ro

 

Cultură
06 Februarie, 2026 / 21:25
/ 02 August, 2022

S-au împlinit 87 de ani de la nașterea cântăreței de operă Maria Bieșu

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 aug. /MOLDPRES/. Cântăreața de operă Maria Bieșu, Artistă a Poporului, laureată a multor premii naționale și internaționale, ar fi împlinit astăzi 87 de ani, informează MOLDPRES.

Maria Bieșu s-a născut la 3 august 1935 în comuna Volintiri, raionul Ștefan Vodă. În 1956-1961 a studiat la Conservatorul de Stat din Chișinău. Fiind studentă, a cântat în Orchestra de muzică populară ”Fluieraș” (1958). Din 1961 devine solistă la Opera Națională din Chișinău, pe scena căreia debutează în rolul Floria Tosca din opera omonimă de G. Puccini (28 aprilie 1962).

A urmat școala de stagiari La Scala din Milano cu Enrico Piazza (1965-1967). Din 1980, a fost cadru didactic la Conservatorul ”G. Musicescu” din Chișinău. În 1967 s-a învrednicit de premiul I la Concursul internațional ”Miura Tamaki” din Tokyo, Japonia. În același an, i se conferă titlul de Artist al Poporului din R. Moldova și în 1970 devine Artistă a Poporului din URSS.

A fost membră a mai multor jurii ale concursurilor și festivalurilor internaționale. Din 1983 a fost președintă a Uniunii Muzicienilor din Moldova. În 1990 a fondat Festivalul internațional ”Maria Bieșu”, la care participă cântăreți de operă din mai multe țări.

A efectuat turnee artistice în Italia, Germania, SUA, Brazilia, România, Franța, Cuba, Australia și în alte țări. A jucat mai multe roluri: Floria Tosca (”Tosca”), Turandot (omonimă) și Mimi (”Boema” de G. Puccini), Tatiana (”Evgheni Oneghin”), Liza (”Dama de pică”), Nastasia (”Vrăjitoarea”) și Iolanta (omonimă de P. I Ceaikovski), Aida (omonimă), Leonora (”Trubadurul”), Leonora (”Forța destinului”), Desdemona (”Otello”), Amelia (”Bal mascat”, de G. Verdi) ș.a.

S-a stins din viață la 16 mai 2012, fiind înmormântată la Cimitirul Central din strada Armenească din Chișinău.


 
Ultimele Știri
/ 22 Ianuarie, 2026

GALERIE FOTO // „Magia Clipei” - expoziție de fotografie semnată de Mihai Potârniche

/ 22 Ianuarie, 2026

VIDEO // Clădirea Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Bălți va fi reparată capital

/ 21 Ianuarie, 2026

Expoziția „Simplu”, un dialog între poezie și pictură la Muzeul Național de Istorie

/ 21 Ianuarie, 2026

FOTO // Oferta turistică a Republicii Moldova, prezentată la FITUR Madrid 2026

/ 21 Ianuarie, 2026

VIDEO // „Copacul Evei”, primul film fantasy din Moldova ajunge pe marele ecrane

/ 21 Ianuarie, 2026

Făt-Frumos revine pe scena Teatrului „Luceafărul” într-o aventură pentru întreaga familie

/ 21 Ianuarie, 2026

Republica Moldova consolidează parteneriatele culturale cu Slovacia și Azerbaidjan

/ 20 Ianuarie, 2026

VIDEO // Expoziția de icoane și artă veche a Muzeului Național de Artă, vizitată de președintele Albaniei

/ 20 Ianuarie, 2026

VIDEO // „HOTARUL”, o nouă comedie moldovenească, ajunge pe marele ecran în premieră națională

/ 19 Ianuarie, 2026

Moștenirea literară a lui Alexandru Donici, prezentată la expoziția aniversară de la Biblioteca Națională

/ 19 Ianuarie, 2026

Premieră // Tragedia „Macbeth” de Shakespeare revine într-o interpretare nouă pe scena Teatrului Satiricus

/ 19 Ianuarie, 2026

Spectacolele „Patimile după Iov” și „Richard al III-lea”, pe scena Teatrului Național din Iași, de Ziua Unirii Principatelor

/ 19 Ianuarie, 2026

Concursul „Destinația Anului 2026” din R. Moldova și România prelungește termenul de înscriere

/ 17 Ianuarie, 2026

Satoshi va reprezenta Republica Moldova la Eurovision