ro

 

Cultură
26 Iulie, 2026 / 06:10
/ 24 Februarie, 2023

Publicistul, bibliofilul și eminescologul Iulius Popa a fost petrecut pe ultimul drum

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 feb. /MOLDPRES/. Cunoscutul publicist, bibliofil și eminescolog Iulius Popa, deținător al ordinului ”Gloria Muncii” a fost petrecut astăzi pe ultimul drum. Scriitorul s-a stins din viață în noaptea de 21 februarie, informează MOLDPRES.

S-a născut la 30 aprilie 1950 în satul Butești, raionul Glodeni. În 1971 a absolvit Facultatea de Limbi Străine, specialitatea limba franceză, a Institutului Pedagogic de Stat ”Alecu Russo”, în prezent Universitatea de Stat ”Alecu Russo” din Bălți.

Activitatea profesională a început-o în calitate de profesor de limbă franceză în școlile de cultură generală din Lăpușna, raionul Hâncești, Butești, raionul Glodeni și Mărăndeni, raionul Fălești, între anii 1972-1975. Ulterior, a fost lector universitar la Facultatea de Limbi Străine a Universității de Stat ”Alecu Russo” din Bălți (1975-1981). În perioada 1981-1991 a fost corespondent al ziarului ”Raza” (”Luci”) al Direcției de comerț din Bălți, din 1991 este corespondent al săptămânalului ”Literatura și Arta”, unde publică peste 1000 de articole din domeniile cultură, istorie, politică, lingvistică, învățământ ș.a.

Iulius Popa a editat cărțile: „Rectorul meu” (despre Ion Borșevici, 1996, 1997), „Butești. Vino și vezi” (2004), ”Butești. Adu-ți aminte” (2005), „Medalii Eminescu în Moldova și alte țări” (2005), ”Rectorul academician Nicolae Filip” (2006), ”Columna și durerile noastre” (2014), ”Cunosc prea bine drama Basarabiei” (2018), ”Țară coruptă, fără corupători” (2019) ș.a. Este coautor al volumului VII din ”Corpus Eminescu”, capitolul Medalistica (2000).

Concomitent cu activitatea de publicist, s-a consacrat celei de colecționar de medalii și monede cu chipul lui Mihai Eminescu. A fost deținătorul uneia din cele mai valoroase colecții private de medalii din seria ”Mihai Eminescu” din spațiul românesc, care a depășit 400 de unități. Unele dintre acestea au fost emise chiar la inițiativa sa. Astfel, în 1989, la insistența sa, pentru prima dată în fosta URSS a fost emisă rubla sovietică, care poartă pe revers chipul lui Mihai Eminescu. Este autorul unui set de piese medalistice ”Eminescu integral” în număr de 28 de unități (fiecare cu un tiraj de 100 de exemplare).

A fost distins cu medalia ”Mihai Eminescu” (2000), ordinul ”Gloria Muncii” (2010), precum și cu medalia ”150 de ani de la nașterea lui Eminescu” (România, 2000).

Iulius Popa a fost înmormântat în satul său de baștină, Butești, raionul Glodeni.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Cooperarea teatrală dintre R. Moldova și România, consolidată prin noi proiecte culturale

/ Acum 5 zile

FOTO // Tânărul artist moldovean Artur Dulghier și-a inaugurat prima expoziție personală la Viena

/ Acum 5 zile

FOTO // Drumul spre Mănăstirea rupestră Țipova devine mai accesibil: au început lucrările de reamenajare a scărilor istorice

/ Acum 5 zile

Peste 170 de fotografii semnate de Mihai Potârniche, expuse la Iași

/ Acum 5 zile

FOTO // Chișinăul de ieri și de azi, prezentat într-o expoziție de documente și cărți poștale la Biblioteca Națională

/ Acum 5 zile

FOTO // Festivalul Internațional „Ukrainian Day in Moldova” a reunit comunități din trei țări la Iabloana

/ Acum 7 zile

Comuna Iabloana din raionul Glodeni găzduiește un festival care aduce împreună Republica Moldova, Ucraina și România

/ 16 Iulie, 2026

Nouă personalități ale Republicii Moldova au primit titlul de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău

/ 16 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Veronica Garștea, prima femeie dirijor din Republica Moldova și simbol al artei corale

/ 15 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Șlagărul „Du-mă în Moldova mea”, readus în atenția publicului printr-o secvență de arhivă

/ 15 Iulie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Căsuța copilăriei, construită într-un copac de peste 150 de ani la Palanca

/ 15 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Nicolae Dabija, la 78 de ani de la naștere: Imagini rare din 1989 cu Nicolae Dabija, Grigore Vieru, Leonida Lari și Ion Druță luptând pentru limba română și alfabetul latin

/ 13 Iulie, 2026

FOTO // Tradițiile și obiceiurile de vară au prins viață la Telenești, în cadrul Festivalului „Hora Sânzienelor”

/ 13 Iulie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Petre Ștefănucă, cercetătorul care a valorificat patrimoniul cultural al Basarabiei