S-au împlinit 90 de ani de la nașterea actriței Nelly Kameneva
Chişinău, 19 oct. /MOLDPRES/. Actrița de teatru de expresie rusă Nelly Kameneva ar fi împlinit astăzi 90 de ani, notează MOLDPRES.
S-a născut în 1931, în orașul Uman din Ucraina, într-o familie de intelectuali evrei. În 1953 a absolvit Institutul de Artă Teatrală din Kiev și în același an debutează la Teatrul Rus „A. P. Cehov” din Chișinău, realizând aici, de-a lungul anilor, peste 160 de roluri. A exercitat funcția de director artistic al Teatrului „A. P. Cehov” (1991-2007).
Pe parcursul activității sale, actrița a creat personaje artistice cu multiple fațete: Lucy în „Morţi fără înmormântare” de Jean-Paul Sartre; Arkadina în „Pescărușul” și Ranevskaia în „Livada de vișini” de A. P. Cehov; regina Elisabeta în „Maria Stuart” de F. Schiller; Filomena în „Filomena Marturano” de E. de Filippo; Tamara în „Cinci seri” de A. Volodin; bătrâna Tankabike în „În noaptea cu eclipsă de lună” de M. Karim; Sofia Ivanovna în „Eu te iubesc, mamă” de N. Ptușkin; Valia Strogova în „Pagini de viață” de V. Rozov; Nastenka în „Întâia primăvară” de G. Nikolaeva ș.a.
Un succes actoricesc a înregistrat în rolul adolescentului Marat din „Mama copiilor săi” de A. Afinoghenov; Kolontai în „Bolșevicii” de M. Șatrov; Bunica în „Pisica pe acoperișul fierbinte” de T. Williams. Și-a jucat ultimul rol în spectacolul „Prea multă minte strică” de Aleksandr Griboedov. A jucat și în filmul „Mirajul dragostei”, reușind să cucerească admirația grupului de creație și a spectatorilor. A creat spectacole solo vii și memorabile pe poeziile lui Andrei Voznesenski, ale Marinei Țvetaeva, Annei Ahmatova.
Laureată a Concursului de declamatori (1959). Diploma Festivalului de muzică și cântece evreiești (Birobidjan, Rusia, 1990). În 1965 i-a fost conferit titlul de Artistă Emerită, iar în 1982 - cel de Artistă a Poporului din RSSM. A fost decorată cu ordinul „Insigna de Onoare” și medalia „Meritul Civic”.
Nelly Kameneva s-a stins din viață pe 18 februarie 2007, la Chișinău.
GALERIE FOTO // Târgul Național al Covorului ,,Covorul Dorului” ediția a XII-a
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Culturii, Cristian Jardan: „Aderarea la UE va aduce mai multe resurse pentru cultură”
TOP 5 realizări în Cultură: investiții în tineri, infrastructură și patrimoniu
Caldarâmul de pe strada 31 August va fi reparat: Ministerul Culturii anunță undă verde pentru lucrări
Expoziție de debut la „Opera Butuceni”, cu lucrări realizate de studenții de la Universitatea Pedagogică „Ion Creangă”
Gala Premiilor Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor // Ministrul Cristian Jardan: „Lucrările premiate arată că în Republica Moldova se creează muzică valoroasă”
Selecția Națională Eurovision: 16 artiști calificați în Finala Națională
Lupii lui Calancea au electrizat publicul cu spectacolul „VOIEVOD”
Ministerul Culturii lansează campania „Hai Acasă de Crăciun” cu peste 40 de spectacole în toată țara. Programul complet al evenimentelor
Premiera spectacolului „Macbeth”, o incursiune în mintea omului contemporan, la Teatrul Republican „Luceafărul”
FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Dialoguri vizuale” dedicată tradițiilor de iarnă
Patrimoniul cultural și natural din nordul Republicii Moldova, explorat într-un tur informativ la Drochia
VIDEO // Colinde, obiceiuri și costume tradiționale la Festivalul „Colindăm din sat în sat”, organizat la Drochia
FOTO // Ministrul Culturii: „Reparația capitală a Teatrului Național „Mihai Eminescu”, inclusă în Planul de Creștere Economică”
FOTO// Trafic dificil din cauza ninsorilor: derapaje înregistrate în nord
Buget majorat pentru medicamente compensate și mai multe intervenții gratuite în 2026
Moldovean condamnat pentru înscenarea furtului propriei mașini
Zelenski cere accelerarea aderării Ucrainei la UE, la preluarea președinției Uniunii de către Cipru
Aglomerație la Leușeni: circulația se desfășoară cu dificultate pe sensul de ieșire din Moldova
VIDEO// Atenție, șoferi! Pe traseul R-7 se circulǎ cu dificultate
Crăciun pe stil vechi: peste 200 de pacienți au primit îngrijiri la Institutul de Medicină Urgentă
FOTO// După mai bine de 24 de ore, incendiul de proporții, izbucnit într-un depozit din capitală, a fost lichidat complet
Meteorologii au emis Cod galben de vânt
Tarifele la gaze ar putea fi mai mici în 2026
Poliția avertizează: traficul pe drumurile naționale este intens, iar condițiile meteo îl fac periculos
Un tânăr de 20 de ani din Republica Moldova, salvat de pe Masivul Ceahlău
Fermierii francezi protestează cu tractoarele pe lângă Turnul Eiffel
Bijuterii de peste un milion de euro, furate în Franța. Un creator american, jefuit din locuința turistică
Oficiul Avocatului Poporului: Prevenirea bullyingului în școli rămâne prioritate pentru 2026
Cererea de cupru va crește cu 50% până în 2040, grație AI și cheltuielilor pentru apărare