ro

 

Economie
02 Iulie, 2026 / 03:08
/ 26 Ianuarie, 2021

Au fost reduse tarifele pentru energia electrică

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 26 ian. /MOLDPRES/. Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat astăzi reducerea tarifelor și prețurilor reglementate pentru energia electrică furnizată pe întreg teritoriul țării, în zona de deservire a Î.C.S. "Premier Energy Distribution” SA și a SA "RED-Nord”, transmite MOLDPRES.

În baza informației existente și analizei volumelor prognozate a energiei electrice produse de termocentralele electrice și producătorii din surse regenerabile, ANRE a aprobat prețul reglementat pentru energia electrică furnizată de furnizorul central de energie electrică S.A. „Energocom” în mărime de 123 bani/kWh.

De asemenea, prețul mediu de furnizare a energiei electrice de către „Premier Energy” a fost calculat de ANRE în mărime de 1,44 lei/kWh, ce este cu 14,3 bani/kWh mai mic comparativ cu prețul mediu în vigoare. Consumatorii finali deserviți de Î.C.S. "Premier Energy” ale căror instalații de utilizare sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de tensiune joasă (0,4 kV) vor achita 1,51 lei/kWh, cu 16,6 bani/kWh mai puțin decât prețul în vigoare.

Totodată, au fost aprobate prețurile la energia electrică furnizată altor categorii de consumatori finali: 1,14 lei/kWh pentru consumatorii finali ale căror instalații sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de tensiune înaltă (35–110 kV), cu 3,2 bani/kWh mai puțin decât prețul în vigoare; 1,25 lei/kWh pentru consumatorii finali ale căror instalații sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de tensiune medie (6–10 kV), cu 7,0 bani/kWh mai puțin decât prețul în vigoare.

Totodată, prețul mediu de furnizare a energiei electrice de către S.A. "Furnizarea Energiei Electrice Nord” în anul 2021 a fost stabilit în mărime de 1,865 lei/kWh, preț ce este cu 13,4 bani/kWh mai mic decât prețul mediu în vigoare.

Tot astăzi, au fost determinate următoarele prețuri reglementate diferențiate: 1,43 lei/kWh pentru consumatorii finali ale căror instalații sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de tensiune medie (6–10 kV), cu 13,9 bani/kWh mai puțin decât prețul în vigoare; 2,04 lei/kWh pentru consumatorii finali ale căror instalații sunt racordate la rețelele electrice de distribuție de tensiune joasă (0,4 kV), cu 10,5 bani/kWh mai puțin decât prețul în vigoare.

Noile tarife aprobate de Consiliul de Administrație al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică intră în vigoare începând cu 1 februarie 2021.

foto: apc-romania.ro

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

R. Moldova și Banca Mondială au semnat un acord de grant de 1,7 milioane USD pentru pregătirea modernizării sistemului termoenergetic din Chișinău

/ Acum 1 zi

Autorizațiile vamale devin digitale. Sistemul Informațional „Decizii vamale”, lansat din 1 iulie

/ Acum 1 zi

DOC // Noile prețuri reglementate pentru furnizarea de ultimă opțiune a energiei electrice și a gazelor naturale, publicate în Monitorul Oficial

/ Acum 1 zi

DOC // Serviciul Fiscal de Stat a dispus blocarea fondurilor a trei persoane vizate de sancțiuni internaționale

/ Acum 1 zi

Euro și dolarul se ieftinesc ușor în ultima zi a lunii iunie

/ Acum 2 zile

Ministrul Finanțelor, în discuții cu directorul regional al Băncii Mondiale pentru Europa de Est: perspectivele macroeconomice și prioritățile de reformă, pe agendă

/ Acum 2 zile

Investiții în valori mobiliare de stat prin platforma eVMS.md: Ministerul Finanțelor lansează o nouă rundă de subscriere

/ Acum 2 zile

Vouchere de până la 6 mii de lei pentru alte 336 de familii, care și-au procurat electrocasnice noi

/ Acum 2 zile

FOTO // UE susține tranziția verde a Republicii Moldova. Jessika Roswall: „O Moldovă verde înseamnă o țară mai prosperă și mai aproape de Uniunea Europeană”

/ Acum 2 zile

Termenul de achitare a impozitului pe bunurile imobiliare și impozitului funciar expiră pe 30 iunie

/ Acum 2 zile

Sprijin pentru promovarea exporturilor: 16 asociații de business vor beneficia de finanțare nerambursabilă de peste 14,6 milioane de lei

/ Acum 2 zile

Peste 791 de milioane de lei, acumulate de Serviciul Vamal la buget în ultima săptămână

/ Acum 2 zile

Cotația dolarului scade, iar euro se apreciază ușor

/ Acum 3 zile

Guvernul reacționează la protestul privind reforma fiscală. Daniela Crudu: „Vom continua consultările pentru a identifica o formulă corectă pentru cetățeni și mediul economic”