Un spectacol de Alexandru Grecu va avea loc la Teatrul Național ”Satiricus I. L. Caragiale”
Chişinău, 1 apr. /MOLDPRES/. La Teatrul Național ”Satiricus I. L. Caragiale” va avea loc sâmbătă, 2 aprilie, la ora 18.30 spectacolul ”Revizorul” de Nikolai V. Gogol, în regia lui Alexandru Grecu, informează MOLDPRES.
Potrivit lui Alexandru Grecu, piesa „Revizorul” de N. V. Gogol, capodoperă a literaturii dramatice universale, este o satiră, o comedie de moravuri, de demascare a birocrației și corupției, care face parte din categoria textelor mereu actuale, a căror contemporaneitate nu se degradează în timp. Este o caricatură literară a defectelor umane, ce va rămâne mereu actuală atâta timp cât va exista societatea umană. „Cu cât adevărurile sunt mai înalte, cu atât trebuie să fim mai atenţi cu ele... Altfel se vor transforma în lucruri comune, iar lucrurile comune nu mai sunt crezute!”, a specificat regizorul Alexandru Grecu.
În aceeași zi, Teatrul Național ”Mihai Eminescu” va oferi publicului spectacolul ”Dosarele Siberiei” de regizorul Petru Hadârcă, după memoriile deportatelor Ecaterina Chele, Margareta Cemârtan-Spânu și ale lui Ion Moraru, condamnat politic în 1950 la 10 ani de GULAG. Potrivit directorului instituției, Petru Hadârcă, ideea de a monta „Dosarele Siberiei” a venit după ce el a realizat la Radio București câteva spectacole radiofonice consacrate deportărilor. Este vorba despre „Deportați în Siberia” și „Douăzeci de ani în Siberia”, după textul Aniței Andriș-Cudla, precum și ”Stalin mi-a furat copilăria”, de Boris Vasiliev ș.a.
Duminică, la 17.00, Teatrul Național de Operă și Balet ”Maria Bieșu” readuce în scenă spectacolul ”Cavalleria Rusticana”, operă într-un singur act de Pietro Mascagni, dirijor – Veaceslav Cernuho-Volici (Ucraina), la 18.00, Teatrul Național ”Mihai Eminescu” – spectacolul ”Take, Ianke și Cadâr” de Victor Ion Popa în regia lui Vitalie Rusu, iar la 18.30, Teatrul Național ”Satiricus I. L. Caragiale” – spectacolul ”Nunta” de Anton P. Cehov în regia lui Alexandru Grecu.
VIDEO // „Acces la Cultură” revine: finanțare pentru dezvoltarea vieții culturale din Republica Moldova
FOTO // A început Festivalul Internațional de Poezie „Grigore Vieru”. Poetul omagiat prin poezie și evocări culturale
Teatrul Național „Mihai Eminescu” pornește în turneu. Spectacolul „Richard al III-lea” ajunge la festivalurile internaționale din România
VIDEO // Premieră cinematografică: „Femeia din Film: între Nistru și Prut”, documentar despre imaginea femeii în cinematografia moldovenească
Festivalul BITEI 2026 debutează la Chișinău. Programul evenimentului
VIDEO // Revenit acasă după Eurovision, Satoshi mulțumește diasporei și susținătorilor: „Am făcut totul din suflet pentru Moldova”
Centrul Național de Cultură Tradițională, lansat oficial după reorganizare
Tudor Zbârnea, expoziție aniversară: „Să căutăm lumina care vine dinspre pânză către noi”
FOTO // Patrimoniul și activitatea artistică din Criuleni, discutate în cadrul unei vizite a ministrul Culturii
Finanțare nerambursabilă pentru inițiative culturale: 49 de proiecte vor beneficia de suport în 2026
GALERIE FOTO // Vernisajul expoziției aniversare a maestrului Tudor Zbârnea
Biblioteca Națională continuă serile dedicate filmului moldovenesc. „Moldova-Film” revine în atenția publicului
Festivalul Internațional de Poezie „Grigore Vieru” revine la Chișinău și Ungheni. Programul evenimentului
Aurelian Silvestru a lansat volumul de reflecții și eseuri „Talentul n-are zile de odihnă”
AIPA a recepționat peste 500 de cereri pentru compensarea accizei la motorină
Activitatea postului Leova - Bumbăta va fi sistată temporar în urma creșterii nivelului apei râului Prut
BTA: Campionatul European de Gimnastică Ritmică 2026 se va desfășura după noile reguli, cu un număr record de participanți
Cronica ARHIVELOR // Mircea Druc, premierul care a schimbat direcția politică a RSS Moldovenești
VIDEO // Președinta Maia Sandu îndeamnă primarii și cetățenii să participe la deciziile privind Reforma administrației publice locale: „Ne dorim localități dezvoltate și încurajăm primăriile să se unească”
Republica Moldova și Ucraina reafirmă importanța cooperării regionale în formatul „Triunghiul Odesa”
De astăzi, fermierii pot depune cererile pentru compensarea pierderilor provocate de seceta din 2025
Guvernatoarea Băncii Naționale, Anca Dragu: „Economia Moldovei va continua să crească în 2026, dar inflația rămâne o provocare” majoră
Incendiu la un colegiu din capitală. Studenții și profesorii au fost evacuați
DOC // Președinta Maia Sandu a retras cetățenia pentru cinci ofițeri din cadrul așa-numitului minister al securității de stat din regiunea transnistreană
FOTO // Noaptea Europeană a Muzeelor 2026. Instituțiile culturale au fost neîncăpătoare, mii de vizitatori au descoperit arta, istoria și tradițiile
IGP a înregistrat noi cazuri de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste șase milioane de lei
Turul României ajunge pe pământ basarabean: Prima etapă se va desfășura integral în Republica Moldova
Avocatul Poporului lansează o nouă ediție a Caravanei Drepturilor Omului
FOTO // Învingătorii Olimpiadei Republicane la Economie au fost premiați de MEC
Locuitorii din raioanele Dubăsari și Basarabeasca vor beneficia de consultații medicale gratuite