La Chişinău va fi instalată placa comemorativă „Alexei Stârcea”
Chişinău, 7 oct. /MOLDPRES/. În municipiul Chişinău va fi instalată placa comemorativă „Alexei Stârcea”. O decizie în acest sens a luat astăzi Cabinetul de miniştri, transmite MOLDPRES.
Conform hotărârii, se aprobă înființarea plăcii comemorative „Alexei Stârcea” pe fațada Școlii de artă „Alexei Stârcea” din str. Matei Millo, 9/3, municipiul Chișinău, la propunerea Ministerului Educației, Culturii și Cercetării (MECC) prezentată în temeiul deciziei Consiliului municipal Chișinău.
Placa comemorativă va fi edificată conform unui proiect avizat de MECC, iar cheltuielile pentru elaborarea documentației de proiect, executarea și instalarea plăcii comemorative vor fi acoperite din contul mijloacelor financiare ale bugetului Primăriei municipiului Chișinău, precum și din donații, sponsorizări și alte surse neinterzise de cadrul legal.
Alexei Stârcea este compozitor, cântăreţ (bariton), pedagog. S-a născut la 17 februarie 1919 la Chișinău. În anii 1937-1942 urmează Facultatea de Drept la Universitatea din București. În anii 1942-1945 studiază canto la Academia Regală de Muzică și Artă Dramatică de la București. Pe parcursul anilor 1945-1949, studiază canto și compoziție la Conservatorul de la Chișinău (în prezent - Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice). În calitate de compozitor a creat o mulţime de piese vocal-simfonice, instrumentale pentru instrumente camerale, compoziţii pentru voce, corale, precum şi prelucrări folclorice ale cântecelor populare. Alexei Stârcea este autorul primei opere moldoveneşti - „Balada eroică”.
În anul 1964 lui Alexei Stârcea i-a fost conferit titlul onorific de Artist Emerit. A fost decorat cu ordinul „Insigna de onoare”. S-a stins din viața la 24 august 1974, la Chișinău. În cinstea sa şi în semn de apreciere înaltă a contribuţiei sale considerabile la cultura muzicală a ţării, numele său îl poartă astăzi Şcoala de Arte din capitală.
Sursă foto: @alexeistarcea
PREMIERĂ // „Opera de trei parale”, o lecție de supraviețuire pe scena Teatrului Național „Satiricus”
Ziua Internațională a Poeziei. Cătălina Balan, poeta care a transformat vulnerabilitatea în sursă de inspirație: „Fiecare vers este un strigăt și un destin care se scrie”
Un nou turneu european al Teatrului „Mihai Eminescu”: două spectacole vor fi jucate pe scenele din Italia și Bruxelles
Ministerul Culturii promovează lectura în rândul copiilor prin Programul „Citește-mi 100 de povești”
FOTO // Expoziția „Viața noastră” a artistului Emil Childescu, vernisată la Muzeul Național de Artă
Monumentele istorice din Chișinău, vizitate de miniștrii Culturii din Moldova și Grecia
VIDEO // Cântec, dans și dor: moldovenii din Portugalia au sărbătorit „Mărțișorul”
FOTO // Elevi din Chișinău au adus un omagiu eroilor din 1992 prin expoziția „Aripi de pace și speranță”
VIDEO // Statul restaurează un simbol cultural al ţării: Teatrul Național „Vasile Alecsandri” din Bălți intră în reparație capitală
Republica Moldova și Grecia au semnat un Memorandum privind conservarea și restaurarea patrimoniului cultural
Actorul român Marius Manole a lansat la Chișinău volumul „Fericirea e în actul următor”
Festivalul Filmului Francofon revine la Chișinău
„Soarele întârzie să răsară...”, romanul unui secol al Basarabiei, lansat la Chișinău
Cristian Jardan și reprezentanta UNHCR au discutat despre integrarea refugiaților ucraineni prin cultură
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, despre prioritățile mandatului său și replică pentru Ion Ceban: „Chișinăuienii au nevoie de soluții, nu de circ politic”
Directorul CNMC, despre necesitatea menținerii stării de urgență: „Ne asigurăm că prețurile rămân corecte, că lumina rămâne aprinsă și că cetățenii sunt protejați”
ANRE explică impactul armistițiului din Orientul Mijlociu asupra pieței carburanților din Republica Moldova
Noi norme pentru ouăle de consum cu reguli europene introduse în Moldova. Ce trebuie să ştie consumatorii?
Statul a început achitarea compensațiilor la căldură pentru luna martie
Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor
Prețul gazelor naturale a înregistrat miercuri o scădere puternică în Europa, ajungând cel mai scăzut nivel din ultimele cinci săptămâni
Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor
Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor
Ministerul Justiției a rămas fără un secretar de stat
Experți din Moldova au preluat experiențe europene privind conservarea biodiversității în cadrul unei vizite de studiu în Grecia
Premierul Alexandru Munteanu: „Riscurile rămân ridicate. Abrogarea stării de urgență ar fi o decizie iresponsabilă”
GALERIE FOTO // Vocile femeilor rome răsună la Chișinău într-un marș al solidarității și al drepturilor egale
FOTO // Ambasadorul R. Moldova în Ucraina a prezentat scrisorile de acreditare președintelui Volodimir Zelenski
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” anunță reguli speciale pentru pasageri în perioada Sărbătorilor Pascale
Președinta Maia Sandu, de Ziua Internațională a Romilor: „Numai prin prețuire și sprijin reciproc vom putea să clădim o țară mai incluzivă și mai puternică”