ro

 

Economie
08 Martie, 2026 / 12:47
/ 16 Februarie, 2026

Noi oportunități pentru antreprenorii din Republica Moldova și Ucraina. O școală de afaceri va fi deschisă la Chișinău

La Chișinău va fi creată o școală de afaceri destinată antreprenorilor din Republica Moldova și Ucraina. Inițiativa a fost dsicutată la întrevederea reprezentanților mediului de afaceri din cele două țări. Evenimentul a fost organizat de Congresul Național al Ucrainenilor din Moldova și  a avut drept scop  dezvoltarea cooperării, schimbul de experiență și crearea de noi oportunități pentru antreprenorii din cele două țări, relatează MOLDPRES.

Noua școală de afaceri va oferi programe care vizează dezvoltarea competențelor de conducere a unei afaceri, înțelegerea mediului de reglementare, utilizarea instrumentelor moderne de vânzare și promovare, precum și extinderea rețelelor de contacte profesionale.

La discuții au participat reprezentanți ai Camerei de Comerț și Industrie a Ucrainei în Moldova și România, reprezentanți ai departamentului de cooperare economică al Ambasadei Ucrainei în Moldova. Un accent deosebit a fost pus pe dezvoltarea competențelor practice, schimbul de bune practici și consolidarea relațiilor de afaceri între cele două țări.

„Dezvoltarea antreprenoriatului și dialogul deschis între mediul de afaceri din Moldova și Ucraina creează noi oportunități pentru creștere economică, cooperare și parteneriate durabile. Astfel de întâlniri reunesc experiența, ideile și resursele necesare pentru realizarea proiectelor comune”, a declarat Dmitri Lecarțev, președintele CNUM.

În ultimii ani, prezența întreprinderilor mici și mijlocii conduse de antreprenori ucraineni în Moldova s-a intensificat, contribuind la dezvoltarea serviciilor, logisticii, comerțului și industriilor creative. Ucraina rămâne unul dintre principalii parteneri comerciali ai Moldovei, reprezentând aproximativ 11% din totalul comerțului exterior al țării.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

FOTO // Sprijin pentru antreprenoarele din sectorul agroalimentar, reafirmat de AIPA la Gala Femeilor în Agricultură

/ Acum 2 zile

Consumul intern de energie, asigurat în proporție de 79 la sută de regenerabile, joi la amiază

/ Acum 2 zile

ANRE: stocurile de benzină și motorină sunt gestionate în regim de control sporit

/ Acum 3 zile

REPORTAJ MOLDPRES // Moldova Agro-Invest 2026 – drumul de la reforme strategice la fluxuri masive de capital european

/ Acum 3 zile

GALERIE FOTO // Oficiali, investitori și producători reuniți la Forumul Investițional Agroalimentar 2026

/ Acum 3 zile

Rețeaua de date agricole se extinde pentru durabilitate și protecția mediului

/ Acum 3 zile

Stare de alertă în sectorul energetic. Serviciul Vamal a instituit măsuri temporare privind exportul și reexportul produselor petroliere

/ Acum 3 zile

Reparații de urgență pe mai multe drumuri naționale, după degradările apărute în urma sezonului rece

/ Acum 3 zile

Progresul lucrărilor la linia electrică Vulcănești–Chișinău, evaluat de o delegație a Comisiei Europene

/ Acum 3 zile

DOC // Publicat în Monitorul Oficial: Guvernul menține subvenționarea de 70% a primei de asigurare agricolă

/ Acum 3 zile

Leul se apreciază față de euro și dolar

/ Acum 3 zile

Dorin Junghietu: Moldova dispune de stocuri strategice de combustibil, are motorină pentru 12 zile și benzină pentru trei săptămâni

/ Acum 3 zile

Moldova și Ucraina au convenit asupra reluării exporturilor de carne de pasăre, dar vor fi impuse și anumite condiții

/ Acum 3 zile

Guvernatoarea BNM pentru AGERPRES: Fluxurile de bani din diaspora au crescut cu 30% după aderarea la SEPA