ro

 

Cultură
28 Iulie, 2026 / 03:49
/ 05 Ianuarie, 2022

Premiera unui spectacol de un dramaturg scoțian va avea loc la Teatrul Național ”Eugene Ionesco”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 5 ian. /MOLDPRES/. La Teatrul Național ”Eugene Ionesco” va avea loc pe 7 și 8 ianuarie, la ora 18.30, premiera spectacolului ”Peter Pan”, după un text scris de scriitorul și dramaturgul scoțian James Matthew Barrie. O poveste îndrăgită de cei mari și de cei mici. Regia și adaptarea scenică - Sergiu Chiriac, informează MOLDPRES.

Potrivit organizatorilor, ”Peter Pan” este un spectacol pentru toate vârstele, care-i fură pe cei mici în acțiunea poveștii provocând-ui să zboare împreună cu Peter Pan în țara DE NICĂIERI trăind împreună cu personajele - momentul, clipa copilăriei, care peste ani va deveni doar un sentiment de amintire pe care nu-l vor mai putea trăi pe deplin niciodată. Și cei mari au posibilitatea să-și amintească de acel suav sentiment copilărie.

Joi, 6 ianuarie, la 18.00, Teatrul Național ”Mihai Eminescu” își așteaptă publicul la spectacolul ”Joisărbătoare” de Katalin Thuroczy, regie și scenografie de Slava Sambriş (traducere - Anamaria Pop). Potrivit lui Slava Sambriș, piesa, semnată de un dramaturg ungar, este o tragicomedie despre conflicte dintre generații. ”Sper să se regăsească publicul în diferite situații, discuții, ideologii, care se ciocnesc la un moment dat și creează conflict. Avem un spațiu plin de amintiri, de poze, trecute prin diverse perioade istorice. Acest text m-a impresionat și prin faptul că Ungaria are același parcurs istoric, ca și al nostru. Au trecut și ei prin perioada nazistă, cea comunistă, prin perioada așa-zisei libertăți. Au avut același conflict, o legătură strânsă cu cultura rusească. E un text localizat spațiului moldovenesc”, a subliniat regizorul.

Sâmbătă, 8 ianuarie, la 18.00, Teatrul Național „Mihai Eminescu” readuce în scenă spectacolul „Dosarele Siberiei” de regizorul Petru Hadârcă, după memoriile deportatelor Ecaterina Chele, Margareta Cemârtan-Spânu și ale lui Ion Moraru, condamnat politic. Potrivit directorului instituției, Petru Hadârcă, ideea de a monta „Dosarele Siberiei” a venit după ce el a realizat la Radio București câteva spectacole radiofonice consacrate deportărilor. Este vorba despre „Deportați în Siberia” și „Douăzeci de ani în Siberia”, după textul Aniței Andriș-Cudla, precum și „Stalin mi-a furat copilăria”, de Boris Vasiliev ș.a. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // Vasile Brescanu, actorul care a marcat cinematografia moldovenească

/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // „Ce-aș fi fost”, melodia unei epoci

/ Acum 6 zile

Planul Guvernului Tofan pentru sectorul cultural: susținerea creatorilor și modernizarea instituțiilor de profil

/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // Glebus Sainciuc, artistul care a transformat portretul în spectacol

/ Acum 6 zile

Cristian Jardan a prezentat bilanțul activității Ministerului Culturii: proiecte culturale, sprijin pentru artiști și promovare internațională

/ Acum 6 zile

Patrimoniul arheologic al culturii Cucuteni-Tripolie va putea fi explorat prin diorame 3D și realitate virtuală la Muzeul din Călărași

/ Acum 6 zile

Cooperarea teatrală dintre R. Moldova și România, consolidată prin noi proiecte culturale

/ Acum 7 zile

FOTO // Tânărul artist moldovean Artur Dulghier și-a inaugurat prima expoziție personală la Viena

/ Acum 7 zile

FOTO // Drumul spre Mănăstirea rupestră Țipova devine mai accesibil: au început lucrările de reamenajare a scărilor istorice

/ Acum 7 zile

Peste 170 de fotografii semnate de Mihai Potârniche, expuse la Iași

/ Acum 7 zile

FOTO // Chișinăul de ieri și de azi, prezentat într-o expoziție de documente și cărți poștale la Biblioteca Națională

/ Acum 7 zile

FOTO // Festivalul Internațional „Ukrainian Day in Moldova” a reunit comunități din trei țări la Iabloana

/ 18 Iulie, 2026

Comuna Iabloana din raionul Glodeni găzduiește un festival care aduce împreună Republica Moldova, Ucraina și România

/ 16 Iulie, 2026

Nouă personalități ale Republicii Moldova au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău