ANSA a dispus retragerea din comerţ a unui lot neconform de ouă
Chişinău, 14 feb. /MOLDPRES/. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a anunţat astăzi că operatorul din domeniul alimentar SRL „Aviton Agro” a inițiat procedura de retragere din rețeaua de comerț și rechemare de la clienți a unui lot de ouă pentru consum uman, suspecte la contaminare cu Salmonella Enteritidis, transmite MOLDPRES.
Potrivit ANSA, persoanele care au achiziționat ouă de la producătorul amintit sunt rugate să se abțină de a le consuma și sunt în drept să le returneze magazinului de unde au fost procurate în baza bonului fiscal.
„În conformitate cu legislația în vigoare, operatorii care comercializează produse neconforme sunt responsabili de retragerea acestora de pe piață și cooperează cu Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor privind acțiunile întreprinse pentru evitarea sau reducerea riscurilor prezentate de un produs alimentar introdus pe piață”, indică sursa citată.
Foto: ANSA
Vicepremierul Vladimir Bolea: „Drumurile naționale sunt funcționale, dar prudența rămâne esențială”
ANSA dispune rechemări de produse și suspendă importurile de furaje după depistarea unei substanțe interzise
Drumarii, mobilizați non-stop pe timpul nopții trecute: 271 de utilaje și sute de muncitori au intervenit în condiții de ninsoare și vânt puternic
DOC // R. Moldova se aliniază la măsurile restrictive instituite de SUA împotriva companiilor petroliere ruse
Curs valutar anunțat de BNM: Cotația euro crește, iar cea a dolarului scade
Peste 4000 de consumatori au rămas fără curent din cauza ninsorilor
Tarifele la gaze ar putea fi mai mici în 2026
VIDEO // Drumarii rămân la datorie în seara de Crăciun şi atenţionează şoferii să circule cu prudenţă
Granturi de peste 75 de milioane de lei, solicitate de producătorii agricoli autohtoni prin proiectul AGGRI
Exporturile de servicii cresc cu circa 10 la sută și devansează exporturile de bunuri
ODA va relansa apelurile de granturi pentru antreprenori după aprobarea bugetului instituției
Aeroportul Internațional „Eugen Doga” – Chișinău a încheiat anul 2025 cu rezultate record și o creștere accelerată a traficului aerian
Un nou serviciu online pentru înregistrarea antreprenorilor independenți, lansat de ASP
Subevaluare detectată la vamă: peste 246.000 de lei achitați suplimentar
VIDEO // ANSA oferă detalii în cazul depistării substanței interzise metronidazol
Focar de pestă porcină la Ungheni: a fost instituită carantină pentru o perioadă de 30 de zile
Descoperire macabră la Buiucani: femeie găsită decedată într-o mașină
Sectorul IT a generat peste un sfert din totalul exporturilor de servicii, cu o valoare de peste 600 milioane de dolari
Comisar european: Uniunea Europeană are nevoie de o armată comună de 100.000 de militari
Foști deputați și demnitari de stat, printre care Vlad Plahotniuc și Serghei Iaralov, vor depune mărturii în dosarul „Kuliok”
Tragedie la Râșcani: un bărbat a decedat din cauza unei sobe defecte
Ministerul Justiției continuă modernizarea sistemului penitenciar: o nouă închisoare va fi construită până în 2029
Fostul șef al diplomației ucrainene: războiul nu are șanse să se încheie în 2026
Mii de locuințe din Odesa au rămas fără electricitate după un atac rusesc cu drone
VIDEO // Autoritățile anunță facilități fiscale pentru cetățenii care achiziționează polițe de asigurare pe viață
Rata anuală a inflației continuă tendința de scădere: în decembrie a fost înregistrată cea mai mică valoare din 2025
„Biblioteca de sub brad”, ediția a patra: Au fost colectate circa 8000 de cărți
Un bărbat a fost condamnat la 18 ani de închisoare pentru omor și răpirea unui automobil în raionul Telenești
Întreprinderile mici și mijlocii pot accesa credite investiționale de până la 5 milioane de lei prin programul „FACEM Impact”
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, anunță reforme pentru aplicarea jurisprudenței UE: „În 2026 vom fi implicați plenar în procesul de aliniere la acquis-ul comunitar”