ro

 

Cultură
15 Martie, 2026 / 03:28
/ 12 Februarie, 2021

La Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P. Cehov” va avea loc premiera unui spectacol de Maxim Gorki

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 feb. /MOLDPRES/. Premiera spectacolului ”Micii burghezi” (”Мещане”) de scriitorul Maxim Gorki, în regia lui Slava Sambriș, va avea loc pe 19 februarie, la ora 18.00,  la Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A.P. Cehov”, informează MOLDPRES.  

Solicitat de agenție, regizorul Slava Sambriș a menționat că a început să ticluiască concepția spectacolului ”Micii burghezi” fiind încă la București, când a fost invitat la Teatrul ”Bulandra” pentru montare, dar, din păcate, nu s-a mai ținut, pentru că a fost schimbat directorul general al teatrului.

”Am primit toamna trecută o invitație de montare la Teatrul Dramatic Rus de Stat ”A. P. Cehov” și dacă tot îmi stătea acest text la inimă, l-am propus. Dincolo de faptul că este considerată de către mari creatori ruși de teatru ca cea mai buna piesă a lui Gorki, mai este și una foarte actuală, vie, de parcă a fost scrisă recent. Conflictul generațiilor, relația dintre părinți copii, asta mă interesează în acest spectacol, adică este un spectacol despre conflictul dintre timpuri: trecut, prezent, viitor. Piesa mai are și o tentă revoluționar-socialistă, fiind scrisă în 1901, când tendințele socialiste copleșeau in mod agresiv societatea, iar lupta dintre generații, dintre clase, ține de concepțiile fiecăruia despre viață; trecutul - cei cu educația și rădăcinile burgheze în contradicție cu viitorul - noile tendințe socialiste ale vremii. Unul din eroii principali ai piesei, Nil, care in concepția lui Gorki era omul ideal, eroul perfect al timpurilor, reflectă estetica despre clasa muncitoare și luptă, iar in concepția mea va fi prezentat ca un antierou care va construi o imensa casa de nebuni! Nu vreau sa mai dau alte detalii, veniți sa vedeți!”, a mai spus Slava Sambriș.

La rândul său, directorul artistic al instituției, Vitalie Drucec, a afirmat că l-a invitat pe Slava Sambriș să monteze acest spectacol, pentru că este un regizor talentat. ”Slava Sambriș este director artistic la Teatrul Luceafărul”. Scenografia e făcută de Adrian Suruceanu, care e tot de la ”Luceafărul”, iar costumele – de Stela Verebceanu”, a precizat Vitalie Drucec.

Distribuția: Vasili Vasilievici Bessemenov- Vladimir Chiriuhanțev, Vladimir Zavalenîi , Aculina Ivanovna (soția lui)- Svetlana Tuz, Piotr- Nicolai Nezlucenko, NiL- Alexandr Novac, Teterev- Dmitri Koev, Elena Nicolaevna Krivțova - Ruslana Goncearova, Raisa Hait, Stepanida - Olga Cosnițer, Polea- Anastasia Goreacika, Percihin- Piotr Peicev, Doctorul- Denis Perev, Tatiana- Marina Stașoc.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, sâmbătă, 7 martie: Concerte și spectacole în toată țara în cadrul Festivalului „Mărțișor”

/ 06 Martie, 2026

FOTO // Expoziția de pictură „Primăvara pe plai” a fost inaugurată la Parlament

/ 06 Martie, 2026

GALERIE FOTO // Lupii lui Calancea și Surorile Osoianu au susținut la Chișinău concertul „Dorul care înflorește”

/ 06 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, vineri, 6 martie: Recitaluri, concerte și spectacole în mai multe localități din țară

/ 05 Martie, 2026

FOTO // „Din lume în lume”, creația lui Mircea Cantor, expusă la Muzeul Național de Istorie din Chișinău

/ 05 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, joi, 5 martie: „Amintiri de primăvară” pe scena Filarmonicii Naționale

/ 04 Martie, 2026

Sculptura „Take the world into the world” a creatorului român Mircea Cantor va fi prezentată la Chișinău

/ 04 Martie, 2026

Acces mai sigur la Mănăstirea rupestră Țipova. A fost dat startul proiectului de modernizare a traseului turistic

/ 04 Martie, 2026

Destinațiile turistice înscrise în competiția „Destinația Anului 2026” au trecut cu succes în etapa următoare

/ 04 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, miercuri, 4 martie: Muzică populară și clasică pe scenele din țară

/ 03 Martie, 2026

GALERIE FOTO // Omagiu adus scriitorilor prin vocea publicului, la Biblioteca Națională

/ 03 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, marți, 3 martie: Premiera operei „Iolanta” la Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”

/ 02 Martie, 2026

Familie, identitate și memorie pe scena Teatrului „Alexie Mateevici”, în luna martie

/ 02 Martie, 2026

FOTO // Expoziție documentară la Biblioteca Națională: 34 de ani de la războiul de pe Nistru