Pianul de concert Steinway & Sons, inaugurat la Sala cu Orgă. Ministrul Sergiu Prodan: „Ne dorim ca acest pian să inspire artiștii și să încânte publicul prin concerte de excepție”
Pianul de concert Steinway & Sons, model D-274, a fost inaugurat la Sala cu Orgă. Instrumentul de clasă mondială a fost achiziționat cu sprijinul Ministerului Culturii al Republicii Moldova și al Fundației pentru Dezvoltarea și Susținerea Inițiativelor Sociale ALT. Evenimentul a fost marcat de un recital susținut de pianistele Polina Osetinskaya și Martina Meola, două nume de referință pe scena muzicală internațională, notează MOLDPRES.
Achiziția pianului, în valoare de peste 4 milioane de lei, a fost posibilă datorită finanțării oferite de Ministerul Culturii. Ministrul Sergiu Prodan a subliniat importanța acestei investiții pentru viitoarele generații.
„În istoria Republicii Moldova, acestă procurare este prima de acest gen. Am făcut acestă achiziție de peste 4 miloane de lei, pentru că avem nevoie de o generație care să știe cum să acerdeze și să îngrijească un pian. Achiziția acestei perle a excelenței muzicale este doar un început de parteneriat în numele culturii și reconfirmă angajamentul nostru față de scenele, care merită să pună la dispoziția artiștilor instrumente care să valorifice la maxim talentul artiștilor. Ne dorim ca acest pian să inspire artiștii și să încânte publicul prin concerte de excepție”, a declarat ministrul Culturii, Sergiu Prodan, la deschiderea evenimentului.
Aliona Grosu, administratoarea Fundației ALT, a spus că Sala cu Orgă este un „Templu al culturii”, iar noua achiziție va atrage muzicieni din întreaga lume.
„Sala cu Orgă este un „Templu al culturii”. Pe acestă scenă au fost talente nu doar din Republica Moldova dar și de peste hotare. Prin acestă achiziție cream condițiile necesare pentru a aduce muzicieni din toate colțurile lumii”.
Reprezentanta Sălii cu Orgă a spus că, din 1978, scena a devenit un reper mondial, iar pianiștii renumiți au visat la un instrument de standard internațional.
„Încă din anul 1978, s-a urmărit îndeaproape modul în care a evoluat achiziția unui pian de concert. Deși interesul a crescut semnificativ în ultimii ani, această scenă a devenit un reper pentru artiști din întreaga lume. Pianiști renumiți au visat la un instrument care să corespundă celor mai înalte standarde internaționale, răspunzând cerințelor și exigențelor celor mai mari virtuozi ai pianului”.
Ceremonia de inaugurare, a inclus un recital susținut de două pianiste de excepție: Polina Osetinskaya, o artistă apreciată pe marile scene internaționale, și Martina Meola, o tânără pianistă din Republica Moldova, deja recunoscută pentru talentul său promițător.
Inaugurarea acestui pian marchează începutul unei noi ere pentru muzica de concert din Republica Moldova, oferind pianiștilor invitați și publicului meloman o experiență sonoră la cel mai înalt nivel.
Cronica ARHIVELOR // Ion Ciocanu, figură de referință a culturii basarabene și a criticii literare
FOTO // Festivalul de Film și Istorii „Memorie și Identitate” a început la Mereni. Ministrul Culturii: „O societate care își cunoaște trecutul este greu de manipulat”
Specialiștii muzeali din Republica Moldova, în vizită de studiu la Maramureș
Muzeul Național de Artă găzduiește expoziția artistului Șerban Savu „Adevărata natură”
Biblioteca Națională găzduiește expoziția aniversară „Moștenire și destin: Vasilache și Beșleagă în dialogul etern”
Noul sediu al Teatrului „B. P. Hasdeu” din Cahul, tot mai aproape de inaugurare
GALERIE FOTO // Expoziția „Adevărata natură” a artistului Șerban Savu, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Biserica de lemn din Palanca, simbol al patrimoniului din Călărași de peste două secole
Ministerul Culturii a lansat grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei mass-media
Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului
FOTO // Peste 15 mii de vizitatori la expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică” din PMAN
FOTO // Viața și opera lui Vasile Vasilache, readuse în atenția publicului la Muzeul Național al Literaturii Române
Cronica ARHIVELOR // Dumitru Matcovschi, într-o fotografie de arhivă din copilărie
FOTO // Tradițiile românești au reunit comunitatea moldovenilor din Norvegia de Ziua Iei
FOTO // Moldovenii din diaspora au celebrat cultura și tradițiile naționale în cadrul festivalului „Diaspora Fest”
Viceprim-ministrul Mihai Popșoi a prezentat la Bruxelles progresele Republicii Moldova în procesul de aderare la UE
Circa 38 km ai drumului național M1 vor fi reabilitați în raioanele Hâncești și Nisporeni
SATUL EUROPEAN // Apă potabilă sigură și o grădiniță modernizată pentru locuitorii satului Ștefănești
FOTO // Statele Unite reconfirmă sprijinul pentru modernizarea și dezvoltarea economică a municipiului Ungheni
VIDEO // Cetățenii pot urmări cum sunt utilizați banii publici, printr-un nou instrument lansat de Ministerul Finanțelor
Procuratura oferă detalii despre ancheta în cazul Vartic: raportul de expertiză medico-legală suplimentară a fost finalizat
Serviciile de roaming dintre Republica Moldova și România, în continuă creștere. Utilizatorii au acumulat 7,4 milioane de zile în 2025
Energocom a prezentat motivele solicitării de ajustare a tarifelor la gaze
Adolescent de 16 ani, reținut după un furt dintr-un salon din Chișinău
Viceministra cipriotă pentru Afaceri Europene, Marilena Raouna, a fost decorată cu „Ordinul Onoarei”
Nouă personalități ale Republicii Moldova au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău
ARMENPRESS: Statele Unite vor deține 74% din acțiunile companiei TRIPP Development Company, iar Armenia 26%. Guvernul aprobă proiectul de lege privind ratificarea acordului
Peste 82 de mii de cetățeni domiciliați în regiunea transnistreană sunt asigurați în sistemul medical al Republicii Moldova
Psihologii din Republica Moldova vor avea un colegiu profesional și un registru unic
FOTO // Salvatorii avertizează agricultorii asupra riscului de incendii în timpul recoltării cerealelor


