din Cahul intră în etapa finală de construcție

/ 23 Iulie, 2026

Tinerii specialiști din cultură sunt așteptați în instituțiile publice cu sprijin financiar de până la 120 mii de lei