ro

 

Economie
25 August, 2026 / 18:24
/ 03 Martie, 2023

22 de antreprenori au primit granturi de până la 2 mln de lei din partea statului

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 mar. /MOLDPRES/. Un număr de 22 de antreprenori vor accesa granturi de până la două milioane lei (100 mii de euro) din partea statului pentru optimizarea consumului de gaze și energie electrică prin înlocuirea echipamentelor învechite sau prin instalarea de surse alternative de energie, transmite MOLDPRES.

Granturile vor fi oferite în cadrul Programului de Retehnologizare și Eficiență Energetică, gestionat de Organizația pentru Dezvoltarea Antreprenoriatului (ODA). Contractele de finanțare au fost semnate astăzi la Chișinău.

Valoarea totală a investițiilor ca urmare a implementării proiectelor selectate constituie circa 52 mln de lei, dintre care finanțare nerambursabilă este de circa 22 mln de lei. Din numărul total de companii, 15 își desfășoară activitatea în mediul rural, iar șapte în mediul urban. 

Directorul ODA, Dumitru Pîntea, a felicitat companiile beneficiare, accentuând faptul că investițiile care le vor face, la pachet cu susținerea financiară din partea statului, vor aduce plus valoare companiei și vor avea efecte economice în timp scurt.

Din numărul total de afaceri, 13 companii vor accesa granturi de până la 1,5 mln de lei pentru eficiență energetică, sumă care constituie jumătate din costul investiției, banii fiind utilizați pentru achiziționarea panourilor fotovoltaice pentru producerea curentului electric. Alte nouă întreprinderi vor beneficia de finanțare nerambursabilă de 50% din investiția pentru tehnologizarea afacerilor.

Pe parcursul a șapte luni de implementare a Programului de Retehnologizare și Eficiență Energetică, 63 de agenți economici au accesat finanțare nerambursabilă în valoare de circa 55 mln de lei. Depunerea aplicațiilor pentru accesarea suportului financiar sub formă de grant se realizează online în regim continuu.

Foto: ODA


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Șase ani de închisoare pentru un tânăr implicat într-o escrocherie de aproape 500.000 de lei

/ Acum 1 zi

FOTO // Cea de-a XI-a ediție a Festivalului Național al Strugurelui, desfășurată la Cimișlia: un strugure gigant de circa 4 kilograme a devenit atracția evenimentului

/ Acum 1 zi

Serviciul Vamal a încasat peste 915 milioane de lei în ultima săptămână

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se apreciază la început de săptămână

/ Acum 2 zile

FOTO // Femeile din agricultura Moldovei preiau lecții din experiența fermierilor cehi

/ Acum 2 zile

Startup-urile și inovatorii pot obține până la 40 de mii de dolari pentru soluții energetice noi

/ Acum 2 zile

FOTO // Premierul Vasile Tofan promovează Moldova la Istanbul ca destinație pentru investiții: „Moldova este deschisă pentru afaceri”

/ Acum 3 zile

Zeci de milioane de lei ajung suplimentar la buget după verificările Serviciului Vamal

/ Acum 3 zile

Nucicultorii din Moldova, invitaţi să înveţe din experiența plantațiilor moderne din Spania și Portugalia

/ Acum 3 zile

VIDEO // Banca Germană de Dezvoltare constată progresul investiţiei în una dintre cele mai importante magistrale de apă din Moldova, aflată în stadiu de finalizare

/ Acum 3 zile

Organizația Internațională a Muncii sprijină consolidarea patronatului din Moldova

/ Acum 3 zile

Ministerul Agriculturii anunţă noi măsuri de sprijin pentru fermieri, prin Programul Strategic 2026–2030

/ Acum 3 zile

Uniunea Europeană oferă granturi de până la 15 mii de dolari pentru sprijinirea fermierilor din Moldova

/ Acum 3 zile

ANTA atenţionează transportatorii moldoveni care merg în Azerbaidjan că trebuie să achite taxe rutiere