ro

 

Economie
25 Martie, 2026 / 11:40
/ 24 Martie, 2022

Antreprenorii și persoanele fizice care au comis încălcări fiscale nesemnificative se vor alege doar cu avertizări

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 24 mar. /MOLDPRES/. Antreprenorii și persoanele fizice care au comis încălcări fiscale nesemnificative nu vor fi sancționați, ci le vor fi aplicate avertizări. Un proiect de modificare a Codului fiscal a fost aprobat astăzi în lectura a doua de Legislativ, comunică MOLDPRES.

Astfel, legea vine să promoveze avertizările în locul amenzilor, în cazul unor încălcări nesemnificative, și să motiveze instituțiile statului să se concentreze pe evaziuni fiscale mari și spălări de bani de proporții.

Se consideră nesemnificativă încălcarea fiscală dacă suma, în cazul nerespectării modului de declarare sau în cazul diminuării impozitelor sau taxelor de către persoanele juridice și persoanele fizice care practică anumite activități, nu va depăși 5000 de lei. În prezent, această sumă constituie 1000 de lei.

Pentru persoanele fizice, aceleași încălcări vor fi considerate nesemnificative dacă pragul respectiv va fi de până la 500 de lei și nu până la 100 de lei cum este în prezent.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Universitatea Tehnică a Moldovei lansează o grupă de formare profesională în domeniul alimentării cu apă și canalizării

/ Acum 1 zi

Ministerul Agriculturii pregătește măsuri pentru asigurarea motorinei și sprijinirea fermierilor în campania de primăvară

/ Acum 1 zi

Noi precizări ale ANTA privind metodologia tarifară pentru transportul rutier de persoane

/ Acum 1 zi

CCI lansează în premieră concursul „Topul Cramelor”

/ Acum 1 zi

EBA Business Outlook 2026 // Tendințele de dezvoltare economică și investițională ale Republicii Moldova, analizate la Chișinău

/ Acum 1 zi

Termenul de prezentare a Declarației cu privire la impozitul pe venit pentru cetățeni expiră pe 30 aprilie

/ Acum 1 zi

Maia Sandu atenționează asupra efectelor creșterii prețurilor la resurse energetice

/ Acum 1 zi

Lecțiile statelor baltice în domeniul feroviar, analizate la un eveniment internațional în Chişinău

/ Acum 1 zi

Planul de creștere al UE pentru Moldova: 1,9 miliarde de euro pentru modernizarea localităților și creșterea nivelului de trai al cetățenilor

/ Acum 1 zi

Vicepremierul Vladimir Bolea solicită mobilizare totală pentru întreținerea rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Administratorii de bloc, convocați pentru informare despre fondurile destinate noilor ascensoare

/ Acum 1 zi

Drumarii au reluat lucrările de infrastructură și întreținere pe traseele naționale

/ Acum 1 zi

Peste 4 mii de tone de benzină și motorină, importate în ultimele zile în Republica Moldova

/ Acum 2 zile

Peste 908 milioane de lei acumulate de Serviciul Vamal la buget în ultima săptămână