ro

 

Cultură
13 Mai, 2026 / 09:55
/ 10 Februarie, 2021

S-a stins din viață scriitorul Pavel Pelin

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 10 feb. /MOLDPRES/. Prozatorul, eseistul și publicistul Pavel Pelin s-a stins din viață, în noaptea de 9 spre 10 februarie, la vârsta de 72 de ani, informează MOLDPRES.

Anunțul a fost făcut public de către consilierul Uniunii Scriitorilor din Moldova, Titus Știrbu.

Solicitată de agenție, soția regretatului scriitor, Cuța Pelin, a afirmat că Pavel Pelin s-a stins din viață la ora 12.00 noaptea, în secția terapie intensivă, la Spitalul de Urgență din Chișinău. Regretatul scriitor va fi înmormântat vineri, 12 februarie. Locul înmormântării, deocamdată, n-a fost stabilit.

Pavel Pelin s-a născut pe 4 octombrie 1948 la Satul Nou (azi Novosiolovka), raionul Sărata, regiunea Odesa, Ucraina. Studii neterminate la Facultatea de Filologie a Universității de Stat din Moldova (1966-1970); licențiat al secției critică literară a Institutului de Literatură Universală ”M. Gorki” din Moscova (1985). A fost colaborator la ziarele ”Tinerimea Moldovei”, ”Cultura” (Chișinău), ”Zorile Bucovinei” (Cernăuți), inspector teatral, profesor în învățământul mediu (Ucraina, regiunea Transcarpatică), colaborator științific, consilier parlamentar, consilier prezidențial.

În 1983, a debutat editorial cu volumul ”Ce dragoste veche – Actorii”, urmat de cărțile ”Ce dragoste veche – Actorii”, (ediția a II-a, revăzută și completată, 1998), ”Lupoaica”, proză, 1998, ”Scribul”, proză, 2000, ”Manuscrisele lui Aritel”, eseu, 2007, ”Privitor ca la teatru, carte despre artiști”, 2007 și ”Lupta cu urâtul. Viața artiștilor basarabeni”, 2015. Pavel Pelin a fost distins cu Premiul Uniunii Scriitorilor din Moldova (1998), Premiul revistei „Convorbiri literare” (1998, Iași) și cu alte premii literare.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // Gheorghe Pârlea, actorul care a dat viață comediei și scenei moldovenești

/ Acum 6 zile

Chișinăul se alătură apelului european împotriva participării Rusiei la Bienala de la Veneția. Ministrul Cristian Jardan: „Cultura nu poate fi separată de război și realitate”

/ Acum 6 zile

VIDEO // R. Moldova participă în premieră la Bienala de la Veneția. Cristian Jardan: „Un moment de mândrie și o ocazie de a promova artiștii noștri și arta noastră”

/ Acum 6 zile

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // „Grota Dorințelor” de la Țipova, labirintul ascuns în stâncă de pe malul Nistrului

/ Acum 6 zile

Republica Moldova devine, în premieră, gazda unui eveniment dedicat folclorului mondial

/ Acum 6 zile

Ambasadoarea Iuliana Gorea-Costin: „Podul de Flori a fost o sărbătoare a sufletului reînviat, o descătușare”

/ Acum 6 zile

Cronica ARHIVELOR // Podul de Flori: Mărturia prozatorului Srafim Saca despre întoarcerea acasă

/ Acum 7 zile

„Comatogen”, film semnat de Igor Cobileanski, premiat la Gala Gopo 2026

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Georgeta Ciorici, vocea șlagărului „Chișinăul meu cel mic”, în imagini de arhivă

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Daniel Ciugureanu – un destin frânt în „Noaptea Demnitarilor”

/ Acum 7 zile

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES // Istoria zbuciumată a Mănăstirii Pripiceni-Curchi: icoană veche de peste două secole, una dintre cele mai prețioase comori ale sale

/ Acum 7 zile

Primele zece pensiuni turistice din Republica Moldova vor putea presta servicii în baza tichetelor de vacanță

/ Acum 7 zile

Cronica ARHIVELOR // Ion Dumeniuc – 90 de ani de la nașterea apostolului alfabetului latin și gardianului limbii române

/ 04 Mai, 2026

„Mama-Păianjen”, o poveste despre natură și empatie lansată la Chișinău