ro

 

Cultură
27 Decembrie, 2025 / 06:31
/ 28 Octombrie, 2022

Surorile Osoianu și Lupii lui Calancea vor susține un concert la Palatul Național ”Nicolae Sulac”

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 29 oct. /MOLDPRES/. La Palatul Național va avea loc astăzi, 29 octombrie, începând cu ora 19.00 un concert susținut de Surorile Osoianu și Lupii lui Calancea, informează MOLDPRES.

Potrivit organizatorilor, este vorba de un spectacol în care se întâlnesc spiritul vulcanic al lupilor lui Calancea și cel folcloric al surorilor Osoianu, de răsună văile și înălțimile. În această poveste folclorul reînvie în toată splendoarea autenticității lui prin fuziunea celor două viziuni muzicale. Te bucuri, te uimești și te minunezi că toate astea izvorăsc din neamul nostru.

În aceeași zi, la ora 18.00, Teatrul ”De pe strada Trandafirilor” va oferi publicului spectacolul ”Flori pentru Algernon” de Daniel Keyes, în regia lui Iuri Harmelin, la 18.30, Teatrul ”Luceafărul” – spectacolul ”12 oameni furioși” după un text de scriitorul american Reginald Rose, adaptat de Liliana Popușoi, în regia lui Slava Sambriș, iar la 19.00, ”

Teatrul Geneza Art” – spectacolul ”Sonata Lunii”, inspirat din filmul „Dineu cu vecinii de sus” și adaptat pe scena de teatru de către regizoarea Daniela Burlaca și Teatrul Fără Nume – spectacolul ”Macbeth” după William Shakeaspeare și Eugene Ionesco, în regia lui Mihai Țărnă.

Duminică, 30 octombrie, la 17.00, Teatrul Național de Operă și Balet ”Maria Bieșu” readuce în scenă spectacolul ”Rigoletto”, operă în trei acte de Giuseppe Verdi, în regia lui Andrea Battistini, dirijor – Nicolae Dohotaru, la 18.00, Teatrul ”De pe strada Trandafirilor” –  spectacolul ”Flori pentru Algernon” de Daniel Keyes, în regia lui Iuri Harmelin, iar la 19.00, spectacolul ”Sonata Lunii”, inspirat din filmul „Dineu cu vecinii de sus” și adaptat pe scena de teatru de către regizoarea Daniela Burlaca și Teatrul Fără Nume – spectacolul ”Macbeth” după William Shakeaspeare și Eugene Ionesco, în regia lui Mihai Țărnă.


 
Ultimele Știri
/ 17 Decembrie, 2025

Selecția Națională Eurovision: 16 artiști calificați în Finala Națională

/ 17 Decembrie, 2025

Lupii lui Calancea au electrizat publicul cu spectacolul „VOIEVOD”

/ 16 Decembrie, 2025

Ministerul Culturii lansează campania „Hai Acasă de Crăciun” cu peste 40 de spectacole în toată țara. Programul complet al evenimentelor

/ 16 Decembrie, 2025

Premiera spectacolului „Macbeth”, o incursiune în mintea omului contemporan, la Teatrul Republican „Luceafărul”

/ 16 Decembrie, 2025

FOTO // Parlamentul găzduiește expoziția „Dialoguri vizuale” dedicată tradițiilor de iarnă

/ 15 Decembrie, 2025

Patrimoniul cultural și natural din nordul Republicii Moldova, explorat într-un tur informativ la Drochia

/ 15 Decembrie, 2025

VIDEO // Colinde, obiceiuri și costume tradiționale la Festivalul „Colindăm din sat în sat”, organizat la Drochia

/ 13 Decembrie, 2025

FOTO // Ministrul Culturii: „Reparația capitală a Teatrului Național „Mihai Eminescu”, inclusă în Planul de Creștere Economică”

/ 13 Decembrie, 2025

INTERVIU MOLDPRES // Regizorul Valeriu Jereghi anunță un nou proiect cinematografic: „Fa Major” - un film despre oamenii care au refuzat să-și piardă identitatea”

/ 12 Decembrie, 2025

Republica Moldova preia președinția Consiliului Miniștrilor Culturii din Europa de Sud-Est pentru 2026

/ 12 Decembrie, 2025

Protecția bunurilor culturale, consolidată. Moldova semnează Protocolul din 1954 al Convenției de la Haga

/ 12 Decembrie, 2025

UNESCO a înmânat Republicii Moldova și României certificatul de includere a cobzei în Lista Patrimoniului Imaterial

/ 11 Decembrie, 2025

VIDEO // Modernizarea Teatrului de Operă și Balet „Maria Bieșu”, prioritate pe agenda Ministerului Culturii

/ 11 Decembrie, 2025

Selecția Națională Eurovision 2026: 34 de piese au trecut în etapa audițiilor live