ANTA atenționează operatorii de transport rutier că Bulgaria introduce restricții de circulație pentru camioane în 2026
Agenția Națională Transport Auto (ANTA) anunţă operatorii de transport rutier din Republica Moldova cu privire la restricțiile temporare de circulație care vor fi aplicate în Bulgaria pe parcursul anului 2026, transmite MOLDPRES.
Potrivit informațiilor primite de la autoritățile bulgare competente, măsurile vizează vehiculele cu o masă totală mai mare de 12 tone și sunt programate să fie aplicate în perioadele sărbătorilor oficiale.
„Scopul principal al restricțiilor este de a asigura fluidizarea traficului pentru autoturisme și vehicule comerciale ușoare, precum și reducerea riscului de accidente rutiere în perioadele de vârf. Restricțiile se aplică pe anumite sectoare ale principalelor autostrăzi din Bulgaria, inclusiv Trakia, Hemus și Struma, și sunt valabile în intervale orare specifice. Autoritățile bulgare stabilesc aceste măsuri pentru a optimiza circulația și siguranța rutieră, mai ales în zilele cu trafic intens”, explică Agenția Națională Transport Auto.
ANTA recomandă operatorilor de transport rutier să planifice rutele și programul de deplasare ținând cont de aceste restricții și să consulte periodic informațiile oficiale pentru a evita întârzierile și sancțiunile.
Pentru detalii complete privind sectoarele restricționate, zilele și intervalele orare de aplicare, precum și cazurile de excepție, operatorii sunt îndemnați să acceseze linkul oficial furnizat de autoritățile bulgare.
Respectarea acestor restricții este esențială pentru siguranța transportului rutier internațional și buna desfășurare a activității operatorilor.
Importurile de carburanți sunt în creștere. Dorin Junghietu: „Este adus mai mult combustibil pentru a compensa consumul sporit de pe piață”
Parlamentul ar putea introduce noi facilități pentru mediul de afaceri
Calea Ferată din Moldova scoate la licitație active imobiliare și unități de tracțiune: „Este un proces de valorificare a bunurilor neutilizate”
VIDEO // Program pilot pentru modernizarea ascensoarelor în blocurile locative. Guvernul alocă 40 de milioane de lei pentru prima etapă
VIDEO // Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor fi sprijiniți pentru a continua lucrările agricole”
Premierul Alexandru Munteanu, despre situația din sectorul energetic: „Monitorizăm cu atenție. Avem suficiente resurse și posibilități ca să menținem situația sub control”
Lucrări de întreținere pe drumurile naționale. Drumarii continuă plombarea gropilor și instalarea indicatoarelor rutiere
Programul „Casa Verde” // Alte o mie de familii vor beneficia de granturi de până la 200 de mii de lei pentru lucrări de eficiență energetică a locuințelor
Venituri totale de circa 12 milioane de lei, declarate de freelanceri în luna februarie
Proceduri de achiziții publice de circa 46 de miliarde de lei, verificate de ANSC în ultimii ani
Leul își continuă aprecierea față de euro și dolar
Stocurile de produse petroliere, monitorizate zilnic de autorități. Ministrul Energiei, Dorin Junghietu: „Nu se prefigurează o penurie la combustibil”
Guvernul indexează venitul lunar minim garantat
Guvernatoarea BNM, la București: „Protecția infrastructurilor critice devine o prioritate în era tehnologiilor emergente”
UE analizează plafonarea prețului gazelor după creșterea cotațiilor pe bursă
În capitală a fost lansată campania anuală „Marea Curățenie de Primăvară”
MIA Plăți Instant, la doi ani de la lansare // Sistemul este utilizat de fiecare al doilea cetățean care are cont bancar
Apărarea aeriană este prioritate strategică pentru Republica Moldova, anunță ministrul Apărării
Ministrul Apărării la raport în Parlament: „Investițiile în apărare sunt esențiale pentru siguranța Republicii Moldova”
Un angajat al Inspectoratului pentru Protecția Mediului, reținut în flagrant de CNA pentru corupere pasivă
Președintele Parlamentului, despre situația pe piața carburanților: „Avem stocuri mai mari decât până la război”
Celula de Criză a MAE: Mai mulți cetățeni moldoveni, evacuați din Dubai printr-o rută organizată de autoritățile române
Filmul artistic „Și va fi…” inaugurează Cinemateca Bibliotecii Naționale a Moldovei
Parlamentul a numit un nou adjunct al Avocatului Poporului
Reguli noi pentru fertilizanți: Guvernul introduce cerințe stricte de siguranță și calitate pentru produsele puse pe piață
Complicații după intervenții oftalmologice: AMDM retrage un dispozitiv medical de pe piață
O tânără a fost condamnată la nouă ani de închisoare pentru două jafuri comise în Chișinău
Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism
Republica Moldova va crea un sistem informațional pentru emiterea certificatelor de performanță energetică a clădirilor
FOTO // Vicepremierul Mihai Popșoi, la Conferința anuală a ambasadorilor UE: „R. Moldova este un partener responsabil și continuă realizarea reformelor asumate”