S-a stins din viață artistul plastic Ghenadie Tâciuc
Chişinău, 21 ian. /MOLDPRES/. Artistul plastic Ghenadie Tâciuc, expert în pictura bisericească, deținător al titlului onorific ”Maestru în Artă”, autor al icoanelor de la Catedrala ”Nașterea Domnului” din Chișinău, s-a stins astăzi din viață la vârsta de 63 de ani, relatează MOLDPRES.
Anunțul a fost făcut public pe rețelele de socializare de către artistul Plastic Victoria Rocaciuc. ”Cândva, prin anii 2000, când începeam cariera expozițională, acei care nu cunoșteau creația mea de atunci, când aflau că sunt eleva lui Ghenadie Tâciuc, îndata îmi propuneau o expoziție personală... De alte recomandări, chiar de imagini ale tablourilor mele nu era nevoie!... Iar ca să crești profesional, era destul pur și simplu să urmărești lucrările sale în expoziții și concursuri... Azi a plecat... Odihnă veșnică, drag maestru Ghenadie Tâciuc! Multe amintiri frumoase! Mă mândresc că am avut așa un profesor! Trist ... Lumină lină...” a scris pe contul său de facebook Victoria Rocaciuc.
Într-un necrolog, Uniunea Artiștilor Plastici din Republica Moldova își exprimă profundul regret față de trecerea în neființă a artistului plastic, membru titular al UAP, Ghenadie Tâciuc, expert în pictura bisericească, deținător al titlului onorific ”Maestru în Artă”, autor al icoanelor din Catedrala ”Nașterea Domnului” din Chișinău.
Ghenadie Tâciuc s-a născut la 3 august 1958 în satul Bravicea, raionul Călărași. Este absolvent al Liceului Academic de Arte Plastice Igor Vieru (prima promoție), clasa profesorului Igor Vieru și al Academiei de Arte din Tallinn, Estonia. În 2011 a obținut Marele Premiu la Saloanele Moldovei, pentru lucrarea ”Compoziție II” (ulei pe pânză), acordat de Ministerul Culturii al R. Moldova.
S-a lansat în spațiul cultural artistic în cadrul expoziției ”Tineretul țării în anul 1986”. Activitatea de creație a fost îmbinată cu cea didactică la Academia de Muzică, Teatru și Arte Plastice, printre discipoli săi fiind Valeriu Jabinschi, Victoria Rocaciuc ș.a.
”Viziunea plastică promovată de artist reprezintă o sinteză între tradițiile iconografiei bizantine, stilizările moderne și simbolism, manifestând o atitudine sensibilă față de soliditatea și morfologia formei ancorate în sensuri filosofice și metaforice. Opera artistului Ghenadie Tâciuc se află în numeroase colecții publice și particulare. Uniunea Artiştilor Plastici din R. Moldova exprimă condoleanţe familiei, rudelor, colegilor şi tuturor celor care l-au cunoscut”, se mai menționează în necrologul semnat de UAP.
Funeraliile regretatului artist Ghenadie Tâciuc vor avea loc luni, 24 ianuarie, începând cu ora 10.00, la cimitirul din satul Bravicea, raionul Călărași.
Chișinăul devine, pentru o săptămână, capitala literaturii europene: CHILL aduce împreună scriitori din Moldova, Ucraina și Europa
Republica Moldova va avea o nouă lege privind activitatea mass-media, aliniată la standardele europene
Dan Suruceanu, de Ziua Independenței Ucrainei: „Libertatea și cultura să rămână reperele care ne unesc, să ne dea puterea de a construi un viitor european”
FOTO // Glasuri bărbătești și cântece de haiducie au răsunat la Rezina
Producătorii moldoveni vor avea acces la coproducții europene și noi mecanisme de finanțare
FOTO // Tradițiile autentice ale Republicii Moldova au prins viață la Horești, în cadrul Festivalului „Tezaur Național”
FOTO // Rezervația „Orheiul Vechi” vizitată de ministrul Culturii. Dan Suruceanu: „Sprijinim dezvoltarea și valorificarea zonei”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Muzeul din Trușeni, locul unde obiectele vechi spun istoria comunității
FOTO // Nunta de altădată a prins viață la Nimoreni, în cadrul festivalului „Nunta din Străbuni”
Festivalul Internațional de Operă și Balet „Maria Bieșu” își deschide cortina: 11 spectacole și concerte, cu artiști din 12 țări
Chișinăul devine capitala teatrului românesc: 20 de teatre și 26 de spectacole, la Reuniunea Teatrelor Naționale
Zilele Filmului Românesc revin la Chișinău cu un program de proiecții, întâlniri și evenimente
Salariile angajaților din cultură vor fi supuse consultărilor
Legislația audiovizuală a Republicii Moldova va fi ajustată la normele UE
Moldova sunt EU // Carolina Cheianu-Tudos: Dragostea de țară și de limba română, transformată în misiunea de a păstra trecutul
Tragedie pe litoralul Bulgariei: Doi tineri din Republica Moldova și-au pierdut viața
Fără baloane cu heliu în prima zi de școală. Ministerul Mediului: „Bucuria noastră nu trebuie să lase urme în natură”
Referendum în Islanda: majoritatea alegătorilor respinge reluarea negocierilor de aderare la UE
Minor de 17 ani, găsit decedat în extravilanul unei localități din Cantemir
Circulația în centrul capitalei va fi temporar sistată din această seară. Mai multe rute de transport își schimbă itinerarul
Aur pentru Republica Moldova la prima ediție a Campionatului European de judo Ne-Waza. Alexandru Moraru, campion continental
INTERVIU MOLDPRES // Soprana Violeta Botezatu, de la Veneția la Butuceni: „Serenade” despre dor, rădăcini și revenire
„Cuvinte care formează, imagini care inspiră”: Manualele de Limba română, de ieri și de azi, expuse la Biblioteca Națională
Kievul, atacat cu drone rusești: un bloc de 12 etaje a luat foc, sunt răniți
MAE: Deschiderea de către Rusia a 16 secții de votare în regiunea transnistreană, fără acordul Chișinăului, este inacceptabilă
Mai sunt doar câteva zile pentru folosirea EcoVoucherelor. Cum verifici rapid dacă voucherul este autentic
Ucraina: Depozitul lovit de Rusia conținea muniții, drone și explozibili din dotarea armatei, a anunțat Zelenski
Produs Autohton // Cea mai mare plăcintă, apreciată de Igor Grosu. Președintele Parlamentului îndeamnă cetățenii să cumpere produse locale
FOTO // Hram cu oaspeți de onoare la Ungheni. Igor Grosu: „Orașul nostru de la Prut își reconfirmă renumele de poarta spre vest a Republicii Moldova”
BTA: Spectacolul „Bacantele” de Euripide, în regia lui Javor Gardev, pus în scenă la Teatrul Antic din Dion