În acest an, R. Moldova și România vor organiza o ediție comună a evenimentului „Noaptea Muzeelor”
Chişinău, 17 feb. /MOLDPRES/. În acest an, Republica Moldova și România vor organiza o ediție comună a evenimentului „Noaptea Muzeelor”. Anunțul a fost făcut de coordonatorul Departamentului Relaţii Internaţionale şi Proiecte Culturale la Reţeaua Naţională a Muzeelor din România, Dragoş Neamu, transmite MOLDPRES cu referire la AGERPRES.
Potrivit sursei citate, 12 instituţii de profil, printre care Muzeul Naţional de Istorie a Moldovei, au confirmat participarea la eveniment. „Vom avea prima ediţie comună Republica Moldova - România a „Nopţii Muzeelor”. Evenimentul va avea loc în data de 13 mai curent. Aşteptăm şi din partea altor muzee răspunsuri la invitaţia noastră", a spus Dragoş Neamu.
Acesta a specificat că și-ar dori să fie concepută o formă de colaborare mai amplă şi care implică proiecte culturale comune pentru viitor. „Deocamdată, testăm această ediţie pentru a putea aprecia vizibilitatea, impactul și modul în care e recepţionat un astfel de parteneriat", a afirmat Dragoş Neamu.
Consiliul Internațional al Muzeelor a instituit Ziua Internațională a Muzeelor în anul 1977, iar primul eveniment s-a desfășurat în 1997 la Berlin. Republica Moldova, începând cu anul 2005, serbează, alături de cele 47 de țări europene, Ziua Internațională a Muzeelor și Noaptea Europeană a Muzeelor, pe data de 18 mai.
Cronica ARHIVELOR // Nicolae Iorga, personalitatea care a marcat istoria, cultura și identitatea românească
BTA // Ishtar: „Muzica este ca un parfum, totul ține de emoție”
Cronica ARHIVELOR // Olga Crușevan-Cantacuzino – basarabeanca care a cucerit lumea literelor în 11 limbi
Peste 20 de lucrări despre era digitală, expuse în Parlamentul Republicii Moldova
Moștenirea artistică a sopranei Maria Cebotari, readusă în atenția publicului la Sala cu Orgă
PREMIERĂ // Teatrul Republican „Luceafărul” prezintă spectacolul „E grozav s-o iei razna”, o poveste despre memorie, familie și fragilitatea umană
Eugen Doga, comemorat la Chișinău: muzica maestrului a revenit în salonul care îi poartă numele
Cronica ARHIVELOR // Anatol Ciocanu și „Chemarea casei părintești”, un cântec despre dor și rădăcini
GALERIE FOTO // Salonul Doga: „Arta Maestrului -tezaur al universului”
Cronica ARHIVELOR // Cântecul „Florile dragostei”, readus în atenția publicului dintr-o arhivă video din 1974
Republica Moldova, pe locul trei în Europa la accesibilitatea cazărilor turistice pe termen scurt
Republica Moldova revine la Bookfest București cu autori, lansări și proiecte editoriale de referință
Festivalul Industriilor Creative 2026 aduce la Chișinău zeci de experți internaționali și sute de participanți din sectorul creativ
Teatrele din Chișinău au reprezentat Republica Moldova la Festivalul Internațional Shakespeare Craiova 2026
Ziua Mondială a Donatorului de Sânge, marcată în Republica Moldova. Ministrul Sănătății, Emil Ceban: „Sunteți eroii nevăzuți ai sistemului nostru de sănătate”
CNAM digitalizează comunicarea cu cetățenii și a lansat asistentul virtual „Ana”
Parlamentari din patru state UE susțin deschiderea negocierilor de aderare cu Republica Moldova. O declarație în acest sens a fost semnată la Chișinău
ARMENPRESS: Miniștrii de Externe ai UE discută sprijinul pentru Armenia în cadrul reuniunii Consiliului Afaceri Externe
Fiscul a acumulat 1,1 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
VIDEO // Cristina Gherasimov a prezentat programul Conferințe Interguvernamentale Republica Moldova–UE
Serviciul 112, solicitat intens: peste 6.700 de apeluri zilnic într-o singură săptămână
VIDEO // MEC vine cu o reacție după nemulțumirea de la examenul de Bac la matematică. „Gradul de rezolvare este comparabil și chiar mai înalt decât în anii precedenți”
VIDEO // Comisara europeană, Marta Kos: „Este o zi extrem de importantă pentru extinderea UE”
Premierul Alexandru Munteanu, după atacul de noaptea trecută asupra Kievului: „Republica Moldova este ferm alături de Ucraina”
VIDEO // Afacere ilegală cu sol fertil: patru bărbați au fost reținuți după ce ar fi provocat mediului prejudicii de peste 1,18 milioane de lei
Igor Grosu: „Imaginile cu incendiul de pe acoperișul Lavrei Pecerska sunt dureroase pentru toți cei care respectă credința, cultura, memoria și patrimoniul european”
VIDEO // Amalgamare voluntară la Fălești: primăriile localităților Glinjeni, Pietrosu, Bocani, Ișcălău și Catranîc se unesc
Peste 4.000 de conducători auto, sancționați pentru abateri comise în traficul rutier
Locuitorii din raionul Hâncești vor beneficia de consultații medicale gratuite
Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție