ANRE a aprobat tariful de 15,18 lei la gaz pentru consumatorii finali
Chişinău, 28 ian. /MOLDPRES/. Membrii Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), întruniţi astăzi în şedinţă, au aprobat tariful final la gazele naturale pentru consumatorii casnici, transmite MOLDPRES.
Tarifele majorate pentru gazul natural se vor aplica din 1 ianuarie. Potrivit deciziei, votată unanim de membrii Consiliului de Administrație al ANRE, începând cu luna februarie, cetățenii vor achita un tarif de 15,18 lei (cu TVA inclus) pentru un metru cub de gaze naturale. Acesta este cu 4,18 lei mai mare faţă de cel achitat pentru consumul din lunile noiembrie și decembrie anul trecut.
„Principalul factor care a cauzat necesitatea revizuirii tarifelor este creșterea semnificativă a prețurilor de achiziție. Această decizie este în strictă conformitate cu legislația şi va permite să fie acoperit integral prețul de achiziție, astfel asigurându-se executarea condițiilor contractuale de plată față de furnizorul de gaze naturale”, a explicat la şedinţă reprezentantul SA „Moldovagaz”.
În acelaşi timp, Ministerul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale a anunţat că „tariful la gazele naturale furnizate consumatorilor casnici, în luna februarie și martie, ramâne neschimbat pentru primii 150 metri cubi consumați, indiferent de deciziile Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică”.
O declaraţie în acest sens a făcut şi prim-ministrul Republicii Moldova, Natalia Gavriliţa, la şedinţa Guvernului din 26 ianuarie. „Indiferent de decizia pe care o va lua ANRE referitor la solicitarea Moldovagaz, fie că acceptă prețul propus de companie, fie că aprobă o creștere mai mică de preț, pentru consumatorii casnici tariful pentru primii 150 de metri cubi consumați nu se va schimba. Vom rămâne la mecanismul în care primii 50 de metri cubi vor costa 6,8 lei, iar următorii 100 de metri cubi, până la 150, vor costa 7,9 lei", a spus Natalia Gavrilița.
Mai mult, Guvernul va veni cu programe de compensații și pentru anumiți agenți economici – vor fi susținute întreprinderile consumatoare de gaz care produc bunuri de primă necesitate - pâine, lapte, alte alimente, precum și companiile mici și mijlocii consumatoare de gaze naturale. „Luăm în calcul și alte programe care ar putea duce la creșterea puterii de cumpărare a unor categorii de angajați, precum și pentru familiile vulnerabile", a relevat şefa Cabinetului de miniştri.
Foto: dnews.dn.ua
O delegație a CCI, în misiune economică la Bruxelles. Consolidarea parteneriatelor economice și promovarea companiilor autohtone, pe agendă
Euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor
Republica Moldova și BERD consolidează parteneriatul pentru dezvoltarea sectorului agroindustrial
Autoritățile din R. Moldova și România identifică soluții pentru fluidizarea traficului de mărfuri perisabile la frontieră
Noi reguli privind instalarea și demontarea centralelor electrice fotovoltaice
O nouă rundă de subscriere pentru valori mobiliare de stat. Opțiunile de investiții pentru cetățeni
Aeroportul Chișinău a inițiat procesul de extindere a Terminalului de pasageri
Guvernatoarea BNM, la București: „Drumul european este o alegere a viitorului pentru noile generații”
Fermierii pot accesa credite de până la 150 mii de euro pentru modernizarea serelor agricole și implementarea tehnologiilor verzi
Ministrul Mediului îndeamnă cetăţenii să participe la campania de împădurire: „Fiecare copac este un simbol al responsabilității noastre față de viitorul Moldovei”
Scumpirea carburanților continuă. Prețul benzinei ajunge la nivelul de 23 de lei
Directoarea Liceului „Gheorghe Asachi” riscă să rămână fără gradele didactice și manageriale
Cetățenii vor putea solicita și obține în format digital toate actele de stare civilă
Dosar penal pentru spălare de bani: finul lui Plahotniuc, Dorin Damir, vizat de percheziții
Vadim Crețul câștigă aurul la Mondialul de powerlifting pentru sportivii nevăzători
FOTO // Vinurile Moldovei cuceresc Japonia: a doua ediție a Vernisajului Vinului la Tokyo
China elimină unele taxe vamale impuse produselor agricole americane
Modificări pentru solicitanții de compensații la energie. Perioada de declarare a veniturilor a fost schimbată
Primele vizite ale lui Alexandru Munteanu peste hotare: la București și Bruxelles
„Patimile după Iov” revine pe scena Naționalului:„Povestea neamului nostru deportat și flămând”
Remanieri de cadre, aprobate la prima ședință a Guvernului Munteanu
Ministrul Sănătății, Emil Ceban, respinge acuzațiile privind presupuse diplome false eliberate medicilor români: „Este un fals. Universitatea de Medicină nu poate face așa ceva”
GALERIE FOTO // Prima ședință a Guvernului Munteanu, în obiectivul MOLDPRES
Trei persoane trimise pe banca acuzaților pentru producerea, transportarea și distribuirea drogurilor în proporții deosebit de mari
Control coordonat în punctul feroviar de trecere a frontierei Cantemir – Fălciu. Guvernul a aprobat Acordul