Rectorul USM, istoricul Igor Şarov, își sărbătorește cea de-a 55-a aniversare
Chişinău, 3 nov. /MOLDPRES/. Rectorul Universității de Stat din Moldova, Igor Șarov, doctor în istorie, conferențiar universitar, ex-ministru al Educației, Culturii și Cercetării, își sărbătorește astăzi ce-a de-a 55-a aniversare, informează MOLDPRES.
S-a născut în 1967 în oraşul Căuşeni. În 1984-1991, îşi face studiile la Facultatea de Istorie a Universităţii de Stat din Moldova şi în 1992-1995 – doctorantura la USM, obţinând titlul de doctor în istorie cu teza „Basarabia în istoriografia rusă”. A fost lector la USM, Facultatea de Istorie, lector superior, conferenţiar universitar. În 2009 a fost decan al Facultăţii de Istorie şi Filozofie.
Igor Şarov a publicat peste 100 de articole ştiinţifice, studii, monografii (unele în colaborare), culegeri de documente, care au văzut lumina tiparului la Chişinău, Iaşi, Bucureşti, Oradea, Cluj-Napoca, Moscova, Manchester şi în alte oraşe.
În calitate de cercetător, este preocupat preponderent de perioada secolului XX a istoriei RSSM (deportări, foamete, colectivizare forţată, rusificare şi falsificare a istoriei). A fost membru al Comisiei naţionale pentru studierea şi aprecierea regimului totalitar comunist (2010). Ca editor, a elaborat şi pregătit pentru tipar manuale pentru licee şi universităţi, culegeri de documente etc. În 1992, Igor Şarov a elaborat, în colaborare cu Igor Ojog, primul manual de Istorie a Românilor în R. Moldova.
În perioada 2013-2017, Igor Şarov a fost viceministru al Culturii, iar la 25 octombrie 2017, a fost numit în funcţia de secretar general de stat în cadrul Ministerului Culturii, Educaţiei şi Cercetării (MECC). A devenit conducătorul aceluiași minister în martie 2020. În decembrie 2020, Igor Șarov a fost ales rector al Universității de Stat din Moldova.
În calitate de preşedinte al Comisiei de editare a cărţii naţionale, a susţinut publicarea a peste 300 de volume de proză, poezie, publicistică, istorie, precum şi alte lucrări, care ţin de promovarea patrimoniului cultural naţional.
Igor Şarov este, de asemenea, preşedinte al Asociaţiei Obşteşti „Syllabus”, vicepreşedinte al Uniunii Editorilor din Moldova, membru al Senatului Universităţii de Stat din Moldova, preşedinte al Consiliului Ştiinţific al Facultăţii de Istorie şi Filozofie al USM, membru al colegiului de redacţie al Revistei de istorie a Moldovei, al revistei „ANTIM” şi membru al colegiului de redacţie al revistei „Promemoria”. În 2017, lui Igor Șarov i s-a conferit titlul de Cetățean de onoare al raionului Căușeni, pentru aportul său în dezvoltarea raionului și implicarea în restaurarea Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului” din Căușeni.
Parlamentul a denunțat acordul cu CSI privind colaborarea în domeniul cărții și poligrafiei
FOTO // Festivalul „La Seceriș” a celebrat tradițiile rurale și munca agricultorilor la Cîrnățeni
Cronica ARHIVELOR // Eugeniu Coșeriu, savantul care a revoluționat studiul limbajului
FOTO // România va dona cărți în limba română bibliotecilor din Republica Moldova
Claca, reînviată în satul Văratic. Localnicii s-au adunat pentru o zi de muncă și voie bună
FOTO // Tradiția olăritului, valorificată la Hoginești, la cea de-a X-a ediție a Târgului „La Vatra Olarului Vasile Gonciari”
GALERIE FOTO // Claca de odinioară a prins din nou viață în satul Văratic
Cronica ARHIVELOR // Petru Baracci, legenda scenei și filmului moldovenesc
Expoziția „Roger Ballen. Umbrele minții”, inaugurată la Muzeul Național de Artă al Moldovei
BTA: Bear With Me” va avea premiera mondială la cea de-a 32-a ediție a Festivalului de Film de la Sarajevo, în august
„Miros de pâine caldă”. O expoziție despre istoria pâinii, deschisă la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
FOTO // Peste 160 de documente din opera lui Vasile Vasilache și Vladimir Beșleagă, expuse la Biblioteca Națională
FOTO // Festivalul Internațional de Film Transilvania a început la Chișinău
Manuscrise, fotografii și amintiri despre Vladimir Beșleagă, reunite într-o expoziție la Muzeul Literaturii Române
Iranul și Omanul convin asupra unei rute de navigație prin Strâmtoarea Ormuz
La Văleni au fost descoperite fragmente ale unei drone
Republica Moldova va avea primul laborator acreditat european pentru diagnosticul virusurilor viței-de-vie
FOTO // Apa potabilă ajunge mai aproape de locuitorii din Suruceni, Nimoreni și Malcoci, raionul Ialoveni
Președinta Maia Sandu, despre Guvernul Tofan: „Planurile de dezvoltare sunt mari și ambițioase. Este nevoie de multă energie și stabilitate pentru a reuși”
VIDEO // Oraşul Strășeni va avea un parc modern cu alei reabilitate, spații verzi și zone pentru copii
Livrările de rachete interceptoare către Ucraina au scăzut la o treime față de anul trecut
Festivalul Lupilor revine la Orheiul Vechi cu trei zile de concerte și activități culturale
Investițiile și proiectele energetice, priorități pe agenda relației dintre Moldova și SUA
VIDEO // R. Moldova va marca Ziua Independenței printr-o paradă militară solemnă. Maia Sandu: „Evenimentul reflectă eforturile pentru consolidarea capacităților de apărare”
Curtea de Apel a menținut condamnarea unui fost deputat pentru îmbogățire ilicită. Acesta va achita statului peste 2,4 milioane de lei
O nouă instituție de învățământ profesional tehnic în sudul țării: Guvernul a aprobat înființarea Colegiului moldo-turc la Comrat
ARMENPRESS: Oficiali din Armenia și SUA discută lansarea rapidă a programului TRIPP
VIDEO // Președinta Maia Sandu, despre crizele energetice și hidrologice: „Guvernul va face tot posibilul pentru a atenua consecințele”
FOTO // Autoritățile din Moldova și Ucraina au evaluat situația de pe Nistru și pregătesc măsuri pentru diminuarea riscurilor
Măsuri de economisire a energiei la Parlament. Instituția limitează consumul de electricitate și apă caldă