Expoziție la Biblioteca Națională dedicată femeilor din spațiul românesc
Biblioteca Națională a Republicii Moldova invită publicul să descopere expoziția tematică „Eternă și frumoasă, măria sa FEMEIA”, un omagiu adus rolului și contribuțiilor femeilor în istorie și societate, transmite MOLDPRES.
Expoziția propune vizitatorilor o incursiune în patrimoniul documentar al instituției, reunind aproximativ 120 de lucrări valoroase – enciclopedii, albume, volume de poezie și proză – care reflectă destinele, creația și realizările unor femei din România, Basarabia, RSS Moldovenească și Republica Moldova. Materialele expuse evidențiază aportul femeilor în politică, știință, educație, artă și viața socială, punând în lumină personalități care au influențat evoluția istoriei.
Printre figurile remarcabile prezentate în expoziție se numără prima femeie deputat din România – Elena Alistar, prima femeie-avocat – Eugenia Crușevan, prima femeie-pilot – Nadia Russo, precum și alte personalități precum Melița Petrașcu sau Natalia Cheșcu, cunoscută ca regină a Serbiei.
Selecția documentară include lucrări semnate de autori și autoare consacrate, precum și studii despre istoria și rolul femeilor în societate, între care „Trecute vieţi de doamne şi domniţe” de C. Gane, „Femeia în societatea românească (sec. XV–XVII)” de Silia Chicu-Dimitriu, „Regina Maria: puterea amintirii” de Ion Bulei, „Basarabia necunoscută” de Iurie Colesnic și multe altele.
Prin această expoziție, organizatorii își propun să promoveze valorile culturale, să readucă în atenția publicului femeile care au contribuit la construirea istoriei și să încurajeze reflecția asupra rolului femeii în dezvoltarea societății.
Expoziția poate fi vizitată începând cu 1 martie 2026, în spațiul expozițional de la etajul II al blocului central al bibliotecii (str. 31 august 1989, 78 A, Chișinău).
Spectacolul „Eu sunt vântul” revine pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni
FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași
Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija
Mărțișor 2026 // Agenda Festivalului: Concert aniversar „Fluieraș – 80 de ani” la Palatul Național
VIDEO // Reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision 2026, Satoshi, a lansat videoclipul piesei „Viva Moldova”
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, luni, 9 martie: Irina Rimeș într-un concert susținut la Palatul Național
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, duminică, 8 martie: Recitaluri și concerte dedicate femeilor în toată țara
FOTO // Expoziție dedicată contribuției femeilor în istorie, organizată la Biblioteca Națională
FOTO // Tradițiile de acasă, celebrate în diaspora: Festivalul „Mărțișor 2026” a reunit comunitatea moldovenilor și românilor din California
Încasări record ale Fiscului la bugetul de stat într-o singură zi
Ministerul Infrastructurii a consultat primarii pe proiectul Legii mobilității urbane durabile
Achitarea vinietei, disponibilă online pe platforma guvernamentală EVO
FOTO // Loturi de produse alimentare cu niveluri periculoase de acizi grași trans, oprite la frontieră de ANSA
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: Pensii mai mari pentru vârstnici din 1 aprilie 2026
VIDEO // Schemă de migrație ilegală prin Moldova, destructurată: 11 taximetriști au fost arestați
DOC // Declarația Legislativului privind condamnarea Rusiei pentru contaminarea fluviului Nistru a fost publicată în Monitorul Oficial
Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea
Londra autorizează interceptarea navelor din flota fantomă rusă în apele sale teritoriale
BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev
Republica Moldova va denunța încă 60 de acorduri cu CSI. Vicepremierul Mihai Popșoi: „Stau ca o povară și nu aduc niciun beneficiu cetățenilor noștri”
Atenție, călători! Trafic intens la PTF Leușeni pe sensul de ieșire
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi: „Republica Moldova va cere despăgubiri Rusiei pentru atacul asupra liniei Isaccea–Vulcănești”
Agenda evenimentelor, joi, 26 martie
FOTO // Zeci de voluntari au donat sânge la Spitalul Republican
Cer predominant senin și maxime de până la +18 grade Celsius, prognozate pentru joi