
Filologul și istoricul literar Alexandrina Matcovschi își sărbătorește ziua de naștere
Chişinău, 18 sep. /MOLDPRES/. Filologul și istoricul literar Alexandrina Matcovschi, doctor în filologie, pedagog, își sărbătorește astăzi cea de-a 80-a aniversare, informează MOLDPRES.
S-a născut în 1941, în satul Brânzenii Vechi, județul Soroca (azi raionul Telenești). Și-a făcut studiile la Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Filologie (1964).
Și-a început activitatea profesională în calitate de colaborator științific superior la Institutul de Limbă și Istorie Literară al Academiei de Științe a Moldovei, unde își face și studiile postuniversitare între anii 1966-1969. În 1973 a susținut teza de doctor în filologie la aceeași instituție. Domeniul de cercetare științifică a fost studierea relațiilor moldo-ruse, ale cărei rezultate au fost reflectate în monografia ,,Prezențe moldovenești în publicațiile ruse din anii 1880-1905”, editată în 1976.
Concomitent cu cercetarea, a desfășurat activitate didactică în calitate de lector universitar la Universitatea Pedagogică de Stat ,,Ion Creangă” din Chișinău. Este autor al unor studii și articole privind raporturile culturale și literare româno-ruse. A semnat schițele biografice ,,Polihronie Sîrcu” (1967), ,,Alexandr Iațimirschi” (1979) ș.a.
DOC // Lista beneficiarilor proiectelor culturale finanțate din Fondul național al culturii va fi extinsă
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, vineri, 12 septembrie: Premiera „Patimile după Iov”
Patrimoniul Cucuteni–Tripolie, pe agenda UNESCO: România, Moldova și Ucraina își unesc eforturile
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Culturii al României, András István Demeter: „Cultura adaugă valoare și reconstruiește încrederea”
Un spațiu dedicat oamenilor de creație va fi deschis la Muzeul Național al Literaturii Române
„Mary Stuart”, drama regală în regia lui Andrei Șerban, aplaudată la Chișinău: „Ocazia unei reflecții asupra valorilor pe care le alegem”
Spectacolul „Nora” de Henrik Ibsen, va fi prezentat la Chișinău în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești
Ministrul român al Culturii Andras Demeter, la Chișinău: „Solidaritatea este esențială pentru a salva cultura Ucrainei”
Spectacolul „Mary Stuart” deschide cea de-a X-a ediție a Reuniunii Teatrelor Naționale Românești la Chișinău
Guvernul va renova fondul imobiliar național în următorii 25 de ani
Descinderi la Bălți într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor
Investiții în eficiența energetică a clădirilor. Strategia pentru renovarea fondului imobiliar, aprobată de Guvern
Executivul a aprobat modificări pentru facilitarea construcției Liniei Independenței Energetice de 400 kV Vulcănești–Chișinău
Un bărbat a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor intenționat
Premierul avertizează asupra riscului de fraudare a voturilor: „Ținta pentru acest an este mai mare”
Președintele ucrainean avertizează că Rusia pregătește două mari ofensive
Maia Sandu, la Forumul Economic România-R. Moldova: „Parteneriatul strategic cu România constituie unul dintre cele mai importante motoare pentru dezvoltarea europeană a economiei R. Moldova”
Iurie Mahu, numit director adjunct al Inspectoratului General de Probațiune
Prim-ministrul Dorin Recean anunță investiția Guvernului SUA în construcția integrală a liniei energetice Strășeni - Gutinaș
Hidrologii avertizează asupra riscului de inundații în urma ploilor din 17 septembrie
Ziua mondială a siguranței pacientului, marcată în Republica Moldova
Republica Moldova este asigurată cu gaze naturale pentru sezonul rece. Dorin Recean: „Peste 90% din volumul necesar a fost achiziționat”
Remanieri la IGSU: Alexandru Oprea, eliberat din funcția de director. Aurel Baciu, numit în loc
GALERIE FOTO // Forumul Economic România – Republica Moldova, organizat la Chișinău
Președinta Maia Sandu dă undă verde Centrului pentru Comunicare Strategică și Contracarare a Dezinformării. Noua structură împotriva propagandei, aprobată prin decret prezidențial