
Arabia Saudită este interesată într-o cooperare mai dinamică în agricultură
Chişinău, 28 feb. /MOLDPRES/. Mai multe posibilități de creștere a volumului schimburilor comerciale și investițiilor au fost examinate ieri de vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Agriculturii și Industriei Alimentare, la întâlnirea cu ambasadorul Regatului Arabiei Saudite în R. Moldova, cu reședința la București, Mohammed bin Abdul Ghani Khayat, transmite MOLDPRES.
Părțile au convenit asupra coordonării la nivel guvernamental a unor acțiuni comune, în scopul creării unui cadru mai dinamic de cooperare în sectoarele economiei.
„Republica Moldova este printre principalele state producătoare de mere, struguri și nuci. Calitatea produselor noastre este apreciată atât de importatorii din est, cât și de cei europeni. Țara noastră dispune și de un potențial înalt de producere și export al mierii. Totodată, am intensificat realizarea angajamentelor ministerului, ce derivă din statutul de stat candidat la aderarea la UE și sperăm cât mai curând să lansăm exportul de carne de pasăre și ouălor de categoria B pe piața comunitară. Desigur, ar fi o oportunitate dacă am obține progrese suplimentare și pe piața Arabiei Saudite”, a estimat Vladimir Bolea.
În anul 2022, producătorii autohtoni au exportat în Arabia Saudită peste o mie de tone de mere. „Ne dorim ca aceste cantități să crească”, a rezumat vicepremierul.
Conform Biroului Naţional de Statistică, în 2021, exportul mărfurilor moldoveneşti în Arabia Saudită a însumat circa 4.8 mii de dolari SUA, iar volumul de mărfuri importate a constituit aproape 4 mii de dolari.
Foto: MAIA
Companiile aeriene din Republica Moldova vor putea opera zboruri directe spre Islanda
Laboratoarele ANSA vor recepționa probe inclusiv sâmbăta
Cartelele tahografice vor putea fi solicitate online
Executivul a aprobat un plan de acțiuni pentru asigurarea independenței energetice a Republicii Moldova
Lufthansa extinde frecvențele de zbor de pe Aeroportul Chișinău pe direcția Frankfurt
Sergiu Cotelnic este noul director la Calea Ferată din Moldova
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, la Paris: R. Moldova a folosit provocările ca oportunități pentru a aduce resurse energetice la cele mai bune prețuri
În ultima perioadă, pe teritoriul R. Moldova au fost înregistrate trei focare de pestă porcină şi unul de rabie
Pe drumul R6 Chișinău – Orhei – Bălți au fost finalizate lucrările de întreținere periodică
Copiii, cei mai afectați de virușii sezonieri. Recomandări privind prevenirea formelor grave de boli respiratorii
Ministra Sănătății avertizează părinții că rujeola a revenit în regiune și îi îndeamnă să vaccineze copiii
Ucraina a doborât 130 de drone lansate de Rusia în cursul nopţii
Legislativul s-a alăturat campaniei naționale de împădurire „Generația Pădurii”
Ministerul Educaţiei a lansat ciclul de evenimente regionale în cadrul campaniei „Învață în Moldova”
Un șofer de 30 de ani și-a pierdut viața după ce a intrat cu mașina într-un copac în orașul Sângera
Poșta Moldovei a lansat o carte poștală dedicată Campaniei Naționale de Împădurire „Generația Pădurii”
Elevii au mers astăzi la lecții pentru a recupera o zi de vacanță
Cetățenii sunt invitați la marea plantare. În această primăvară, Republica Moldova va împăduri 3.500 de hectare de terenuri
Ministerul Finanțelor a inițiat procesul de evaluare a funcțiilor în sectorul bugetar
CSM anunță concurs pentru suplinirea funcțiilor de conducere în 13 judecătorii
Vremea se răcește în weekend
În sectoarele capitalei vor fi organizate târguri cu produse și mărfuri autohtone
Mark Carney a depus jurământul de premier al Canadei
Cooperarea moldo-elenă în domeniile culturii și turismului, discutată la Atena
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, explică poziția autorităților cu privire la livrările de gaze naturale în regiunea transnistreană