
O expoziție de pictură și grafică intitulată „Chișinăul de altădată” a fost inaugurată la Parlament
Chişinău, 13 oct. /MOLDPRES/. O expoziție de pictură și grafică intitulată „Chișinăul de altădată” a fost inaugurată astăzi la Parlament. Lucrările au fost realizate de studenții arhitecți cu ocazia marcării Hramului capitalei, informează MOLDPRES.
Picturile ilustrează mai multe edificii istorice din municipiu, care au devenit simboluri pentru Republica Moldova. În același timp, lucrările prezintă clădirile ce fac parte din patrimoniul cultural al țării: Circul, Vila urbană a lui Vladimir Herța, clădirea fostului azil pentru bătrâni, fondat de principesa Eufrosinia Viazemskaia, Biserica „Acoperământul Maicii Domnului”, Catedrala Mitropolitană, Teatrul Național „M. Eminescu”, Sala cu Orgă și diverse muzee.
Cele 22 de lucrări sunt realizate de către un grup de studenți din anul III de la Facultatea Urbanism și Arhitectură a Universității Tehnice a Moldovei (UTM), care au fost ghidați de profesoara Mariana Hadji-Bandalac. „Patrimoniul arhitectural cultural al țării reprezintă o sursă ideală de inspirație pentru studenții arhitecți ai UTM, formându-le viziuni clare despre istoria și cultura neamului nostru. Limbajul vizual al acestor creații ne transmite importanța conservării stilului arhitectural și păstrării unei continuități a Chișinăului de altădată”, a spus Mariana Hadji-Bandalac.
La rândul său, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a menționat că evenimentul este o ocazie în plus de a-i promova, motiva și încuraja pe tinerii talentați. „M-au impresionat lucrările realizate în creion simplu, unde fiecare detaliu contează. Acești studenți extraordinari m-au ajutat să redescopăr unele clădiri din capitală, clădiri de epocă, care prezintă arhitectura veche, tezaurul nostru, iar, în goana pentru dezvoltare, din păcate riscăm să pierdem unele capodopere”, a afirmat șeful Legislativului.
Expoziția va fi deschisă până la 19 octombrie. Ea este organizată cu prilejul Hramului Chișinăului, care marchează 586 de ani de la prima atestare documentară.
Foto: Parlament
Întâlniri memorabile și cărți de top la Bookfest Chișinău 2025. Mihai Mitrică: „Am reușit să aducem autori cu renume”
Veronique North-Minca, o dragoste împărtășită în imagini: „Chișinău, mon amour”, album de fotografii lansat la Bookfest
Romanul „Când ești fericit, lovește primul”, de Tațiana Țîbuleac, lansat la Bookfest Chișinău
Bookfest 2025 // Muzeografa Varvara Buzilă a lansat o carte dedicată istoriei Muzeului Satului: „Noi toți suntem produsul arhitecturii populare”
Filmul „Șatra”, regizat de Emil Loteanu, va fi proiectat pe ecrane la Brașov
Expoziție de costume tradiționale din Basarabia, prezentată la Muzeul Național de Etnografie și Istorie Naturală
Peste 80.000 de cărți românești vor ajunge în bibliotecile publice din Republica Moldova cu sprijinul DRRM
Teatrul „Licurici” aduce spectacole copiilor din mai multe localități, în cadrul Programului Național „Acces la Cultură”
Oficiul Național al Turismului și Rezervația „Orheiul Vechi” își unesc eforturile pentru dezvoltarea turismului sustenabil
Președinta Maia Sandu participă la un eveniment dedicat diasporei la Potsdam, Germania
Transport gratuit spre Festivalul Pădurilor. Poliția a anunțat punctele de îmbarcare
MAE anunță: Plicurile cu buletinele de vot au plecat către moldovenii din Canada
Târguri și iarmaroace cu produse locale se desfășoară în toate sectoarele capitalei
Republica Moldova participă la inițiativa europeană de stocuri strategice medicale în crize
GALERIE FOTO // Lacul Beleu: Unde liniștea întâlnește natura
Trafic restricționat în centrul capitalei în acest weekend
Peste 40 de țări, inclusiv SUA, și-au exprimat îngrijorarea la ONU privind incursiunile dronelor ruse în Polonia
Cei 135 de turiști internaționali explorează vinurile și cultura Moldovei în cadrul campaniei „Let’s Get Lost: Moldova Edition”
Peste 5.800 de familii vor reduce consumul de energie cu ajutorul Programului EcoVoucher
Maia Sandu: „Am construit o prietenie cu Italia, care aduce beneficii reale oamenilor noștri. Să avem grijă să păstrăm ce am obținut”
Premierul Dorin Recean, la Congresul Societății de Anesteziologie și Reanimatologie: „Sprijinul pentru personalul medical și modernizarea spitalelor sunt priorități ale Guvernului”
Agenda Reuniunii Teatrelor Naționale Românești, sâmbătă, 13 septembrie: Naționalul din Craiova prezintă spectacolul „Țara lui Gufi” după Matei Vișniec
Poliția avertizează: Banii oferiți pentru participarea la proteste sau cumpărarea votului sunt corupție electorală
Consiliul Superior al Procurorilor a desemnat un nou șef interimar la Oficiul Călărași
FOTO // Chișinăul găzduiește Congresul internațional de anestezie și terapie intensivă: peste 450 de participanți din șapte țări