ro

 

Economie
12 Ianuarie, 2026 / 19:01
/ 14 Octombrie, 2021

236 de milioane de dolari de la FMI vor fi utilizați pentru finanțarea necesităților bugetului de stat

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 14 oct. /MOLDPRES/. Moldova va utiliza Drepturile speciale de tragere (DST) de la Fondul Monetar Internațional /FMI/ în scopul finanțării necesităților bugetului de stat. Astfel, circa 236 de milioane de dolari, vor fi utilizați pentru finanțarea necesităților bugetului de stat al Republicii Moldova. Un proiect de lege în acest sens a fost adoptat astăzi în lectură finală de Legislativ, comunică MOLDPRES.

Documentul nu presupune obligații de rambursare – fiecare țară membră a FMI poate utiliza DST din cota sa, conform necesităților interne.

DST sunt un activ de rezervă creat de către Fondul Monetar Internațional cu scopul de a suplimenta activele de rezervă existente ale statelor membre FMI.

Foto: Parlament


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Vicepremierul Vladimir Bolea: „Drumurile naționale sunt funcționale, dar prudența rămâne esențială”

/ Acum 3 zile

ANSA dispune rechemări de produse și suspendă importurile de furaje după depistarea unei substanțe interzise

/ Acum 3 zile

Drumarii, mobilizați non-stop pe timpul nopții trecute: 271 de utilaje și sute de muncitori au intervenit în condiții de ninsoare și vânt puternic

/ Acum 3 zile

DOC // R. Moldova se aliniază la măsurile restrictive instituite de SUA împotriva companiilor petroliere ruse

/ Acum 3 zile

Curs valutar anunțat de BNM: Cotația euro crește, iar cea a dolarului scade

/ Acum 3 zile

Peste 4000 de consumatori au rămas fără curent din cauza ninsorilor

/ Acum 4 zile

Tarifele la gaze ar putea fi mai mici în 2026

/ Acum 4 zile

VIDEO // Drumarii rămân la datorie în seara de Crăciun şi atenţionează şoferii să circule cu prudenţă

/ Acum 5 zile

Granturi de peste 75 de milioane de lei, solicitate de producătorii agricoli autohtoni prin proiectul AGGRI

/ Acum 6 zile

Exporturile de servicii cresc cu circa 10 la sută și devansează exporturile de bunuri

/ Acum 6 zile

ODA va relansa apelurile de granturi pentru antreprenori după aprobarea bugetului instituției

/ Acum 6 zile

Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a încheiat anul 2025 cu rezultate record și o creștere accelerată a traficului aerian

/ Acum 6 zile

Un nou serviciu online pentru înregistrarea antreprenorilor independenți, lansat de ASP

/ Acum 6 zile

Subevaluare detectată la vamă: peste 246.000 de lei achitați suplimentar