Au mai rămas 10 zile până la termenul limită de achitare a impozitului pe avere pentru anul 2020
Chişinău, 18 dec. /MOLDPRES/. Serviciul Fiscal de Stat (SFS) amintește că, în acest an, termenul limită pentru achitarea impozitului pe avere este data de 28 decembrie 2020, dat fiind faptul că ziua de 25 decembrie este zi de odihnă, transmite MOLDPRES.
Potrivit SFS, impozitul pe avere se aplică asupra averii persoanelor fizice sub formă de bunuri imobiliare cu destinație locativă şi căsuțe de vacanță (cu excepția terenurilor) a căror totalitate întrunește cumulativ următoarele condiții: valoarea estimată totală constituie 1,5 milioane de lei şi mai mult și suprafața totală constituie 120 m2 şi mai mult.
Contribuabilii care au fost identificați la situația din 1 noiembrie 2020 în calitate de subiecți ai impunerii cu impozitul pe avere, au fost informați prin intermediul avizelor de plată despre suma impozitului pe avere ce urmează a fi achitată, conform sursei citate.
Serviciul Fiscal de Stat îndeamnă contribuabilii să achite la buget suma impozitului pe avere până la 28 decembrie 2020. Impozitul pe avere poate fi achitat și on-line, prin intermediul serviciului guvernamental de plăți electronice Mpay. „În cazul în care impozitul pe avere nu va fi achitat până la 28 decembrie 2020, pentru fiecare zi de întârziere se va aplica majorarea de întârziere (penalitatea) în mărime de 0,0329% per zi”, indică SFS.
foto: investing-cyprus.com
Republica Moldova și Ucraina își coordonează planurile de dezvoltare a infrastructurii și transporturilor
Dolarul se apreciază, iar cotația euro scade ușor
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri: „Actualele crize energetice din regiunea transnistreană ar putea să se repete, deoarece acest model de livrare a gazelor nu este sustenabil”
Ministrul Dorin Junghietu, despre preluarea infrastructurii petroliere de la aeroport: „Revenim la situația din aprilie 2005”
Echipa de experți ai FMI: „Accelerarea reformelor va spori potențialul de creștere economică al Moldovei”
Guvernul a extins finanțarea pentru Proiectul V de reabilitare a drumurilor din ţară
Modul de desfășurare a afacerilor va fi simplificat. Modificările avizate de Executiv
Proiect examinat de Parlament. Salariile conducerii CNPF, ANRE și ANRCETI vor fi plafonate
Carburanții continuă să se ieftinească. Noile prețuri afișate de ANRE
CCI marchează împlinirea a 107 ani de la fondarea instituției și 100 de ani de la organizarea primei expoziții în Basarabia
Vladimir Bolea: „2026 marchează un an de consolidare și stabilizare a finanțării drumurilor, cu un Fond rutier iniţial de peste 1,8 miliarde de lei”
Persoanele fizice vor putea procura bunuri confiscate, în baza unor contracte de vânzare-cumpărare
Statul va împrumuta 150 de milioane de euro de la BERD pentru reabilitarea drumurilor cheie
Prioritățile de reformă și perspectivele macroeconomice ale Republicii Moldova, discutate de ministrul Andrian Gavriliță cu echipa FMI
Procurorii Elena Cazacov și Ghennadi Epure au promovat evaluarea externă
FOTO // La Criuleni a fost inaugurat un bulevard pietonal modern și un parc riveran. Vladimir Bolea: „Investițiile în spațiile publice sunt investiții în calitatea vieții oamenilor”
FOTO // La Președinție a fost inaugurat pomul de Crăciun. Șefa statului Maia Sandu: „Îi așteptăm cu drag pe toți cei care vor să admire bradul”
Activitatea investițională se menține în creștere, cu o contribuție importantă la evoluția economică
Cod galben de ceață. Polițiștii îndeamnă șoferii să circule cu atenție
Numărul studenților din instituțiile de învățământ superior, în creștere cu circa 7 la sută
Premierul Alexandru Munteanu, despre realizările din sectorul financiar-bancar: „Prin aderarea la SEPA și MIA, Europa a devenit „Acasă” și pentru plățile moldovenești”
Oportunitățile de colaborare dintre Republica Moldova și BERD, discutate de Premierul Alexandru Munteanu și Președinta BERD, Odile Renaud-Basso
Igor Grosu: Zeci de proiecte pentru Ștefan Vodă și investiții care apropie Moldova de Europa
FOTO // Campanie organizată de MMPS. Peste 6 000 de copii din serviciile sociale și familiile social-vulnerabile au primit încălțăminte de iarnă
China își exprimă interesul pentru extinderea importurilor de produse agroalimentare moldovenești
Cetățenii sunt îndemnați să respecte măsurile de siguranță în cazul depistării dronelor
Încă un magistrat a picat evaluarea externă
Traversarea podului Maiaki-Udobnoe a fost din nou suspendată, în urma unui nou atac cu drone
Un nou Cod galben de ceață în Republica Moldova, valabil până sâmbătă, 20 decembrie
USMF „Nicolae Testemițanu” și Crucea Roșie din Elveția au semnat un Acord privind instruirea studenților, medicilor și farmaciștilor rezidenți