ANSA a retras din comerț un lot de lapte praf
Chişinău, 20 mai. /MOLDPRES/. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) a anunţat astăzi că a retras din comerț un lot de lapte praf neconform, în urma notificării sistemului de alertă european în domeniul alimentar. Este vorba despre produsul ”Amestec de lapte praf cu prebiotici pentru copii – de la naștere, cu pregătire rapidă”, importat din Polonia, transmite MOLDPRES.
În conformitate cu legislația, operatorii din domeniul alimentar, deținători ai produselor neconforme, sunt obligați să le retragă de pe piață și să coopereze cu ANSA privind acțiunile întreprinse, pentru evitarea sau reducerea riscurilor pentru sănătatea umană prezentate de un produs alimentar neconform.
Operatorii din domeniul alimentar, deținători de produse alimentare neconforme, care nu au luat măsuri de retragere a acestor produse de pe piață, sunt pasibili de răspundere juridică.
Persoanele care au achiziționat aceste produse sunt rugate să nu le admită în alimentația copiilor și sunt în drept să le returneze unităților de comerț de unde au fost procurate. În cazul în care se depistează produse alimentare neconforme sau abateri de la prevederile legislației pentru protecția consumatorului, cetățenii sunt îndemnați să depună petiție la Agenție.
Foto: ANSA
Republica Moldova și China își intensifică dialogul între comunitățile de afaceri. Parteneriatele economice, discutate de Mihai Popșoi și Ren Hongbin, la Beijing
Produsele moldovenești, promovate pe piața chineză. Vicepremierul Mihai Popșoi și ministrul Zhang Zhu au discutat despre extinderea exporturilor
Italia își reafirmă sprijinul pentru parcursul european al Republicii Moldova: Noi oportunități pentru agricultură
Din 25 mai 2026 intră în vigoare noi cerințe privind introducerea mărfurilor în România
Republica Moldova ar putea fi inclusă în lista destinațiilor turistice pentru cetățenii chinezi
Alte peste o mie de familii din Moldova vor primi vouchere pentru electrocasnice eficiente energetic
FOTO // Potențialul agroalimentar al Republicii Moldova, prezentat la un forum de afaceri desfășurat la Roma
Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar
China va sprijini implementarea unor proiecte în Republica Moldova în domeniul energiei regenerabile și al stocării energiei
China, deschisă pentru creșterea importurilor de vinuri și produse agroalimentare din Republica Moldova. Discuțiile purtate de Mihai Popșoi la Beijing
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, despre Acordul cu FMI: „Este un indicator important pentru partenerii internaționali”
Aniversarea Convenției Primarilor în Regiunea Parteneriatului Estic, la Chișinău: Ambasadoarea Iwona Piórko: „O oportunitate de a recunoaște rezultate concrete și de a stabili acțiuni comune de viitor”
Cerințele pentru exportul de grâu din Republica Moldova în Indonezia vor fi modificate din 1 iunie
Parlamentul simplifică raportarea financiară pentru întreprinderi
FOTO // Intervenții la Strășeni, Criuleni, Călărași și Ungheni. Angajații IGSU fortifică digurile de protecție în zonele cu risc de inundații
Fondurile europene – oportunități concrete pentru afaceri, investiții și dezvoltare
O femeie a fost readusă la viață după un stop cardiac. Intervenție salvatoare a echipei de pe ambulanță din Mereni
Referendum local în comuna Coșnița. Tinerii, care au împlinit 18 ani după 21 martie, vor putea vota pe lista electorală suplimentară
CEC a stabilit organizarea alegerilor locale noi în satul Hăsnășenii Mari, raionul Drochia
Bursele studenților vor fi majorate din 1 septembrie
Republica Moldova va găzdui prima ediție a Expoziției internaționale „China Expo Auto, Mobilitate și Agrotech”
IGP a înregistrat 19 cazuri de escrocherii. Cetățenii, îndemnați să nu transmită bani persoanelor necunoscute
Republica Moldova și Slovacia își extind cooperarea în domeniul apărării
ANSP: risc scăzut pentru Republica Moldova în contextul focarelor de Ebola
Acord semnat la Chișinău. Republica Moldova și Islanda vor opera curse aeriene directe
„Restart în educație”, un nou model de guvernanță pentru școli. Ministrul Dan Perciun: „Ne propunem să creăm o legătură mult mai clară între politicile Ministerului Educației și ceea ce se întâmplă efectiv în școli”
Infrastructura feroviară, verificată în urma ploilor puternice. Specialiștii vor instala senzori pentru a monitoriza stabilitatea terenurilor
FOTO // Institutul Mamei și Copilului a fost dotat cu echipamente medicale moderne
VIDEO // Peste 70% din consumul de energie electrică, asigurat din surse regenerabile. Ministrul Dorin Junghietu: „O dependență mai mică de importuri și o siguranță mai mare pentru cetățeni”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, în discuții cu ministrul apărării al Slovaciei, Robert Kaliňák