Regizorul și pedagogul Iustin Scarlat își sărbătorește cea de-a 80-a aniversare
Chişinău, 6 apr. /MOLDPRES/. Regizorul și pedagogul Iustin Scarlat, coordonator al teatrelor de amatori din țară, Maestru în Artă, a împlinit astăzi 80 de ani, informează MOLDPRES.
S-a născut la 6 aprilie 1941, în satul Cetireni, raionul Ungheni. După absolvirea școlii medii din satul natal (1948- 1959), a fost numit director al Casei de Cultură din localitate. Și-a făcut studiile la Școala Pedagogică din Călărași și la Institutul de Stat al Artelor „Gavriil Musicescu” din Chișinău, specialitatea conducător al colectivului artistic.
În anul 1968 este angajat în funcția de regizor, șef al Sectorului teatral al Casei Republicane de Creație Populară a Ministerului Culturii din Republica Moldova. Concomitent, deține și funcția de regizor al Teatrului „Contemporanul”. În 1975 este numit inspector superior la Direcția artelor a Ministerului Culturii. În 1977 a fost transferat la Institutul de Stat al Artelor „Gavriil Musicescu”, în funcția de decan al Facultății Teatrale.
Ulterior ocupă câteva funcții, de decan, prorector, șef al Secției studii cu frecvență redusă și formare continuă la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice din Chișinău. În perioada anilor 1999-2010 a coordonat activitatea teatrelor de amatori din țară în cadrul Centrului Național de Creație Populară. Profesor universitar la Catedra de regie, teatru, show și manifestări publice (2015).
În anul 2001, lui Iustin Scarlat i s-a conferit titlul onorific de maestru în artă. Om Emerit, laureat al Festivalului Unional al Artelor de Amatori, Eminent al Învățământului Public.
FOTO // Rezervația „Orheiul Vechi” vizitată de ministrul Culturii. Dan Suruceanu: „Sprijinim dezvoltarea și valorificarea zonei”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Muzeul din Trușeni, locul unde obiectele vechi spun istoria comunității
FOTO // Nunta de altădată a prins viață la Nimoreni, în cadrul festivalului „Nunta din Străbuni”
Festivalul Internațional de Operă și Balet „Maria Bieșu” își deschide cortina: 11 spectacole și concerte, cu artiști din 12 țări
Chișinăul devine capitala teatrului românesc: 20 de teatre și 26 de spectacole, la Reuniunea Teatrelor Naționale
Zilele Filmului Românesc revin la Chișinău cu un program de proiecții, întâlniri și evenimente
Salariile angajaților din cultură vor fi supuse consultărilor
Legislația audiovizuală a Republicii Moldova va fi ajustată la normele UE
Muzeul memorial al Statului Major al Frontului II Ucrainean va trece în proprietatea raionului Râșcani
R. Moldova și SUA discută consolidarea cooperării în cultură și mass-media
Premiul Național 2026: cine poate candida și până când pot fi depuse dosarele
VIDEO // Ministerul Culturii îi invită pe copii să deseneze valorile care definesc Moldova
FOTO // Arta care păstrează legătura cu acasă. Două artiste din diaspora își expun lucrările la Parlament
BTA: Eurovision 2027 va transforma litoralul bulgăresc într-o mare scenă europeană
Viitură în Himalaya: Peste 600 de oameni decedați; continuă căutările pentru găsirea persoanelor dispărute
Ucraina: Cel puțin 27 de persoane au murit în urma atacului rusesc din regiunea Kiev
Ministerul Energiei, precizări despre facturile la gaze: Noile tarife vor apărea în facturile emise în octombrie
VIDEO // Bulgaria: Incendiu pe litoralul din Sozopol. Zeci de turiști, evacuați
Noaptea Muzeelor la Sate începe astăzi în Republica Moldova și România. Ce pot descoperi vizitatorii
Avertizare hidrologică: scurgerea redusă a apei se menține pe Nistru, Prut și mai multe râuri mici
Islandezii se pronunță prin referendum asupra reluării negocierilor de aderare la UE
Iarmaroace și târguri în weekend la Chișinău: fructe și legume de sezon, produse locale și articole hand-made
Mai puțini șomeri în Republica Moldova: Peste 4 800 de persoane au fost plasate în câmpul muncii. Domeniile care au atras cei mai mulți angajați
ANSP avertizează asupra riscului de infectare cu malarie. Călătorii, îndemnați să se protejeze de înțepăturile de țânțari
Vremea se încălzește ușor în zilele de odihnă. Temperaturile vor ajunge la +32°C
IGP semnalează noi cazuri de înșelăciune. O femeie din Drochia a transmis escrocilor 92 000 de lei
CNAS a finanțat prima tranșă a pensiilor și alocațiilor sociale pentru luna septembrie
GALERIE FOTO // „Produs Autohton 2026”
Restricții de circulație în capitală. Măsurile sunt aplicate în contextul organizării evenimentelor dedicate Zilei Limbii Române
Peste 7 000 de tone de carburanți, importate în ultimele două zile. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Aceste volume permit refacerea treptată a stocurilor și reaprovizionarea stațiilor de alimentare”