ro

 

Cultură
29 Iunie, 2026 / 19:25
/ 24 Octombrie, 2022

Teatrul Național ”V. Alecsandri” a lansat în stagiunea curentă două proiecte

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 oct. /MOLDPRES/. Două proiecte susținute financiar de donatori a lansat Teatrul Național ”Vasile Alecsandri” din Bălți în cadrul celei de-a 66-a stagiuni, care a început la sfârșitul lunii septembrie, informează MOLDPRES.

Solicitată de agenție, Onorina Burlac-Tănas, directorul teatrului, a menționat că administrația este în căutarea unor noi metode de finanțare a teatrului. Astfel, la deschiderea stagiunii curente, în scenă a fost adus un festival inedit - „Week-end al dramaturgiei americane”. Proiectul acestui Festival, la care au participat teatrele din R. Moldova, România și Ucraina, a fost susținut de Ambasada SUA la Chișinău.

Potrivit sursei citate, Naționalul bălțean vine în octombrie către spectator cu realizarea unui alt proiect cu genericul „Onor Teatrului Românesc”, sponsorizat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. Astfel, trei teatre - din Deva, Bârlad și Suceava au prilejul să evolueze la Bălți, iar în luna noiembrie Teatrul „Vasile Alecsandri” va pleca cu spectacole în cele trei teatre partenere, propunând spectatorului român piesa ”451º Fahrenheit”.

”Proiectul „Onor Teatrului Românesc” se află la prima sa ediție, iar Teatrul de Artă Deva deja a oferit spectatorului nostru o lucrare modernizată teatral, un „Păcală” contemporan. Teatrul „Victor Ion Popa” din Bârlad va aduce pe 26 octombrie la Bălți „O noapte furtunoasă”, iar Teatrul „Matei Vișniec” din Suceava va bucura pe 28 octombrie spectatorul cu „Pisici2”.


 
Ultimele Știri
/ Acum 7 zile

FOTO // Filmul „Corbii pradă n-o împart”, proiectat în PMAN în cadrul expoziției „Teroarea de stat în Moldova sovietică”

/ 21 Iunie, 2026

FOTO // Ediția aniversară „DescOperă” se apropie de final. Cristian Jardan: „Orheiul Vechi este parte din experiența pe care publicul o trăiește la fiecare spectacol”

/ 19 Iunie, 2026

Filmul „Corbii pradă n-o împart”, proiectat în fața expoziției dedicate represiunilor sovietice

/ 19 Iunie, 2026

Opera Națională București a deschis Festivalul „DescOperă”. Ministrul Culturii: „Festivalul vorbește despre legătura culturală puternică dintre R. Moldova și România”

/ 18 Iunie, 2026

GALERIE FOTO // Seara dedicată poeziei de dragoste la Muzeul Literaturii Române

/ 18 Iunie, 2026

Seara poeziei de dragoste a reunit scriitori și oameni de cultură la Muzeul Național al Literaturii Române

/ 18 Iunie, 2026

Festivalul „DescOperă” începe astăzi la Orheiul Vechi: patru seri de muzică clasică, operă și spectacole în aer liber

/ 17 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Spiridon Vangheli, scriitorul care l-a dăruit copiilor pe Guguță

/ 17 Iunie, 2026

Cărți din Republica Moldova la Târgul Internațional de la Beijing. Ambasadorul Petru Frunze: „O oportunitate pentru publicul chinez de a descoperi identitatea culturală a Republicii Moldova”

/ 17 Iunie, 2026

FOTO // Proiectele admise în Concursul cinematografic 2026 au fost prezentate public

/ 17 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // Destinele frânte în perioada sovietică, prezentate într-o expoziție în aer liber la Chișinău

/ 16 Iunie, 2026

În premieră, arta contemporană din Republica Moldova ajunge la VOLTA Basel 2026

/ 16 Iunie, 2026

Cronica ARHIVELOR // 15 iunie 1989: Literatura și Arta” apărea pentru prima dată în alfabet latin, un moment-cheie al renașterii naționale

/ 16 Iunie, 2026

Poetul Mihai Eminescu, comemorat la Viena de reprezentanții Republicii Moldova și României