S-au împlinit 100 de ani de la nașterea lui Anatol Corobceanu
Chişinău, 10 ian. /MOLDPRES/. Astăzi s-au împlinit 100 de ani de la nașterea lui Anatol Corboceanu, om de cultură și activist politic, redactor, fost viceministru al Culturii, ex-vicepreședinte al Consiliului de Miniștri al RSSM, unul dintre cei care au contribuit la inaugurarea mai multor instituții de cultură, informează MOLDRES.
S-a născut în 1922, la Soroca. Descendent dintr-o veche familie de intelectuali basarabeni. Şi-a făcut studiile la liceele din Soroca și Tighina. În 1940 se înscrie la Facultatea de Fizică și Matematică a Institutului Pedagogic din Chișinău. A participat la război (1941-1944) ca cercetaș-radiotelegrafist în spatele frontului german, în componența unor unități de partizani din Belarus, Ucraina și Carpați. A fost colaborator la ziarul „Tinerimea Moldovei”, apoi redactor-șef la Sectorul de traduceri al Institutului de Istorie al PCM, paralel face studii de drept.
Potrivit ”Calendarului Național”, între anii 1953-1960 a deținut funcția de viceministru al Culturii din fosta RSSM. Din 1960 e încadrat în munca de partid - secretarul doi al Comitetului orășenesc al PCM din Chișinău, șeful Secției administrative a CC al PCM, vicepreședinte al Comitetului Republican de Control de Partid și de Stat. Din 1963 și până în 1970 a fost vicepreședinte al Consiliului de Miniștri al RSSM, ocupându-se de problemele dezvoltării culturii, învățământului, științei, medicinei și protecției sociale.
Pe parcursul a două decenii, din inițiativa şi cu susținerea sa, prin localitățile republicii au apărut școli de muzică și de artă plastică, librării. De numele lui sunt legate nemijlocit multe și frumoase izbânzi obținute în viața spirituală a societății din Moldova: inaugurarea Aleii Clasicilor în Grădina Publică din Chișinău, deschiderea Academiei de Ştiințe a Moldovei, înființarea Studioului „Moldova-Film”, a Televiziunii Naționale, a Teatrului de Operă şi Balet, a teatrelor „Luceafărul” (Chișinău) şi „Vasile Alecsandri” (Bălți), a Institutului de Arte, a Muzeului Republican de Literatură „Dimitrie Cantemir”, a Muzeului de Istorie din Cahul, a Conacului familiei Ralli din Dolna, a Casei memoriale „Alexei Mateevici”, a „Orheiului Vechi”, editarea unor ediții completate şi îmbunătățite ale operelor clasicilor noștri, primele turnee ale teatrelor din Chișinău în România și invers.
Mulți oameni de seamă au beneficiat de ajutorul lui practic, material şi moral. A ajutat, a ocrotit și a îndrumat multe talente autentice. La 16 noiembrie 1970, fiind un lider neoficial, dar și nonconformist al intelectualității basarabene, a fost învinuit de „pasivitate” în lupta cu „manifestările naționaliste” și eliberat din funcție, trimis la lucreze conform specialității, în funcția de viceministru al Justiţiei din RSSM, post deţinut până în 16 noiembrie 1976.
Anatol Corobceanu s-a stins din viață la 16 noiembrie 1976, la Chișinău, în urma unui atac de cord. Numele lui îl poartă o stradă din capitală.
GALERIE FOTO // Inaugurarea expoziției comemorative „Andrei Sârbu. Arhipelaguri ale tăcerii”
Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, decorată de președintele României cu Ordinul „Meritul Cultural”
Scriitoarea Ana Blandiana, în dialog cu cititorii din Chișinău de Ziua Autorului European
GALERIE FOTO // Întâlnire cu scriitoarea Ana Blandiana la Biblioteca Națională
Teatrul „B.P. Hasdeu” din Cahul ar putea intra în casă nouă în 2026. Ministrul Culturii dă asigurări că lucrările vor fi finalizate
Expoziția „Copiii împotriva războiului”, la Ambasada Ucrainei în Republica Moldova
FOTO // Ministrul Culturii, în vizită la Cahul: investițiile și accesul la programe culturale, priorități pentru regiune
GALERIE FOTO // Capitala a dat start sărbătorilor de iarnă
„Cronicarul fără cuvinte”, filmul lui Bogdan Anton, deschide Festivalul de Film Studențesc 2025 la Chișinău
Expoziție de literatură pentru persoanele cu deficiențe de vedere, la Biblioteca Națională
Moldova și Israel vor semna un acord în cinematografie
Noi parteneriate culturale între Moldova și Letonia, discutate la Chișinău
Pelicule ale tinerilor cineaști din Moldova și România, pe marele ecran la Festivalul de Film Studențesc 2025. Programul evenimentului
Festivalul Filmului Japonez revine la Chișinău între 3 și 6 decembrie. Programul evenimentului
FOTO // Parcursul european și securitatea regională, discutate de vicepremierul Mihai Popșoi cu partenerii europeni la Haga
La Bender a avut loc ședința experților pe probleme economice și statistice
INTERVIU MOLDPRES // Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Republica Moldova avansează rapid în procesul de integrare pe Piața Unică Europeană”
Ministerul Culturii lansează campania „Hai Acasă de Crăciun” cu peste 40 de spectacole în toată țara. Programul complet al evenimentelor
Agenția Navală clarifică situația domeniului maritim al R. Moldova și rolul Listei Negre a Memorandumului de la Paris
Germania susține reformele Republicii Moldova și pregătirea pentru aderarea la Uniunea Europeană
În localitățile Mașcăuți și Sărătenii Vechi vor fi organizate alegeri
În UTA Găgăuzia a fost formată o nouă Comisie Electorală a autonomiei
ANSP: 40 cazuri de gripă sezonieră au fost înregistrate săptămâna trecută
Consiliul Național de Evaluare și Acreditare în Sănătate a primit un mijloc de transport pentru evaluarea prestatorilor de servicii medicale
Președinta Maia Sandu la Conferința diplomatică pentru instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina: „Dacă agresiunea nu este pedepsită, riscul de noi războaie crește”
Procedura de licitație privind oferirea statutului de producător eligibil mare va fi lansată pe 19 decembrie
FOTO // Guvernul și mediul privat accelerează investițiile strategice în transport și dezvoltare regională. Vladimir Bolea: „Statul nu poate livra singur, iar sectorul privat este un partener strategic”
Trei bebeluși, născuți prematur, au fost externați după 65 de zile de la naștere
Republica Moldova a semnat Convenția privind instituirea Comisiei Internaționale de Reclamații pentru Ucraina
Măsurile de combatere a criminalității organizate pentru asigurarea securității cetățenilor, discutate la Guvern