VIDEO // Republica Moldova va concura în prima semifinală la Eurovision 2026
Republica Moldova va evolua în prima semifinală a Concursului Eurovision Song Contest 2026, potrivit rezultatelor tragerii la sorți desfășurate luni, 12 ianuarie, la Primăria din Viena, eveniment care a marcat startul oficial al celei de-a 70-a ediții a competiției muzicale europene, transmite MOLDPRES.
Conform organizatorilor, prima semifinală va avea loc pe 12 mai, iar Republica Moldova a fost repartizată alături de Georgia, Portugalia, Croația, Suedia, Finlanda și Grecia, Muntenegru, Estonia, San Marino, Polonia, Belgia, Lituania, Serbia și Israel.
Cea de-a doua semifinală, programată pentru 14 mai, va reuni Armenia, România, Elveția, Azerbaidjan, Luxemburg, Bulgaria și Cehia, Albania, Danemarca, Cipru, Norvegia, Malta, Australia, Ucraina și Letonia.
Ordinea exactă de intrare în concurs pentru fiecare seară urmează să fie stabilită până la sfârșitul lunii martie. În cadrul Eurovision 2026, calificarea în finală va fi decisă atât prin votul publicului, cât și prin votul juriilor de specialitate, primele zece țări clasate din fiecare semifinală urmând să acceadă în marea finală, programată pentru 16 mai.
La tragerea la sorți au participat și țările calificate direct în finală. Austria, în calitate de stat gazdă, alături de Franța, Germania, Italia și Regatul Unit, nu concurează în semifinale, însă publicul și juriile acestora votează. Germania și Italia vor acorda puncte în prima semifinală, în care concurează și Republica Moldova, în timp ce Austria, Franța și Regatul Unit vor vota în cea de-a doua semifinală.
Evenimentul de la Viena a fost prezentat de Alexandra Maritza Wachter și de artistul Cesár Sampson, clasat pe locul trei la Eurovision 2018. Tragerile au fost supervizate de conducerea Uniunii Europene de Radio și Televiziune și de reprezentanții televiziunii publice austriece ORF.
Eurovision Song Contest 2026 marchează 70 de ani de la lansarea competiției, iar organizatorii anunță o ediție aniversară, cu participarea radiodifuzorilor din Europa și din afara continentului și cu o audiență globală estimată la sute de milioane de telespectatori.
Citește și: Moldovenii vor afla pe 17 ianuarie cine va reprezenta țara la Eurovision
Muzeul de Istorie și Etnografie Călărași păstrează vestigiile celor mai vechi civilizații ale Europei
Patrimoniu și muzica clasică, reunite în proiectul artistic „When I am Laid in Earth”
VIDEO // Peste 2000 de vizitatori au participat la Târgul Național „Covorul Dorului”
GALERIE FOTO // Târgul Național al Covorului ,,Covorul Dorului” ediția a XII-a
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Culturii, Cristian Jardan: „Aderarea la UE va aduce mai multe resurse pentru cultură”
TOP 5 realizări în Cultură: investiții în tineri, infrastructură și patrimoniu
Caldarâmul de pe strada 31 August va fi reparat: Ministerul Culturii anunță undă verde pentru lucrări
Expoziție de debut la „Opera Butuceni”, cu lucrări realizate de studenții de la Universitatea Pedagogică „Ion Creangă”
Gala Premiilor Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor // Ministrul Cristian Jardan: „Lucrările premiate arată că în Republica Moldova se creează muzică valoroasă”
Selecția Națională Eurovision: 16 artiști calificați în Finala Națională
Lupii lui Calancea au electrizat publicul cu spectacolul „VOIEVOD”
Ministerul Culturii lansează campania „Hai Acasă de Crăciun” cu peste 40 de spectacole în toată țara. Programul complet al evenimentelor
Premiera spectacolului „Macbeth”, o incursiune în mintea omului contemporan, la Teatrul Republican „Luceafărul”
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Dialoguri vizuale” dedicată tradițiilor de iarnă
DOC // Programul Național de Aderare la Uniunea Europeană pentru perioada 2025 - 2029, publicat în Monitorul Oficial
Cetățenii pot investi în valori mobiliare de stat: a fost lansată o nouă perioadă de subscriere pe platforma eVMS.md
Cer variabil și minime de până la -19 grade Celsius, prognozate de meteorologi pentru marți
VIDEO // Beneficii pentru freelanceri, după intrarea în vigoare a noii legi: muncă legală, simplă și cu taxe mici
Un cetățean al Republicii Moldova a fost condamnat la 15 ani de închisoare pentru trădare de patrie și escrocherie
Antreprenorii începători pot beneficia de instruiri gratuite, printr-un program gestionat de Ministerul Finanțelor
Cetățenii ar putea achita mai puțin pentru gaz. Dorin Junghietu: „Există oportunitatea de a micșora tariful”
Infrastructura rutieră modernizată în alte 42 de localități, prin Programul „Europa este aproape”. Vladimir Bolea: „Fiecare leu trebuie să fie folosit corect”
Echipamente noi pentru blocul operator al Spitalului „Timofei Moșneaga”
Aproape 10.000 de pacienți au fost transportați de ambulanțe la spital în prima decadă din ianuarie
Serviciul Vamal are un nou director adjunct
Apărarea aeriană livrată de Rusia, inoperabilă în momentul capturării lui Maduro
Un bărbat a fost condamnat la 25 de ani de închisoare pentru uciderea unui copil, într-un dosar redeschis după 14 ani
VIDEO // Președinta Maia Sandu: „Dacă am avea un referendum, aș vota pentru reunirea cu România, dar acum există o majoritate care sprijină aderarea la UE și noi acționăm în sensul acesta”
Lapte praf pentru bebeluși, retras din comerț
CEC: peste jumătate dintre partide nu au început încă raportarea financiară