ro

 

Cultură
14 Iulie, 2026 / 23:56
/ 10 Martie, 2021

Poeta Ludmila Sobietsky a editat o carte de versuri

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 11 mar. /MOLDPRES/. O carte de versuri intitulată ”Flori de aer”, semnată de poeta Ludmila Sobietsky, a apărut recent la o editură din Chișinău, informează MOLDPRES.

Solicitată de agenție, Ludmila Sobietsky a menționat că aceasta este cea de-a noua carte a sa. ”Volumul a apărut cu subtitlul ”poezii întârziate” și cuprinde versuri din culegerile precedente, precum și un ciclu de versuri noi –”Flori de aer”. Tot aici am inclus și un ciclu de poezii pentru copii. Cartea are de 200 de pagini și a văzut lumina tiparului într-un tiraj de 500 de exemplare, în cadrul programului pentru editarea cărții naționale, finanțat de Ministerul Educației, Culturii și Cercetării”, a precizat autoarea.

În prezent, scriitoarea Ludmila Sobietsky lucrează la o nouă carte de versuri. De asemenea, ea a tradus din poezia rusă și cea universală: Iosif Brodski, Serghei Esenin, Liuba Feldșer ș.a. ”Lucrez și la o poveste de proporții, cu personaje interesante, unde este multă mitologie și mistică”, a mai spus Ludmila Sobietsky.

Ludmila Sobietsky s-a născut la 24 ianuarie 1954 în localitatea Beriozovo, raionul Zverinogolovsk, regiunea Kurgan, Federația Rusă, unde părinții ei au fost deportați. În 1977, a absolvit Facultatea de Filologie a Universității de Stat din Moldova. A fost consultant literar la Uniunea Compozitorilor din Moldova, secretar literar la Teatrul Republican de Păpuși ”Licurici” și redactor la revista pentru copii și adolescenți ”Florile dalbe”. A scris texte pentru cântece, colaborând cu mai mulți compozitori: Constantin Rusnac, Gheorghe Mustea, Gheorghe Neaga, Dmitri Kițenko, Alexandru Sochireanschi, Mircea Oțel, Vladimir Livinski, Boris Dubosarski ș.a.

A debutat editorial în 1974 cu placheta de versuri ”Naiul ploii”, urmată de cărțile: ”Paznic la comori” (1983), ”În toamna uitării de sine” (1988), ”Spațiu fără timp” (1993), ”Ce frumoasă-i lumea”( proze pentru copii, 2012), ”Adagio pentru lup” (2019) ș.a. A fost distinsă cu Premiul Uniunii Scriitorilor din Moldova (1994), Medalia ”Mihai Eminescu” (2012), cu Diploma Salonului Internațional de Carte pentru Copii și Tineret, ediția a 15-a și cu alte premii.


 
Ultimele Știri
/ 03 Iulie, 2026

Noul sediu al Teatrului „B. P. Hasdeu” din Cahul, tot mai aproape de inaugurare

/ 03 Iulie, 2026

GALERIE FOTO // Expoziția „Adevărata natură” a artistului Șerban Savu, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei

/ 02 Iulie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Biserica de lemn din Palanca, simbol al patrimoniului din Călărași de peste două secole

/ 02 Iulie, 2026

Ministerul Culturii a lansat grupul de lucru pentru elaborarea Strategiei mass-media

/ 02 Iulie, 2026

Ștefan cel Mare, comemorat în Republica Moldova: 522 de ani de la moartea domnitorului

/ 02 Iulie, 2026

FOTO // Peste 15 mii de vizitatori la expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică” din PMAN

/ 02 Iulie, 2026

FOTO // Viața și opera lui Vasile Vasilache, readuse în atenția publicului la Muzeul Național al Literaturii Române

/ 01 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Dumitru Matcovschi, într-o fotografie de arhivă din copilărie

/ 01 Iulie, 2026

FOTO // Tradițiile românești au reunit comunitatea moldovenilor din Norvegia de Ziua Iei

/ 01 Iulie, 2026

FOTO // Creativitatea tinerilor designeri din Republica Moldova, premiată la concursul „Next Generation”

/ 01 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Roland Vieru, regizorul care a îmbinat cinematografia cu artele plastice

/ 30 Iunie, 2026

FOTO // Literatura anului 2025, apreciată la Gala Uniunii Scriitorilor din Moldova

/ 29 Iunie, 2026

Memoria istorică și identitatea culturală, promovate la prima ediție a Festivalului de Film și Istorii

/ 29 Iunie, 2026

Ministrul Culturii, în vizită la Casa-Muzeu „La vatra cobzarului”. „Un loc în care se vede multă pasiune și grijă pentru muzica”

 


 
/ Acum 6 ore

FOTO // Vasile Tofan, după consultările cu miniștrii interimari: „Îmi doresc un Guvern concentrat pe câteva priorități clare, disciplinat în folosirea banilor publici și evaluat în funcție de rezultate”

/ Acum 6 ore

Săptămână decisivă pentru noul Guvern: Premierul desemnat Vasile Tofan ar putea anunța vineri componența Cabinetului de miniștri

/ Acum 6 ore

UE oferă Republicii Moldova un nou pachet de asistență de 120 de milioane de euro pentru consolidarea apărării și rezilienței

/ Acum 6 ore

VIDEO // Premierul interimar, Eugeniu Osmochescu: „Deschiderea negocierilor pentru clusterul 6 marchează o nouă etapă în procesul de aderare și reflectă progresele înregistrate de țara noastră”

/ Acum 7 ore

Maia Sandu, de Ziua Națională a Franței: „Suntem mândri să avem această țară printre cei mai apropiați prieteni ai noștri”

/ Acum 7 ore

Republica Moldova și Macedonia de Nord vor consolida cooperarea în domeniul administrației

/ Acum 7 ore

VIDEO // Progresele Republicii Moldova în realizarea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă, prezentate de secretarul general al Guvernului la Forumul ONU

/ Acum 7 ore

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

/ Acum 7 ore

VIDEO // Ce este „Clusterul 6” în negocierile cu UE și cum va proteja Republica Moldova de amenințările externe, aducând noi oportunități comerciale

/ Acum 8 ore

Ministrul Dorin Junghietu a verificat lucrările din Stația Electrică Chișinău: „Suntem într-o etapă decisivă”

Vezi mai multe