La Buzău va fi vernisată o expoziție de cămăși cu altiță a Comunității Șezătoarea Basarabia
Chişinău, 15 sep. /MOLDPRES/. O expoziție de cămăși cu altiță a Comunității Șezătoarea Basarabia va fi vernisată pe 16 septembrie la Galeriile de Artă din Buzău, România. Evenimentul este organizat de Direcția Cultură a municipiului Chișinău în cadrul Zilelor Chișinăului la Buzău, care se vor desfășura în perioada 16-18 septembrie, informează MOLDPRES.
Solicitată de agenție, Varvara Buzilă, cercetător științific coordonator la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală, a menționat că în cadrul acestei expoziții Comunitatea Șezătoarea Basarabia va prezenta 20 de cămăși cu altiță, realizate din materiale noi după piese vechi, valoroase, dar ieșite din uz.
”Este o nouă realizare în contextul promovării acestei haine emblematice pentru accedere în Lista Reprezentativă UNESCO a patrimoniului cultural imaterial al umanității. Reamintim că dosarul ”Arta cămășii cu altiță – element de identitate culturală în România și Republica Moldova” a fost depus la UNESCO în luna martie a acestui an în vederea recunoașterii ei ca valoare mondială”, a precizat Varvara Buzilă.
Potrivit sursei citate, în acest context, au devenit mai frecvente expozițiile de cămăși cu altiță în interiorul spațiului nostru cultural și peste hotarele lui. Astfel, timp de trei luni, în Muzeul Național al Satului ”Dimitrie Gusti” a fost prezentată o expoziție comună de costume de patrimoniu din instituția gazdă și din Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a Republicii Moldova.
În cadrul Zilelor Chișinăului la Buzău, vor evolua Orchestra de muzică populară a fraților Advahov, formația ”Vali Boghean Band”, Ansamblul etnofolcloric ”Plăieșii” condus de Nicolae Gribincea ș.a.
Expoziția va fi deschisă până pe 18 septembrie.
PREMIERĂ // Teatrul Republican „Luceafărul” prezintă spectacolul „E grozav s-o iei razna”, o poveste despre memorie, familie și fragilitatea umană
Eugen Doga, comemorat la Chișinău: muzica maestrului a revenit în salonul care îi poartă numele
Cronica ARHIVELOR // Anatol Ciocanu și „Chemarea casei părintești”, un cântec despre dor și rădăcini
GALERIE FOTO // Salonul Doga: „Arta Maestrului -tezaur al universului”
Cronica ARHIVELOR // Cântecul „Florile dragostei”, readus în atenția publicului dintr-o arhivă video din 1974
Republica Moldova, pe locul trei în Europa la accesibilitatea cazărilor turistice pe termen scurt
Republica Moldova revine la Bookfest București cu autori, lansări și proiecte editoriale de referință
Festivalul Industriilor Creative 2026 aduce la Chișinău zeci de experți internaționali și sute de participanți din sectorul creativ
Teatrele din Chișinău au reprezentat Republica Moldova la Festivalul Internațional Shakespeare Craiova 2026
Spectacolul „Acasă – în siguranță” adus la Chișinău. Ministrul Culturii: „Violența nu trebuie ascunsă, fiecare mesaj este important”
VIDEO // Lucrările pictorului Vlad Tabac sunt expuse la Președinția Republicii Moldova
Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Casa-muzeu a regizorului Veniamin Apostol din Dubna, loc de memorie și istorie familială
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului
Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Fenomenul fraudelor telefonice și online, în continuă creștere. IGP gestionează 754 de dosare de escrocherie
FOTO // Salvatorii au efectuat peste 30 de misiuni în urma ploilor înregistrate pe teritoriul țării
Președinta Maia Sandu a transmis condoleanțe după accidentul din Ungaria: „Instituțiile responsabile sunt în contact cu autoritățile maghiare și depun efort pentru a oferi asistența necesară”
Comisia de evaluare a procurorilor contestă hotărârea CSP privind promovarea lui Andrei Bălan
FOTO // Gimnaziul „Valeriu Bulicanu” din Boldurești a fost dotat cu echipamente educaționale moderne
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
VIDEO // Drumarii intervin în mai multe raioane după ploile abundente
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Republica Moldova a obținut dreptul de a exporta ouă pentru incubare în Ucraina
GALERIE FOTO // Peste 150 de stații cu mozaic, reunite într-o carte semnată de Ștefan Susai
Noi detalii despre accidentul din Ungaria. MAE anunță că la locul accidentului au fost identificate pașapoarte moldovenești și românești