Romanul ”Vara în care mama a avut ochii verzi” de Tatiana Țîbuleac a apărut în germană și poloneză
Chişinău, 1 mar. /MOLDPRES/. Romanul ”Vara în care mama a avut ochii verzi” al scriitoarei Tatiana Tîbuleac, originară din R. Moldova, stabilită în Franța, apare în luna martie în traducere germană și poloneză, informează MOLDPRES.
Potrivit directorului Editurii ”Cartier”, Gheorghe Erizanu, ediția germană apare în traducerea scriitorului Ernest Wichner, iar cea poloneză - în traducerea lui Dominik Matecki. Romanul a mai apărut în franceză, spaniolă și norvegiană. În Spania s-au vândut deja peste 25 de mii de exemplare. Ediția spaniolă, apărută în 2019, a câștigat Premiul European ”Cazino de Santiago”. ”Vara în care mama a avut ochii verzi” de Tatiana Țîbuleac a apărut în 2017 la o editură din Chișinău, în colecția ”Rotonda”. Ediția română a ajuns la un tiraj total de 22 500 de exemplare.
Tatiana Țîbuleac s-a născut la 15 octombrie 1978 în orașul Chișinău. Este absolventă a Liceului „Iulia Hasdeu” din Chișinău, licențiată a Facultății de Jurnalism și Științe ale Comunicării a Universității de Stat din Moldova. În prezent, trăiește la Paris, unde lucrează în domeniul audiovizualului.
Debut editorial cu ”Fabule moderne”, Chișinău, 2014; ediția a II-a, Brașov, 2016. Cea de-a doua carte, ”Vara în care mama a avut ochii verzi”, Chișinău, 2017, este distinsă cu Premiul Uniunii Scriitorilor din Republica Moldova (2017), Premiul revistei ”Observator cultural” și Premiul Observator ”Lyceum” (2018). Romanul a apărut în franceză, spaniolă, norvegiană, germană și poloneză. ”Grădina de sticlă”, al doilea roman al Tatianei Țîbuleac, apărut în 2018 la Chișinău, a fost distins cu Premiul Uniunii Europene pentru Literatură (2019). Tradus în franceză și spaniolă. Tatiana Țîbuleac este laureată a Premiului Național al Republicii Moldova în 2019.
Teatrul Național de Operă și Balet „Maria Bieșu” va inaugura Bucharest Opera Festival 2026 cu spectacolul „Iolanta”
Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Malarciuc, personalitate marcantă a culturii și mișcării ecologiste din Republica Moldova
Ministerul Culturii a recepționat 43 de dosare pentru al doilea concurs de subvenționare a mass-mediei
FOTO // Muzeul Național al Literaturii Române găzduiește expoziția personală „Expresie în Figurativ” a sculptorului Pavel Obreja
Noi abordări în restaurarea monumentelor istorice, discutate la Chișinău de specialiști internaționali
PREMIERĂ // Spectacolul „Sfaturile Melaniei”, o lecție despre credință și speranță pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”
GALERIE FOTO // În culisele premierei „Sfaturile Melaniei”, după piesa Irinei Nechit
Cronica ARHIVELOR // Iurie Sadovnic, în imagini interpretând melodia „Cad pe ape”
Festivalului Industriilor Creative: Aproape 50 de afișe originale semnate de Milton Glaser, expuse la Chișinău
Festivalul iProsop revine la Selemet. Ediția din acest an se va desfășura în format adaptat din cauza vremii nefavorabile
Expoziție dedicată lui Nicolae Iorga la Biblioteca Națională: peste 130 de documente despre viața și opera marelui istoric
FOTO // Marta Kos a revenit la Mănăstirea Marta și Maria: „Tradițiile și identitatea culturală sunt prețuite în Uniunea Europeană”
Finala concursului Eurovision 2026 a atras cu 20% mai puțini telespectatori decât anul trecut
Cronica ARHIVELOR // Nicolae Iorga, personalitatea care a marcat istoria, cultura și identitatea românească
GALERIE FOTO // Seara dedicată poeziei de dragoste la Muzeul Literaturii Române
Parlamentul consolidează cadrul legal privind identificarea și înregistrarea animalelor
Studiul de pre-fezabilitate pentru linia electrică Strășeni–Gutinaș „Liberty Line” a fost finalizat. Premierul Alexandru Munteanu: „Parteneriatul cu SUA produce rezultate concrete pentru securitatea noastră energetică”
Încă doi magistrați au picat evaluarea externă
Republica Moldova aderă la două convenții internaționale în domeniul maritim
Parlamentul întărește securitatea energetică: stocuri de gaze pentru ambele maluri ale Nistrului
Proiectele prioritare în domeniul energetic, discutate de Prim-ministrul Alexandru Munteanu și reprezentanții Grupului Băncii Mondiale
Votat de Parlament. Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice va fi aliniată la standardele UE
Votat în Legislativ. Părinții care nu plătesc pensia de întreținere riscă arest sau muncă în folosul comunității
FOTO // Arme și muniție aferentă, depistate la postul vamal Leușeni
FOTO // Investițiile Guvernului aduc beneficii și condiții europene pentru locuitorii din Ungheni: piață modernă, parc inteligent și drum spre Plaiul Fagului
Delegația Republicii Moldova a abordat circumstanțele care tensionează activitatea Comisiei Unificate de Control
Seara poeziei de dragoste a reunit scriitori și oameni de cultură la Muzeul Național al Literaturii Române
Proiectul politicii fiscale pentru anul viitor, analizat în cadrul consultărilor cu mediul de afaceri, sindicate și reprezentanți ai autorităților locale
Parlamentul a adoptat noi facilități pentru instalarea sistemelor de stocare a energiei electrice
Igor Grosu: O taxă unică pe valoare adăugată ar reduce optimizările fiscale, iar compensațiile vor ajunge direct la cetățeni