La Chișinău a fost inaugurat Festivalul Filmului Francofon
Chişinău, 24 oct. /MOLDPRES/. La Cinematograful Cineplex Loteanu a fost inaugurată ieri cea de-a XXII-a ediție a Festivalului Filmului Francofon, care se va desfășura în perioada 23-26 octombrie, informează MOLDPRES.
Prezent la inaugurare, Ambasadorul Franței în Republica Moldova, Graham Paul, a menționat că pentru francezi cinematograful este una din cele mai mari pasiuni, de la inventarea acestuia de către frații Lumière, iar cinefilii din Republica Moldova au ocazia de a descoperi în acest an șapte filme franceze.
La rândul său, Adrian Cibotaru, director adjunct al Alianței Franceze, a precizat ca Festivalul reprezintă, de mai bine de două decenii, o ocazie unică pentru publicul moldovean, francofon sau francofil, de a descoperi cele mai noi producții cinematografice franceze și francofone, premiate la cele mai importante Festivaluri internaționale.
Filmele – ”Inocentul”, ”Copiii celorlalți”, ”Crima este a mea”, ”Jucăria nouă”, ”Stejarul și locuitorii săi”, ”Frate și soră”, ”Compromat” – toate lansate în 2022 și 2023, au câștigat deja premii la festivaluri internaționale. Acestea exprimă diversitatea și bogăția cinematografiei franceze, care încă ocupă un loc privilegiat în inimile publicului moldovenesc.
Festivalul „DescOperă” va avea loc în cel de-al treilea weekend al lunii iunie la Orheiul Vechi. Trei seri de muzică clasică sub cerul liber
MOLDOVA sunt EU // Victor Fală, tânăr scriitor și librar: „Îmi place să călătoresc în afara țării, dar viața mi-o trăiesc aici”
VIDEO // Investițiile internaționale în cultura locală oferă tinerilor din Ocnița noi posibilităţi de dezvoltare artistică
Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor
Peste 20 de proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei
BTA: Literatura bulgară a devenit din ce în ce mai vizibilă pe scena internațională, afirmă ministrul adjunct al Culturii, Stoyanov.
PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub
FOTO // Personalități marcante ale culturii și istoriei, readuse în atenția publicului la Biblioteca Națională
VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”
FOTO // Teatrul ieșean, în fața publicului din Chișinău de Ziua Mondială a Teatrului
FOTO // Producții autohtone, prezentate la Cinemateca Bibliotecii Naționale. Filmul „Și va fi...” a deschis seria proiecțiilor
INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului
Minut de reculegere în Parlament. Deputații au cinstit memoria maestrului Gheorghe Urschi
Accident grav la Briceni. Un bărbat de 34 de ani a decedat la fața locului
Reuters: SUA discută posibilitatea suspendării calității de membru al NATO pentru Spania
Șefa statului, împreună cu Președintele Parlamentului, s-a întâlnit cu reprezentanți ai autonomiei găgăuze
Cinci persoane din Dondușeni, condamnate pentru corupere electorală la referendumul din anul 2024
Alte 48 de proiecte din programul Casa Verde, aprobate pentru finanțare
Banca Națională a Moldovei accelerează alinierea la standardele europene de supraveghere financiară
Peste 107 milioane de lei, alocate de CNAM pentru îngrijiri paliative
VIDEO // BNM lansează moneda comemorativă „Eleonora Romanescu – 100 de ani de la naștere”
Atac nocturn asupra Odesei: doi morți și mai mulți răniți după lovituri asupra zonelor rezidențiale și a unei nave comerciale
DOC // Programul de stat „Capitala Tineretului”, cu bugete majorate și reguli noi, publicat în Monitorul Oficial
Premierul Alexandru Munteanu, la deschiderea festivalului „USA Freedom 250”: „Libertatea înseamnă capacitatea unui stat de a-și proteja cetățenii, de a le asigura stabilitate și de a le crea oportunități reale acasă”
Cotații în creștere pentru euro și dolar: curs valutar anunțat de BNM
Catastrofa nucleară de la Cernobîl, comemorată la Chișinău. Ambasadorul Paun Rohovey: „Securitatea nucleară capătă din nou o importanță critică”
Aur pentru Republica Moldova. Marin Robu a devenit campion european la haltere
O familie din Orhei și-a transformat locuința într-o casă eficientă energetic, cu sprijinul programului FEERM