ro

 

Cultură
16 Iunie, 2026 / 15:32
/ 14 Decembrie, 2021

O conațională stabilită la Paris a lansat o carte

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 dec. /MOLDPRES/. Scriitoarea Larisa Sochircă, stabilită la Paris, a lansat astăzi la Biblioteca Națională cartea de proză ”Amprente de lumină”, apărută la o editură din Chișinău, informează MOLDPRES.

Potrivit scriitoarei Lucreția Bârlădeanu, cartea ”Amprente de lumină” este un imn dedicat dragostei și contribuie la perpetuarea frumuseții eterne. ”Autoarea însăși, subliniază faptul că prozele sale sunt o descriere fie a frumosului pe care îl vede în jurul său, fie a impresiei cu care rămâne în urma observațiilor asupra acestuia, purtând o încărcătură atât estetică, cât și etică”, a subliniat în postfața volumului Lucreția Bârlădeanu.

Solicitată de agenție, Larisa Sochircă a menționat că volumul are 134 de pagini și cuprinde proze scurte semnate în ultimii ani. ”Scriu despre dragostea de viață, de natură, față de om și de creație”, a precizat autoarea.

Directorul instituției care a găzduit manifestarea, Elena Pintilei a afirmat că aceasta este o carte-lumină, iar scriitorul Nicolae Spătaru a spus că autoarea cunoaște bine sufletul uman și încearcă să pătrundă în tainele gândirii umane. În context, criticul literar Ana Bantoș a constatat că în carte găsim amprentele vieții noastre de astăzi, scriitoarea propunându-și drept scop să ne readucă la valorile umane.

Larisa Sochircă s-a născut pe 23 martie 1959, în satul Bairaki, raionul Hliboca, regiunea Cernăuți, Ucraina. În 1980 a absolvit Facultatea de Matematică și Cibernetică a Universității de Stat din Moldova. A debutat cu traducerea din limba rusă în română a cărții „Infinitul” din seria de lucrări ”Etica vie”, publicată la Chișinău în anul 2006. În 2007 și 2009 Larisa Sochircă a editat două culegeri de proză scurtă în limba rusă. Traducerea acestora a intrat în volumul ”Amprente de lumină”, alături de alte nuvele scrise ulterior în română.


 
Ultimele Știri
/ 07 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Iurie Sadovnic, în imagini interpretând melodia „Cad pe ape”

/ 07 Iunie, 2026

Festivalului Industriilor Creative: Aproape 50 de afișe originale semnate de Milton Glaser, expuse la Chișinău

/ 07 Iunie, 2026

Festivalul iProsop revine la Selemet. Ediția din acest an se va desfășura în format adaptat din cauza vremii nefavorabile

/ 06 Iunie, 2026

Expoziție dedicată lui Nicolae Iorga la Biblioteca Națională: peste 130 de documente despre viața și opera marelui istoric

/ 06 Iunie, 2026

FOTO // Marta Kos a revenit la Mănăstirea Marta și Maria: „Tradițiile și identitatea culturală sunt prețuite în Uniunea Europeană”

/ 06 Iunie, 2026

Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut

/ 05 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Nicolae Iorga, personalitatea care a marcat istoria, cultura și identitatea românească

/ 05 Iunie, 2026

BTA // Ishtar: „Muzica este ca un parfum, totul ține de emoție”

/ 05 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Olga Crușevan-Cantacuzino – basarabeanca care a cucerit lumea literelor în 11 limbi

/ 05 Iunie, 2026

Peste 20 de lucrări despre era digitală, expuse în Parlamentul Republicii Moldova

/ 05 Iunie, 2026

Moștenirea artistică a sopranei Maria Cebotari, readusă în atenția publicului la Sala cu Orgă

/ 04 Iunie, 2026

PREMIERĂ // Teatrul Republican „Luceafărul” prezintă spectacolul „E grozav s-o iei razna”, o poveste despre memorie, familie și fragilitatea umană

/ 04 Iunie, 2026

Eugen Doga, comemorat la Chișinău: muzica maestrului a revenit în salonul care îi poartă numele

/ 04 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Anatol Ciocanu și „Chemarea casei părintești”, un cântec despre dor și rădăcini