ro

 

Economie
07 Iunie, 2026 / 06:45
/ 15 Decembrie, 2020

A fost inaugurată „Expo Business Moldova 2020” - prima expoziție virtuală organizată de Camera de Comerț

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 15 dec. /MOLDPRES/. „Expo Business Moldova 2020” este prima expoziție virtuală, inaugurată astăzi pe un portal nou specializat, lansat de Camera de Comerț și Industrie (CCI) a Republicii Moldova. Inițiativa este o măsură de răspuns pentru companiile interesate de noutățile în ceea ce ține de produse şi servicii, în ţară şi peste hotare, în contextul pandemiei, când multe evenimente expoziționale nu pot fi desfășurate, transmite MOLDPRES.

„Expo Business Moldova 2020”, cu sloganul „Ai încredere în produsele noastre”, este primul eveniment de acest fel. Îl vom organiza cu susținerea partenerilor naționali şi internaționali. Această modalitate este unică în Republica Moldova, ce ne va permite să organizăm activităţile pe care ni le-am propus în acest an”, a spus în debutul evenimentului Sergiu Harea, președintele CCI.

Oficialul a menționat că în cadrul expoziției  „Expo Business Moldova 2020”, desfășurată în perioada 15-19 decembrie, s-au înregistrat mai multe companii, din diferite sectoare economice – vinificație, industrie, IT, prestări servicii etc.

La rândul său, Vitalie Tarlev, secretar de stat la Ministerul Economiei şi Infrastructurii, a subliniat că „acesta este un eveniment inedit, care validează noile realități în contextul pandemic”. „Acest gen de proiecte va permite prezența pe piață a antreprenorilor, or, digitalul poate ajuta în acest sens”.  „Trebuie să ne deprindem că soluțiile digitale vor fi tot mai prezente în noile realități, acest trend trebuie valorificat la maxim, pentru a face faţă noilor provocări”, a relevat Vitalie Tarlev.

Evenimentul de lansare a „Expo Business Moldova 2020” a avut loc la Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM). „Camera de Comerț şi Industrie întotdeauna a fost promotorul proiectelor care au prins sol fertil în mediul de afaceri. Acestea îşi propun să promoveze produsele moldovenești, precum şi economia în ansamblu, ceea ce este foarte important, deoarece produsele noastre sunt mai puţin cunoscute în lume. Totodată, promovarea online ne va prinde bine şi după ce vom ieși din pandemie, pentru că lumea se schimbă şi se modernizează”, a estimat  rectorul ASEM, Grigore Belostecinic. 

În cadrul evenimentului, rectorul ASEM a primit Premiul de excelență al Camerei de Comerț şi Industrie a R. Moldova, acordat pentru susținere şi colaborare reciproc avantajoasă dintre cele două instituții.

„Expo Business Moldova 2020” este plasată pe prima platformă de expoziții virtuale din Republica Moldova şi poate fi accesată pe www.virtual-fairs.md.  „Platforma a permis fiecărei companii să aibă propriul stand expozițional și să-și prezinte și promoveze produsele și / sau serviciile cu imagini vizuale, video, informații ș.a., exact cum ar fi în mod tradițional. Vă doresc ca prin intermediul unui click să găsiți aici tot ce vă doriți, pentru a dezvolta businessul în țara noastră şi în afara ei”, a specificat Sergiu Harea.

Conceptul platformei a fost inițiat și dezvoltat de către Camera de Comerț și Industrie și este realizat cu suportul financiar al Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Cooperare în cadrul Proiectului ”Optim – Oportunități prin Tehnologii și Inovație în Moldova”, realizat de HELVETAS Swiss Intercooperation în parteneriat cu CCI. 

Tot astăzi, Camera de Comerț şi Industrie a Republicii Moldova a semnat un Acord de colaborare cu Uniunea Camerelor Comerțului, Industriei și Burselor din Turcia. Semnarea documentului are drept scop susținerea şi promovarea mediului de afaceri din ambele ţări.  


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Două sisteme mari de irigare vor fi reabilitate cu sprijinul Agenției Franceze de Dezvoltare

/ Acum 2 zile

Legumicultorii din Republica Moldova vor beneficia de sprijin din partea FAO și Elveției pentru a-și adapta tehnologiile de producere și a accesa noi piețe

/ Acum 2 zile

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu: „Conferința investițională Moldova – UE demonstrează că suntem un partener de încredere și vom continua să avansăm”

/ Acum 2 zile

LIVE TEXT // Conferința investițională UE-Moldova, parteneriate strategice semnate la Chișinău - investiții în capital și infrastructură digitală

/ Acum 2 zile

Republica Moldova a preluat, pentru prima dată, președinția Comitetului de Reglementare al Comunității Energetice

/ Acum 2 zile

BNM marchează 35 de ani de la fondarea și deschide ușile pentru vizitatori

/ Acum 2 zile

Antreprenori de pe ambele maluri ale Nistrului pot participa la un program de instruire pentru dezvoltarea capacităților de export

/ Acum 2 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 3 zile

Consiliul de afaceri moldo-kazah, lansat la Chișinău. Ludmila Catlabuga: „Avem nevoie de parteneriate solide și de oportunități comerciale valorificate”

/ Acum 3 zile

Guvernatoarea BNM, la ZF Bankers Summit: „Piața bancară din Republica Moldova - un model de reziliență, într-un context regional marcat de incertitudini”

/ Acum 3 zile

Tariful de tranzit al gazelor naturale pe ruta către Ucraina va fi redus cu 90 la sută. Ministrul Dorin Junghietu: „Va face ruta mai fezabilă din punct de vedere economic”

/ Acum 3 zile

Salariul minim ar putea fi ajustat după noi criterii

/ Acum 3 zile

Investiții în dezvoltarea sectorului feroviar: CFM va putea valorifica 300 de milioane de lei prevăzute în bugetul de stat pentru 2026

/ Acum 3 zile

Peste 2200 de cereri pentru compensarea accizelor la motorină au fost depuse de fermieri la AIPA