ro

 

Economie
12 Martie, 2026 / 21:28
/ 08 Septembrie, 2022

ANSA a interzis importul unui lot de peşte neconform

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 8 sep. /MOLDPRES/. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a interzis importul unui lot de pește în cantitate de 26 tone, contaminat cu paraziți, transmite MOLDPRES.

„Inspectorii Agenției din cadrul Postului de Inspecție la Frontieră Giurgiulești au depistat un lot de pește în cantitate de 26 tone, care nu corespunde cerințelor sanitar-veterinare și regulilor specifice de igienă a produselor alimentare de origine animală. Urmare a desfășurării controlului organoleptic, s-a depistat că lotul este contaminat cu paraziți”, indică instituţia.

În scopul respectării regulilor specifice de igienă a produselor alimentare de origine animală, ANSA a întocmit actul de retur și a interzis intrarea pe teritoriul Republicii Moldova a lotului neconform. În cazul în care se depistează produse alimentare neconforme sau abateri de la prevederile legislației pentru protecția consumatorului, cetățenii sunt îndemnați să depună petiție la Agenție.

Foto: ANSA


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Soluții pentru valorificarea energiei verzi în orele de consum maxim, analizate la Ministerul Energiei

/ Acum 1 zi

Clusterizare pentru fermieri, apicultori și turism: Moldova se modernizează economic cu sprijinul Elveției și PNUD

/ Acum 1 zi

Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare monitorizează situația vânzării produselor petroliere în stațiile PECO

/ Acum 1 zi

VIDEO // Moldagrotech 2026 adună la Chişinău peste 100 de expozanți: fermierii descoperă tehnologii noi pentru sezonul agricol

/ Acum 1 zi

Veniturile din impozitul achitat de persoanele care dau imobile în chirie, în creștere cu peste 21 la sută

/ Acum 1 zi

GALERIE FOTO // Fermierii descoperă noile tehnologii: agricultura modernă, în prim-plan la Moldexpo

/ Acum 1 zi

Importurile de carburanți sunt în creștere. Dorin Junghietu: „Este adus mai mult combustibil pentru a compensa consumul sporit de pe piață”

/ Acum 1 zi

Parlamentul ar putea introduce noi facilități pentru mediul de afaceri

/ Acum 1 zi

Calea Ferată din Moldova scoate la licitație active imobiliare și unități de tracțiune: „Este un proces de valorificare a bunurilor neutilizate”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Program pilot pentru modernizarea ascensoarelor în blocurile locative. Guvernul alocă 40 de milioane de lei pentru prima etapă

/ Acum 1 zi

VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor fi sprijiniți pentru a continua lucrările agricole”

/ Acum 1 zi

Premierul Alexandru Munteanu, despre situația din sectorul energetic: „Monitorizăm cu atenție. Avem suficiente resurse și posibilități ca să menținem situația sub control”

/ Acum 1 zi

Lucrări de întreținere pe drumurile naționale. Drumarii continuă plombarea gropilor și instalarea indicatoarelor rutiere

/ Acum 1 zi

Programul „Casa Verde” // Alte o mie de familii vor beneficia de granturi de până la 200 de mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor