Au fost desemnați învingătorii ediției a IV-a a concursului „Loteria fiscală”
Chişinău, 3 feb. /MOLDPRES/. Serviciul Fiscal de Stat (SFS) a publicat astăzi lista învingătorilor ediției a IV-a din anul 2021 a concursului „Loteria fiscală”, desemnați urmare a extragerii din 20 ianuarie curent, transmite MOLDPRES.
Potrivit Fiscului, cele 175 de persoane desemnate învingătoare vor beneficia de premii în sumă a câte o mie de lei. Premiile vor fi transferate câștigătorilor pe conturile de card, în lei, în maximum zece zile după publicarea listei.
În cadrul etapei a IV-a au participat 15 960 933 de tranzacții efectuate cu carduri bancare, în sumă totală de 4 883 177 090,24 lei, informația fiind recepționată de la băncile comerciale licențiate emitente din Republica Moldova.
„Este de menționat că, în anul 2021 se atestă o creștere a numărului tranzacțiilor efectuate cu cardul cu 39,79%, comparativ cu anul 2020. În privința sumei tranzacțiilor efectuate cu carduri bancare, aceasta s-a majorat cu 56,43% față de anul 2020”, indică SFS.
Concursul “Loteria fiscală” este organizat în conformitate cu prevederile Regulamentului privind desfășurarea concursului “Loteria fiscală” aprobat prin Hotărâre de Guvern. Tragerile la sorți şi validarea câștigătorilor loteriei au loc în prezența comisiei, numită prin ordin de către directorul Serviciului Fiscal de Stat.
Tranzacțiile câștigătoare sunt selectate din numărul total de tranzacţii participante la concursul “Loteria fiscală”, aleatoriu, în mod automatizat, în baza tranzacţiilor efectuate cu cardul bancar, prin intermediul platformei Random.org.
Foto simbol
Cerințele pentru exportul de grâu din Republica Moldova în Indonezia vor fi modificate din 1 iunie
Parlamentul simplifică raportarea financiară pentru întreprinderi
Acord semnat la Roma: Republica Moldova va beneficia de asistență în domeniul agriculturii și dezvoltării rurale, printr-un proiect de 4 milioane de euro
Euro și dolarul, în creștere ușoară: ratele oficiale de schimb valutar afișate de BNM
Mai multe gospodării din Cahul au primit gratuit furaje cu sprijinul Guvernului Japoniei și FAO
Ministrul Energiei a solicitat respectarea termenului de finalizare a lucrărilor la Stația Electrică Chișinău
FMI despre noul program cu Republica Moldova: va contribui la promovarea reformelor menite să susțină o creștere economică mai durabilă
Peste 68 la sută din exporturile Republicii Moldova ajung pe piața UE: echipamente electrice și produsele vegetale conduc topul
Peste 4500 de tone de miere au fost exportate în 2025: principala piață de desfacere este UE
VIDEO // Ministrul Finanțelor, despre Acordul cu FMI: „Am agreat obiectivele de reducere a deficitului bugetar și măsurile necesare pentru o creștere economică sustenabilă”
Industria vinului din Republica Moldova are o nouă viziune de dezvoltare pentru următorii cinci ani
Republica Moldova va crea stocuri de urgență de produse petroliere: decizia aprobată de Guvern
Republica Moldova și FMI au ajuns la un acord privind un nou program de cooperare pentru următorii trei ani. Premierul Alexandru Munteanu: „Este un semnal clar că ne mișcăm în direcția corectă”
Dolarul se apreciază ușor, iar euro își menține cotația
Săptămâna Educației a culminat cu un târg universitar național: Premierul Alexandru Munteanu, către absolvenții de liceu: „Fiți mândri de țara noastră”
Vicepremierul Mihai Popșoi, în discuții cu moldoveni stabiliți în China: „Vom continua să sprijinim cetățenii din diaspora și să consolidăm serviciile consulare”
Președinta Maia Sandu, mesaj de felicitare pentru Cristian Mungiu: „Un cineast de renume, cu rădăcini în Republica Moldova, care produce filme memorabile”
MOLDATSA anunță zboruri speciale de calibrare a echipamentelor de navigație aeriană
Moldova își prezintă avantajele investiționale la Shanghai: 30 de companii mari din China, interesate de piața țării noastre
Noi victime ale escrocheriilor telefonice: o femeie din capitală a rămas fără 2 milioane de lei prin înșelăciune
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, după atacurile rusești asupra Kievului: „Ucraina are nevoie astăzi de solidaritate internațională puternică”
Ministerul Energiei: toate elementele infrastructurii energetice afectate în urma ploilor au fost repuse în funcțiune
Vinul Moldovei cucerește piața din China. Rețea de 400 de magazine și campanii de promovare pe zgârie-nori în Shanghai și Shenzhen
Președinta Maia Sandu: „Atacul masiv de noaptea trecută asupra Kievului este o crimă de război”
Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere
Cronica ARHIVELOR // Simeon Murafa – juristul și publicistul care a adus prima tipografie cu litere latine la Chișinău
Trafic sporit la frontieră: Peste 70 de mii de traversări în doar 24 de ore
Scriitorul și dramaturgul Matei Vișniec a fost distins cu Ordinul de Onoare. Președinta Maia Sandu: „O voce în slujba adevărului”
Premierul Alexandru Munteanu condamnă atacurile Rusiei asupra Ucrainei: „Acte de teroare care nu pot fi justificate”
Experți în educație din patru țări, reuniți la Chișinău: impactul notelor asupra copiilor și modele de leadership educațional aplicate în școli din Europa, pe agendă