
În R. Moldova a fost lansat trailer-ul filmului ”Carbon”
Chişinău, 5 sep. /MOLDPRES/. Trailer-ul ”Carbon”, un film autohton în regia lui Ion Borș, a fost lansat astăzi în spațiul mediatic din R. Moldova. Lungmetrajul ilustrează Moldova anului 1992, din perioada conflictului armat de la Nistru, și descrie povestea unui tânăr tractorist care trece prin mai multe dificultăți în încercarea sa anevoioasă de a-și împlini visurile. În curând, pelicula va putea fi urmărită în cinematografele din țară, iar premiera națională va avea loc pe 4 octombrie, la Palatul Național „Nicolae Sulac”, informează MOLDPRES.
Solicitat de agenție, regizorul Ion Borș a menționat că subiectul filmului a fost inspirat din povestirile tatălui său. „Dat fiind faptul că tatăl meu a participat la luptele din stânga Nistrului această temă mi-a atras atenția încă din adolescență. Inițial intenționăm să fac o dramă, dar am avut mai multe discuții cu tatăl meu și mi-a povestit foarte multe momente haioase, absurde, ceea ce a fost nou pentru mine. La etapa de dezvoltare a proiectului am fost cu Mariana Starciuc, autoarea scenariului, în zonele unde s-au dat lupte. Am stat de vorbă cu sătenii și la fel ne-au povestit istorii tragicomice, istorii care nu se povestesc în manualele de istorie de la școală sau la televizor. De aici a și venit ideea de a face cu totul altceva decât mi-am propus inițial - o comedie cu gust amar”, a afirmat Ion Borș.
Unul dintre personajele principale ale filmului ”Carbon” este Dima, rolul căruia e interpretat de Dumitru Roman. Pentru rezidentul din Zebra Show aceasta este prima apariție pe marile ecrane. „Nu am stat nicio clipă pe gânduri atunci când mi s-a propus să joc rolul lui Dima, chiar dacă știam că va fi o experiență absolut nouă și diferită de ceea ce am făcut până atunci. Dima e un băiat simplu, „de-al nostru”, are un suflet bun, iar tot ceea ce-și dorește e să aibă o familie și o viață cât de cât decentă. Dar lucrurile se întâmplă altfel decât s-ar fi așteptat el. Se ciocnește de indiferența oamenilor, de prostia unora, dar până la urmă toată această experiență îi oferă o lecție importantă de viață”, spune Dumitru Roman.
Din distribuție fac parte și Igor Caras-Romanov, Adriana Bîtcă, Constantin Haret și Ion Coșeru, precum și actorul român Ion Vântu, originar din Cernăuți. Filmările au durat 36 de zile și au avut loc în perioada august - octombrie 2020. Premiera mondială a filmului ”Carbon” va avea loc pe 21 septembrie, în Spania, în cadrul Festivalului de Film din San Sebastian, forum ce se clasează în top 10 evenimente din industria cinematografică globală.
Festivalul Internațional de Operă și Balet „Maria Bieșu” își deschide cortina: artiști din 12 țări, pe scena de la Chișinău
Ministerul Afacerilor Externe și Ministerul Culturii au semnat Concepția Diplomației Culturale a Republicii Moldova
DOC // Lista beneficiarilor proiectelor culturale finanțate din Fondul național al culturii va fi extinsă
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, vineri, 12 septembrie: Premiera „Patimile după Iov”
Patrimoniul Cucuteni–Tripolie, pe agenda UNESCO: România, Moldova și Ucraina își unesc eforturile
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Culturii al României, András István Demeter: „Cultura adaugă valoare și reconstruiește încrederea”
Un spațiu dedicat oamenilor de creație va fi deschis la Muzeul Național al Literaturii Române
„Mary Stuart”, drama regală în regia lui Andrei Șerban, aplaudată la Chișinău: „Ocazia unei reflecții asupra valorilor pe care le alegem”
Spectacolul „Nora” de Henrik Ibsen, va fi prezentat la Chișinău în cadrul Reuniunii Teatrelor Naționale Românești
Alegeri parlamentare 2025
VIDEO // Pregătiri pentru participarea diasporei la scrutinul parlamentar. MAE asigură expedierea buletinelor de vot către secțiile de votare din străinătate
Atenționare de călătorie în Franța: este anunțată grevă generală și manifestații publice în Paris și alte orașe
VIDEO // Expert: „Linia Strășeni–Gutinaș aduce Moldovei securitate energetică și tarife mai mici”
Mesaje de tip phishing răspândite pe rețele de socializare. Recomandările autorităţilor pentru securizarea informației personale
Trafic rutier, suspendat parţial pe mai multe străzi din municipiul Chişinău
Vicepreședinta interimară a Judecătoriei Strășeni a promovat evaluarea externă
Aplicațiile rusești, risc pentru siguranța digitală a moldovenilor: datele pot ajunge la FSB
Premierul Dorin Recean, după ce extrădarea lui Vladimir Plahotniuc a fost suspendată: „Vom investiga cum a reușit infractorul să-și împiedice extrădarea”
Academia Română și USM au semnat un Acord-cadru pentru doctorate și cercetare interdisciplinară
Extrădarea lui Vladimir Plahotniuc a fost suspendată. Precizările Procuraturii Generale
Polonia menține închisă frontiera cu Belarus. ANTA avertizează transportatorii
CEC a sesizat Ministerul Justiției privind limitarea activității „Inima Moldovei”
Muzeul Național de Artă al Moldovei a primit în dar peste 80 de opere valoroase de la un colecţionar
Alegeri parlamentare 2025
Votarea cu urna mobilă la parlamentare. Condițiile în care cetățenii pot beneficia de această facilitate
Două persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier produs pe traseul Bălți–Chișinău
Săptămâna deschiderii parlamentare continuă cu un exercițiu inedit de teatru legislativ