Apicultorii organizează un nou târg în centrul capitalei
Chişinău, 18 aug. /MOLDPRES/. Peste zece tipuri de miere și zeci de produse apicole vor fi expuse la Târgul Apicultorului, organizat de Asociația Națională a Apicultorilor din Republica Moldova (ANARM), în perioada 19-22 august. Evenimentul se desfășoară tradițional cu ocazia Zilei Naționale a Apicultorului, sărbătorită anual pe 19 august, transmite MOLDPRES.
Potrivit lui Ion Maxim, președintele ANARM, în acest an produsele apicole au un gust intens și aromă deosebită, cu multiple beneficii pentru sănătatea consumatorilor. ”În cadrul ediției curente a târgului vom uimi consumatorii cu tipuri de miere mai puțin cunoscute, cum ar fi mierea de hrișcă, levănțică, salvie și coriandru, care au gust intens și conțin un complex de vitamine deosebite”, susține președintele asociației apicultorilor. De asemenea, albinarii din țară vor prezenta produse apicole ca păstura, polenul, propolisul şi multe alte produse derivate.
Târgul va fi deschis în fiecare zi, în scuarul Catedralei Mitropolitane din Chișinău, cu acces din strada A. Pușkin. În cadrul Târgului apicol vor fi respectate normele sanitare cerute de situația pandemică, cum ar fi purtarea măștilor, păstrarea distanței, dezinfectarea mâinilor.
Foto: ANARM
Carburanții se ieftinesc: prețul motorinei coboară sub pragul de 27 de lei
Euro se apreciază ușor, iar cotația dolarului scade
Subvenții de peste 16 milioane de lei pentru agricultori, autorizate de AIPA săptămâna trecută
Proiecte inovatoare în energie și transport: Republica Moldova stabilește un parteneriat strategic cu EIT Urban Mobility Innovation Hub East
Noi oportunități pentru producătorii autohtoni: fructele din Moldova, evaluate de un importator elvețian pentru livrări în ambalaje destinate consumatorului final
Fiscul a acumulat 1,1 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
Produsul Intern Brut, în ușoară creștere în primul trimestru din 2026: sectoarele cu cea mai mare contribuție
Republica Moldova, reprezentată la Forumul Regional al Energiei. Carolina Novac: „Am demonstrat că reformele pot fi implementate rapid, chiar și într-un context dificil”
Peste 807 milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal timp de o săptămână
Dolarul se ieftinește, iar cotația euro crește
O familie de antreprenori din Boscana transformă pasiunea pentru flori într-o afacere de succes
REPORTAJ MOLDPRES // De la fermă la masă: cum poate moderniza Moldova sectorul agrar, inspirându-se din tehnologiile gigantului chinez Famsun
FOTO // Ministerul Energiei și PNUD consolidează parteneriatul strategic pentru modernizarea și transformarea sectorului energetic
Energia electrică nu se scumpește. Precizările făcute de ANRE
Parlamentul European a aprobat noi tehnici genomice (NTG) în agricultură
Deputații se întrunesc joi în ședința plenară. Pe ordinea de zi sunt 16 proiecte, dintre care cinci marcate cu sigla UE
Ministerul Finanțelor explică principalele modificări din politica fiscală: „Impozitele din salariu nu cresc, ci se reduc”
VIDEO // Trei bărbați, reținuți pentru escrocherie prin comercializarea fictivă a automobilelor și tehnicii agricole
Noi cazuri de fraude telefonice. Victimele au fost prejudiciate cu peste 1 milion de lei
FOTO // Primele transportoare blindate PIRANHA-5 au ajuns în dotarea Armatei Naționale
Procurorul anticorupție Victor Cazacu, audiat pentru a treia oară de Comisia de evaluare
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Guvernul va promova cu toată determinarea procesul de reintegrare a țării, care nu are alternativă”
Premierul Alexandru Munteanu, în discuții cu delegația Comisiei de Monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
GALERIE FOTO // Guvernul revine la agenda internă după deschiderea negocierilor cu UE
Ministerul Energiei raportează progrese în implementarea reformelor asumate în parcursul european: peste jumătate din angajamente au fost îndeplinite
Tinerii absolvenți de la pedagogie pot participa la concursul de repartizare în funcțiile didactice vacante din școli și grădinițe: indemnizații majorate și beneficii anunțate de MEC
FOTO // Podul de pe traseul Ceadîr-Lunga–Taraclia, reconstruit în proporție de 40%
Președinta Maia Sandu, la 100 de ani de la nașterea fizicianului Sergiu Rădăuțanu: „A demonstrat că progresul începe cu investiția în educație și știință”
Cooperarea parlamentară Moldova–Letonia, consolidată în cadrul unei vizite oficiale la Riga
VIDEO // Moldova.md, noua carte de vizită digitală a Republicii Moldova