ro

 

Cultură
21 Aprilie, 2026 / 04:41
/ 28 Noiembrie, 2021

Scriitorul Mircea V. Ciobanu își sărbătorește cea de-a 65-a aniversare

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 nov. /MOLDPRES/. Poetul, dramaturgul, criticul și istoricul literar Mircea V. Ciobanu, redactor-șef al Editurii „Știința”, deținător al ”Ordinului de Onoare” al Republicii Moldova și al ordinului „Meritul Cultural” în grad de ofițer al României, a împlinit 65 de ani, informează MOLDPRES.

S-a născut la 29 noiembrie 1956, în satul Petreni, raionul Drochia. Absolvent al Universității de Stat din Moldova, Facultatea de Filologie. A fost profesor de limba și literatura română la Liceul „B. P. Hasdeu” din orașul Drochia, lector asociat la Universitatea „Alecu Russo” (Bălți) și la Universitatea de Stat din Moldova. Actualmente este redactor-șef la Editura „Știința”.

Este autor al volumelor: „Haydn între două claxoane” (1995); „Stația terminus” (1998), „Plăcerea interpretării” (2008),  „Proza lui Sadoveanu” (2009), „După-amiaza unui faun” (2013),  „Aureliu Busuioc: poetul, prozatorul, dramaturgul” (2013), ”Resetare” (poezie, 2014, ediție în limba franceză: 2019), ”Deziluziile necesare” (critică literară, 2014), ”Tratat cu literatură” (eseu, 2015), ”Aureliu Busuioc: sunt norii albi, dar umbra lor e neagră...” (împreună cu Eugen Lungu, 2016) ș.a.

În 2012 a fost distins cu ”Ordinul de Onoare” al R. Moldova, în 2014 – cu Ordinul „Meritul Cultural” în grad de ofițer al României, iar în 2014, 2015 și în 2018 – cu Premiul Uniunii Scriitorilor din Moldova.


 
Ultimele Știri
/ 04 Aprilie, 2026

Creștinii ortodocși celebrează astăzi Sâmbăta lui Lazăr și se pregătesc pentru Duminica Floriilor

/ 03 Aprilie, 2026

Peste 20 de proiecte media vor primi finanțare din Fondul de subvenționare a mass-mediei

/ 03 Aprilie, 2026

BTA: Literatura bulgară a devenit din ce în ce mai vizibilă pe scena internațională, afirmă ministrul adjunct al Culturii, Stoyanov.

/ 02 Aprilie, 2026

PREMIERĂ // „Intrigă și iubire”, o reinterpretare modernă a capodoperei lui Schiller, pe scena Teatrului Național „Mihai Eminescu”

/ 02 Aprilie, 2026

GALERIE FOTO // Premieră la Teatrul Național „Mihai Eminescu”, „Intrigă și iubire” în regia lui Alexandru Cozub

/ 01 Aprilie, 2026

FOTO // Personalități marcante ale culturii și istoriei, readuse în atenția publicului la Biblioteca Națională

/ 31 Martie, 2026

VIDEO // Moldova implicată în inițiative internaționale pentru salvarea patrimoniului cultural al Ucrainei. Cristian Jardan: „Moldova este alături de Ucraina până la restabilirea păcii”

/ 30 Martie, 2026

FOTO // Teatrul ieșean, în fața publicului din Chișinău de Ziua Mondială a Teatrului

/ 30 Martie, 2026

FOTO // Producții autohtone, prezentate la Cinemateca Bibliotecii Naționale. Filmul „Și va fi...” a deschis seria proiecțiilor

/ 27 Martie, 2026

INTERVIU MOLDPRES // Directoarea Teatrului „Alexie Mateevici”, Elena Frunze-Hatman: „Publicul își dorește să se regăsească în ceea ce vede pe scenă”

/ 27 Martie, 2026

Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Teatrului

/ 27 Martie, 2026

Astăzi se împlinesc 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România. La Chișinău vor avea loc mai multe evenimente culturale

/ 26 Martie, 2026

Ziua Națională a Greciei, sărbătorită la Chișinău prin spectacolul „Jurământul. Amintirile unei femei”

/ 26 Martie, 2026

BTA: Chirilica se confruntă cu trei provocări majore în mass-media, afirmă directorul general Kiril Valchev