
Festivalul Internațional ”Nopțile pianistice” revine la Chișinău
Chişinău, 24 sep. /MOLDPRES/. După o pauză de un an, legată de situația pandemică, Festivalul Internațional ”Nopțile pianistice din Moldova – Marea Neagră”, ediția a XIX-a, va reuni din nou, în perioada 28 septembrie – 29 octombrie, virtuozi internaționali și locali, pentru interpretarea operelor cunoscute, informează MOLDPRES.
Evenimentul este organizat de Alianța Franceză din Moldova, cu sprijinul Ambasadei Franței în Republica Moldova și a partenerilor asociației.
Potrivit organizatorilor, în anul curent, în cadrul Festivalului vor fi interpretate numeroase lucrări ale compozitorului Ludwig Van Beethoven, a cărui aniversare de 250 de ani a fost sărbătorită în 2020. ”Nopțile pianistice din Moldova – Marea Neagră” se vor deschide marți, 28 septembrie, la ora 19.00. la Palatul Republicii din Chișinău. John Gade, pianist virtuoz francez, va evolua alături de Orchestra Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”, dirijată de Misha Katz, renumit dirijor francez, invitat deseori la Festival, devenit popular în rândul publicului moldovenesc. Muzica franceză și rusă va fi onorată cu un program de lucrări de Charles Gounod, Georges Bizet, Serghei Rahmaninov și Mihail Glinka.
Misha Katz s-a născut în Rusia, la Rostov pe Don, într-o familie de muzicieni, tatăl său - Leonid Katz fiind un remarcabil dirijor. A început cu studiul violoncelului, mai apoi a studiat dirijatul. În 1979 a susţinut doctoratul la Conservatorul „P. I. Ceaikovski” din Moscova. După stabilirea sa în Franţa, a fondat formaţia „Trio Şostakovici” cu care a realizat, în 1994, înregistrări la Sony Classical. Misha Katz susţine cursuri de măiestrie la nivel internaţional, este invitat să participe la festivaluri importante şi a concertat în săli renumite din toată lumea. În 2013 a fost şi cofondator al proiectului „Culture sans frontieres” patronat de UNESCO.
În total, șapte concerte vor fi organizate la Chișinău, la Tiraspol și, din acest an, la Cahul. Pe 5, 13 și 29 octombrie, la ora 19.00, concertele vor avea loc la Sala cu Orgă din Chișinău, iar pe 22 - la Palatul Republicii. Pe 9 octombrie, la ora 17.00, un concert va fi prezentat la Palatul Culturii din Cahul și pe 16 octombrie, altul – la Palatul de Cultură din Tiraspol.
Programul, deosebit în ediția din acest an, mărturisește voința organizatorilor de a sprijini lumea culturală după luni de criză sanitară. Artiști din toată Europa, muzicieni ai Orchestrei Naționale de Cameră din Chișinău, ai Orchestrei Simfonice a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici”, precum și ai Orchestrei Simfonice din Tiraspol, vor interpreta și dirija numeroase capodopere ale muzicii clasice, printre care cele cinci concerte pentru pian și orchestră de Ludwig Van Beethoven.
Reuniunea Teatrelor Naționale Românești, ediția a X-a. Petru Hadârcă: „Un Regal Teatral se întâmplă în luna septembrie la Chișinău”
„Porțile Moldovei”, concurs național de fotografie care readuce la viață poveștile caselor și comunităților
Gala Festivalului „Te cânt, Patrie și Neam” va aduna peste 1000 de participanți în scuarul Parlamentului
Întâlniri memorabile și cărți de top la Bookfest Chișinău 2025. Mihai Mitrică: „Am reușit să aducem autori cu renume”
Veronique North-Minca, o dragoste împărtășită în imagini: „Chișinău, mon amour”, album de fotografii lansat la Bookfest
Romanul „Când ești fericit, lovește primul”, de Tațiana Țîbuleac, lansat la Bookfest Chișinău
Bookfest 2025 // Muzeografa Varvara Buzilă a lansat o carte dedicată istoriei Muzeului Satului: „Noi toți suntem produsul arhitecturii populare”
Filmul „Șatra”, regizat de Emil Loteanu, va fi proiectat pe ecrane la Brașov
Expoziție de costume tradiționale din Basarabia, prezentată la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Rusia a pierdut 1.095.520 de soldați de la începutul invaziei din 2022, anunță Statul Major al Forţelor Armate ale Ucrainei
Vremea extremă din această vară a costat Europa 43 de miliarde de euro
Sancțiuni de peste 330 mii lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător
Serviciul 112 și poliția implementează noi proceduri pentru apelurile electorale
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, 15 septembrie: Spectacolul „Electra” pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
Cotații în scădere pentru euro și dolar la început de săptămână
Încălcarea spațiului aerian românesc de către drone ruse este „inacceptabilă”, declară șefa diplomației UE
Cozi și trafic intens la ieșirea din R. Moldova prin PTF Palanca-Maiaki-Udobnoe
FOTO// Festivalul Pădurilor de la Condrița a adunat mii de vizitatori
Ministra Justiției a felicitat notarii cu Ziua profesională: „Profesia de notar rămâne un garant al actului juridic autentic și al securității juridice”
Zelenski își îndeamnă aliații să oprească mașinăria de război rusă prin sancțiuni
Uniți prin cultură și dragoste de neam: Scuarul Parlamentului a adunat un public numeros, din toată țara, la Gala Festivalului-concurs național „Te cânt, Patrie și Neam”
Cetățenii sunt așteptați la Festivalul Pădurilor. Poliția recomandă doritorilor să opteze pentru transportul centralizat, care va fi gratuit
Maia Sandu: „Oriunde ne poartă drumurile, rămânem uniți prin legătura cu Moldova și prin dorința de a o vedea pașnică, liberă și prosperă”
Annalena Baerbock vede un rol potențial pentru forțele ONU de menținere a păcii în Ucraina
Atenție la călătorii: Documentele EVO nu sunt valabile la frontieră