Maestrul fotograf Mihai Potârniche a împlinit 70 de ani
Chişinău, 4 ian. /MOLDPRES/. Artistul fotograf Mihai Potârniche, Maestru în Artă, laureat al Premiului Național 2015 pentru întreaga activitate în domeniul artei fotografice, își sărbătorește astăzi cea de-a 70-a aniversare, informează MOLDPRES.
Potrivit scriitorului Spiridon Vangheli, de ochiul lui Mihai Potârniche nu te poți ascunde, el înlătură masca și coboară în adâncul sufletului pentru a scoate la suprafață caractere, stări sufletești, înălțarea și coborârea omului, arderea lui pentru ceea ce numim viață. ”Multe din personajele lui Mihai Potârniche sunt atât de originale și expresive, încât, dacă le-ai văzut odată, nu le mai poți uita. Tocmai aceasta e dovada că ele sunt firești și exprimă adevărul, pe care îl caută mulți, dar îl găsesc puțini în artă”, a subliniat Spiridon Vangheli.
Mihai Potârniche s-a născut la 4 ianuarie 1951 în satul Păhărniceni, raionul Orhei. În 1970 a absolvit Colegiul de Viticultură și Vinificație din Chișinău. În domeniul artei fotografice este autodidact. A debutat în calitate de fotoreporter la ziarul raional “Munca Pașnică” din Strășeni.
A fost fotoreporter la săptămânalul “Cultura”, cotidianul “Moldova Socialistă”, la ATEM și TASS, revistele “Femeia Moldovei” și “Moldova”. În anii 1997-2004 și din 2010 până în 2019 a fost director al Departamentului Fotomoldpres TV al Agenției Informaționale de Stat MOLDPRES. În prezent este secretar general de redacție al revistei ”Moldova”.
În 1993 i s-a conferit titlul “Maestru în Artă al R. Moldova”. În 2013 a fost distins cu Premiul Ministerului Culturii, iar în 2015 devine Laureat al Premiului Național pentru întreaga activitate în domeniul artei fotografice. În 2019, a obținut Premiul Ministerului Educației, Culturii și Cercetării ”Gheorghe Cincilei”. De-a lungul carierei sale a avut 45 de expoziții personale în țară și peste hotare și a editat circa 50 de albume.
foto: potarniche.arta.md
Cronica ARHIVELOR // Anatol Ciocanu și „Chemarea casei părintești”, un cântec despre dor și rădăcini
GALERIE FOTO // Salonul Doga: „Arta Maestrului -tezaur al universului”
Cronica ARHIVELOR // Cântecul „Florile dragostei”, readus în atenția publicului dintr-o arhivă video din 1974
Republica Moldova, pe locul trei în Europa la accesibilitatea cazărilor turistice pe termen scurt
Republica Moldova revine la Bookfest București cu autori, lansări și proiecte editoriale de referință
Festivalul Industriilor Creative 2026 aduce la Chișinău zeci de experți internaționali și sute de participanți din sectorul creativ
Teatrele din Chișinău au reprezentat Republica Moldova la Festivalul Internațional Shakespeare Craiova 2026
Spectacolul „Acasă – în siguranță” adus la Chișinău. Ministrul Culturii: „Violența nu trebuie ascunsă, fiecare mesaj este important”
VIDEO // Lucrările pictorului Vlad Tabac sunt expuse la Președinția Republicii Moldova
Maia Sandu: „Emoțiile negative au prevalat după Eurovision”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Casa-muzeu a regizorului Veniamin Apostol din Dubna, loc de memorie și istorie familială
Cronica ARHIVELOR // Vasile Badiu, personalitatea care a contribuit la valorificarea patrimoniului cultural
Cronica ARHIVELOR // Ion Niculiță - istoricul și arheologul care a format generații de cercetători
Cronica ARHIVELOR // Dimitri Caracioban – scenaristul și artistul care a lăsat în urmă un muzeu al memoriei
Noi cazuri de escrocherie în mai multe localități ale țării. Prejudiciul ajunge la 1,5 milioane de lei
Echipamente moderne pentru elevii din Micleușeni, Strășeni, printr-un proiect susținut de Banca Mondială
ANSP avertizează: crește riscul de intoxicații la copii în perioada vacanței de vară
Una dintre cele mai mari companii auto din Europa va produce drone
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu ambasadorul Canadei
VIDEO // Patru bărbați, reținuți într-un caz de escrocherie. Victima a fost prejudiciată cu 275 000 de lei
Consumul de gaze naturale a depășit 14,6 milioane de metri cubi în luna mai
Militarii moldoveni, pregătiți pentru misiuni internaționale în cadrul unui curs NATO
Cadavrul unui bărbat, descoperit într-un iaz din raionul Ialoveni
FOTO // Podul peste râul Răuțel a depășit jumătatea lucrărilor de reconstrucție
FOTO // În raionul Anenii Noi sunt în derulare 13 proiecte ecologice. Ministrul Mediului a discutat cu primarii despre prioritățile locale
Premierul Alexandru Munteanu, mesaj pentru polițiștii de frontieră, la 34 de ani de la crearea instituției: „De munca voastră depinde siguranța cetățenilor și buna funcționare a frontierelor”
Cinci state ale UE propun limitarea temporară a unor drepturi de vot pentru noii membri
MOLDOVA SUNT EU // Din Danemarca, prin China, înapoi acasă. Povestea Carolinei Palega Chen, moldoveanca care a adus la Chișinău primul restaurant cu concept japonez Omakase
Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va inaugura Bucharest Opera Festival 2026 cu spectacolul „Iolanta”
Inspectoratul General al Poliției de Frontieră marchează 34 de ani de la fondare. Igor Grosu: „Contribuiți la protejarea securității europene”