ro

 

Cultură
14 Mai, 2026 / 09:39
/ 02 Noiembrie, 2022

La Chișinău a fost vernisată expoziția comemorativă ”Scriitori centenari 2022”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 nov. /MOLDPRES/. Muzeul Național de Literatură „Mihail Kogălniceanu” și Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova au vernisat astăzi o expoziție comemorativă ”Scriitori centenari 2022”, informează MOLDPRES.

În debutul manifestării, directorul muzeului Maria Șleahtițchi a menționat că expoziția ilustrează viața și opera a șase scriitori centenari, născuți în Basarabia anului 1922: Igor Crețu, Gheorghe Gheorghiu, Anatol Gugel, Alexandru Cosmescu, Sanda Lesnea și Ana Lupan. Expoziția prezintă cărți, manuscrise, documente, scrisori, artă plastică, fotografii și obiecte personale.

Prezent la eveniment, academicianul Mihai Cimpoi a afirmat că cei șase scriitori sunt diferiți ca stil, ca gen de activitate literară, dar ei s-au dăruit în totalitate actului culturii și limbii române. ”Igor Crețu și Alexandru Cosmescu, bunăoară, au fondat o școală de traduceri, recunoscută și în România, Anatol Gugel a excelat în domeniul poeziei și publicisticii, iar Gheorghe Gheorghiu, Sanda Lesnea și Ana Lupan au dat literaturii noastre câteva romane. Ei constituie un model de rezistență prin cultură”, a subliniat academicianul Mihai Cimpoi.

La rândul său, vicepreședintele Uniunii Scriitorilor din Moldova, Ivan Pilchin, a mulțumit colaboratorilor muzeului pentru faptul că în cadrul acestui eveniment au prezentat exponate de unicat, legate de viața și activitatea celor șase scriitori, iar poeta Călina Trifan a spus că ei au contribuit la culturalizarea mai multor generații de literați și au creat un spirit de emulație printre tinerii scriitori.

Expoziția va fi deschisă până la 3 ianuarie 2023.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

PREMIERĂ // „Oameni care dispar”, destinul jurnalistei Anna Politkovskaia, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”

/ Acum 6 zile

GALERIE FOTO // „Oameni care dispar”, noua premieră a Teatrului Național „Mihai Eminescu”

/ Acum 6 zile

VIDEO // Ministrul Culturii invită publicul să viziteze pavilionul R. Moldova la Bienala de la Veneția: „Veniți să susținem artiștii noștri și Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Pârlea, actorul care a dat viață comediei și scenei moldovenești

/ Acum 7 zile

Chișinăul se alătură apelului european împotriva participării Rusiei la Bienala de la Veneția. Ministrul Cristian Jardan: „Cultura nu poate fi separată de război și realitate”

/ Acum 7 zile

VIDEO // R. Moldova participă în premieră la Bienala de la Veneția. Cristian Jardan: „Un moment de mândrie și o ocazie de a promova artiștii noștri și arta noastră”

/ Acum 7 zile

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului

/ Acum 7 zile

Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial

/ Acum 7 zile

Ambasadoarea Iuliana Gorea-Costin: „Podul de Flori a fost o sărbătoare a sufletului reînviat, o descătușare”

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Podul de Flori: Mărturia prozatorului Srafim Saca despre întoarcerea acasă

/ 06 Mai, 2026

„Comatogen”, film semnat de Igor Cobileanski, premiat la Gala Gopo 2026

/ 06 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Georgeta Ciorici, vocea șlagărului „Chișinăul meu cel mic”, în imagini de arhivă

/ 05 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Daniel Ciugureanu – un destin frânt în „Noaptea Demnitarilor”

/ 05 Mai, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Istoria zbuciumată a Mănăstirii Pripiceni-Curchi: icoană veche de peste două secole, una dintre cele mai prețioase comori ale sale