ro

 

Economie
18 Iunie, 2026 / 19:49
/ 02 Iunie, 2022

A fost creată Comisia pentru reglementările din sectorul produselor petroliere

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 iun. /MOLDPRES/. O comisie specială, creată de Parlament, va examina eficiența aplicării reglementărilor din sectorul produselor petroliere. Hotărârea respectivă a fost adoptată, astăzi, în ședința plenară a Legislativului, cu votul a 52 de deputați, transmite MOLDPRES.  

Necesitatea creării comisiei rezultă din evoluția prețurilor la produsele petroliere din ultima perioadă, precum și din recomandările Consiliului Suprem de Securitate din data de 27 mai anul curent.

Deputații au ales și componența comisiei. Președinte va fi Radu Marian, vicepreședintele Comisiei economie, buget și finanțe; secretar – Dorian Istrati; membri – Ion Șpac, Ersilia Qatrawi. Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor și Fracțiunea parlamentară a Partidului politic ”ŞOR” nu și-au înaintat reprezentanți în comisie.

Comisia specială va antrena în activitatea sa toate autoritățile statului responsabile de domeniu, va audia părțile și persoanele implicate, iar în încheiere va prezenta Parlamentului raportul de activitate. Termenul de prezentare a raportului va fi de o lună.

Foto: Parlament

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Ministrul Finanțelor a venit cu precizări privind impactul propunerilor din politica fiscală asupra prețurilor la locuințe

/ Acum 1 zi

Prestatorii de servicii de plată vor fi obligați să informeze consumatorii despre comisioanele aplicate

/ Acum 1 zi

Proceduri mai simple pentru instalarea panourilor fotovoltaice și a sistemelor de stocare

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va adera la două convenții internaționale în domeniul maritim

/ Acum 1 zi

Legislația privind administrarea și utilizarea drumurilor publice va fi aliniată la standardele UE

/ Acum 1 zi

Republica Moldova va negocia o finanțare de 150 de milioane de euro pentru proiectul „Livada Moldovei II”

/ Acum 1 zi

Prim-ministrul Alexandru Munteanu, despre politica fiscală: „Ne dorim o reformă construită prin dialog, care va susține dezvoltarea economică, investițiile și creșterea veniturilor oamenilor”

/ Acum 1 zi

Stocurile de gaze naturale vor fi obligatorii și în regiunea transnistreană

/ Acum 1 zi

MDED propune un amplu pachet de măsuri de digitalizare și dereglementare, în sprijinul mediului de afaceri

/ Acum 1 zi

Moneda comemorativă „Sergiu Rădăuțanu – 100 de ani de la naștere”, pusă în circulație de BNM

/ Acum 1 zi

Euro se apreciază ușor, iar dolarul își menține valoarea

/ Acum 1 zi

Reguli mai simple pentru antreprenori: MDED pregătește un nou pachet de debirocratizare pentru mediul de afaceri

/ Acum 1 zi

Locuri noi de muncă și investiții de 139 de milioane de lei în economie: ODA a desemnat 131 de companii beneficiare de granturi

/ Acum 2 zile

VIDEO // Investiții de peste 19 miliarde de lei, realizate în ultimii ani de antreprenori prin intermediul programelor ODA. Eugeniu Osmochescu: „Împreună construim o economie mai puternică și un viitor european”