ro

 

Cultură
31 Mai, 2026 / 00:41
/ 21 Decembrie, 2022

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală a fost înscris în aplicația turistică „Smart Guide”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 21 dec. /MOLDPRES/. Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală din Chișinău a fost înscris în cadrul platformei internaționale turistice „Smart Guide”, transmite MOLDPRES.

Instituția culturală își propune ca prin intermediul aderării la această platforma digitală să fie mai aproape atât de vizitatorii din țara noastră, cât și de turiștii din întreaga lume.

În prezent, muzeul deţine un patrimoniu de peste 135 de mii de piese. În sălile acestuia sunt expuse piese de etnografie și artă populară din principalele zone etnografice ale ţării. În cadrul muzeului se desfășoară periodic manifestări folclorice, concursuri și festivaluri naționale și internaționale.

Totodată, expoziţia permanentă a muzeului, cu genericul „Natura, Omul, Cultura”, cuprinde exponate importante de istorie naturală, ştiinţele naturii, istoria plaiului, arheologie, paleontologie, geologie, etnografie, care ilustrează trecutul și prezentul întregii țări. La fel, muzeul dispune de o sală de expoziţii temporare în care sunt prezentate piese atât din patrimoniul propriu, cât şi obiecte de artizanat din colecțiile meşterilor populari.

Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală este cel mai vechi muzeu public din Republica Moldova. Acesta a fost constituit în baza colecției exponatelor Expoziției Agrare din 1889, organizată la Chișinău la inițiativa baronului Alexandru Stuart.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // Simeon Murafa – juristul și publicistul care a adus prima tipografie cu litere latine la Chișinău

/ Acum 6 zile

Scriitorul și dramaturgul Matei Vișniec a fost distins cu Ordinul de Onoare. Președinta Maia Sandu: „O voce în slujba adevărului”

/ Acum 6 zile

REPORTAJ MOLDPRES // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // 35 de ani de la adoptarea denumirii oficiale „Republica Moldova”

/ Acum 7 zile

Noaptea Europeană a Muzeelor, marcată în Republica Moldova. Toate instituțiile muzeale își deschid ușile cu intrare gratuită

/ 22 Mai, 2026

VIDEO // Moment emoționant la Beijing. Studenți chinezi au recitat în limba română poezia „În limba ta” de Grigore Vieru și „Glossă”, în fața ministrului Mihai Popșoi

/ 22 Mai, 2026

Patru monumente istorice de pe ambele maluri ale Nistrului vor fi restaurate cu sprijinul UE

/ 22 Mai, 2026

BITEI 2026 a fost inaugurat la Chișinău. Cristian Jardan: „Un eveniment important în viața culturală a Chișinăului și a R. Moldova”

/ 22 Mai, 2026

Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Druță, membru al Sfatului Țării și promotor al școlii românești din Basarabia

/ 22 Mai, 2026

Ploile abundente au afectat mai multe drumuri, iar echipele de intervenție au lucrat pe parcursul nopții

/ 22 Mai, 2026

Noaptea Europeană a Muzeelor 2026. Programul evenimentelor

/ 21 Mai, 2026

FOTO // Ziua Cămășii Ucrainene, la Chișinău. Ambasadorul Paun Rohovei: „Simbol al identității noastre, pe care nici agresiunea rusă nu îl poate distruge”

/ 21 Mai, 2026

VIDEO // „Acces la Cultură” revine: finanțare pentru dezvoltarea vieții culturale din Republica Moldova

/ 21 Mai, 2026

FOTO // A început Festivalul Internațional de Poezie „Grigore Vieru”. Poetul omagiat prin poezie și evocări culturale